کد خبر 420672

آموزش دانش آموزان تعطیل نیست

ویروس کرونا میهمان ناخوانده این روزهای مردم ایران ۸ روزه (تا دوشنبه هفته جاری ) که دانش‌آموزان را خانه نشین کرده و احتمال تعطیلی مدارس را هم بالا برده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، برای همین مسئولان آموزش و پرورش تصمیم گرفتند با کمک رسانه ملی و فضای مجازی آموزش دانش‌آموزان را پیگیری کنند. یعنی اگر دانش‌آموزی به مدرسه نیاید؛ از خانه و از طریق شبکه آموزش درس‌ها را یاد بگیرند.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش هم در صفحه توئیترش نوشت: «ملت هوشیار ایران در گذر از گردنه‌های سخت آموخته چگونه تهدیدها را به فرصت تبدیل کند. تعطیلی مدارس به معنای تعطیلی آموزش نیست.در اجرای دستور رئیس جمهوری با برنامه‌ریزی انجام گرفته دانش‌آموزان با هدایت معلمان دروس را از طریق رسانه ملی و فضای مجازی پیگیری می کنند.» این نوشته‌های وزیر آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان فقط یک معنا دارد و آن این است که آموزش تعطیل نمی‌شود. 

بر این اساس مسئولان آموزشی کشور تفاهمنامه‌ای را با سازمان صداوسیما امضا کرده‌اند که طبق آن شبکه آموزش در چهار بازه زمانی در روز به میزان 10 جلسه 20 دقیقه‌ای دروس را آموزش دهد. این آموزش‌ها از امروزصبح آغاز می‌شود و تمرکز بیشترآن روی دانش‌آموزان پایه دوازدهم است که امسال امتحان نهایی دارند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این باره  می‌گوید: درس‌های دانش‌آموزان در دوره‌های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم بیش از 250 عنوان درسی است و در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش 203 عنوان تحصیلی داریم. بنابراین امکان آموزش تمام این درس‌ها از طریق صدا‌وسیما وجود ندارد و ما درس‌هایی که انتخاب کرده‌ایم تدریس می‌شود . برای این منظور برجسته‌ترین معلمان را انتخاب کردیم و به شبکه آموزش می‌فرستیم تا آنها 20 تا 25 دقیقه آموزش را به‌صورت زنده داشته باشند.

هدف ما از این نوع آموزش این است که ارتباط دانش‌آموزان با یادگیری حفظ شود و دانش‌آموزان در فضای آموزشی قرار بگیرند. البته در این روش خانواده ها هم باید به کمک آموزش و پرورش بیایند. علیرضا کمره‌ای با اشاره به اینکه تمام پایه‌های تحصیلی در شبکه آموزش تدریس می‌شود، می‌افزاید: تمام درس‌ها در تمام پایه‌ها آموزش داده می‌شود اما برخی مقاطع مثل ابتدایی و پایه دوازدهم برای ما در اولویت هستند. در دوره ابتدایی تمرکز ما روی همه دروس است و دانش‌آموزان دروس پایه را یاد می‌گیرند همچنین دانش‌آموزان پایه دوازدهم هم امتحان نهایی دارند و آنها در اولویت برنامه‌های ما هستند. در پایه‌های نهم، دهم و یازدهم چون فرصت یادگیری در مقاطع بعدی وجود دارد حساسیت زیادی نداریم.

او همچنین درباره دسترسی دانش‌آموزان به شبکه آموزش می‌گوید: خوشبختانه همه دانش‌آموزان کشور به شبکه آموزش دسترسی دارند و با بررسی که انجام شده بیش از 92 تا 97 درصد دانش‌آموزان به شبکه آموزش دسترسی دارند. البته ما از طریق شبکه های اجتماعی هم درس ها را آموزش می‌دهیم. در جلسه‌ای که روز شنبه با معاونان وزیر داریم می‌خواهیم موضوع آموزش در شبکه‌های اجتماعی را بیشتر بررسی کنیم تا دانش‌آموزان مناطق محروم هم به آموزش غیرحضوری ما دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر