{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 410968

یک درمانگر اعتیاد با تاکید بر اینکه در بسیاری از مواقع در مباحث مربوط به آگاه‌سازی نوجوانان و جوانان در رابطه با اعتیاد عملکردی توام با اکراه داریم، می‌گوید: اگر ما اطلاعات درستی را به نوجوانان و جوانان بدهیم، بدون‌شک آگاهی آنها از حوزه اعتیاد عاملی بازدارنده به شمار خواهد رفت.

 رضا کارگشا با اشاره به اینکه ارتباط خانواده با اعتیاد همیشه در مسیر دوسویه شکل می‌گیرد، گفت: ما نقشی را که برای خانواده و آموزش خانواده در حوزه اعتیاد قائل هستیم، ضعیف است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، وی با اشاره به سه اصل اساسی درمان اعتیاد، اظهار کرد: جسم، روان و جهان سه اصل مهم در درمان اعتیادند و در عین حال با موضوع پیشگیری از اعتیاد هم در ارتباط هستند. این درمانگر اعتیاد با تاکید بر اینکه حوزه آموزش پیشگیری اعتیاد در کشور عملکرد ضعیفی دارد، عنوان کرد: ما باید موضوع پیشگیری از اعتیاد را در عین تغییر نگرش و جهان‌بینی افراد پیش ببریم. بسیاری از افراد درگیر با اعتیاد به دلیل فقر اطلاعاتی و جهل معتاد شده‌اند.

رضا کارگشا با اشاره به ضرورت آگاه‌سازی در حوزه اعتیاد، تصریح کرد: متاسفانه ما در بسیاری از مواقع در مباحث مربوط به آگاه‌سازی نوجوانان و جوانان در رابطه با اعتیاد، عملکردی توام با اکراه داریم. وی ادامه داد: بسیاری از خانواده‌ها به اشتباه گمان می‌کنند که اگر فرزندشان با سیگار یا مواد مخدر آشنا شود، زمینه گرایش به استعمال در آنها به وجود می‌آید. این درمانگر اعتیاد که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، گفت: اگر ما اطلاعات درستی را به نوجوانان و جوانان بدهیم، بدون‌شک آگاهی آنها از حوزه اعتیاد عاملی بازدارنده به شمار خواهد رفت. مریم امیدی، مسئول پیشگیری از بیماری ایدز و اعتیاد سازمان بهزیستی نیز با اشاره به اینکه معتاد همیشه از خانواده کژکارکرد وارد جامعه می‌شود، گفت: خانواده‌ای که کارکردهای عاطفی و روانی مطلوبی را نداشته باشد، زمینه را برای رشد یک معتاد فراهم می‌کند. وی با اشاره به اینکه در جهان امروز چارچوب خانواده به هم ریخته شده است، عنوان کرد: در حال حاضر چارچوب اکثر خانواده‌ها از وضعیت روانی خارج شده و به سمت وضعیت اقتصادی گرایش پیدا کرده است. مسئول پیشگیری از بیماری ایدز و اعتیاد سازمان بهزیستی افزود: متاسفانه امروزه بسیاری از خانواده‌ها تنها به فکر غذای جسم فرزندان خود هستند و تمام‌وقت خود را به کار کردن و کسب درآمد صرف می‌کنند. وی با اشاره به اینکه خانواده‌ها باید به وضعیت روانی فرزندان خود توجه کنند، ادامه داد: معمولا نیازهای عاطفی فرزندان خود را حداکثر تا 5 یا 6 سالگی پاسخ می‌دهیم و بعد از شروع دوران مدرسه به اصطلاح می‌گوییم که «کودک از آب و گل در‌آمده است» و دیگر به نیازهای عاطفی آن‌ها توجه نمی‌کنیم. امیدی معتقد است: محبوب بودن، مفید بودن، موثر بودن و مهم بودن مهم‌ترین عناصری هستند که خانواده باید به ذهنیت فرزند خود تزریق کند. امروزه خانواده‌ها به جای برطرف کردن نیاز فرزندان خود خواسته‌های آنها را برطرف می‌کنند. مسئول پیشگیری از بیماری ایدز و اعتیاد سازمان بهزیستی اضافه کرد: در حال حاضر سازمان بهزیستی تلاش می‌کند از طریق ارائه راهکارهای اجتماع‌محور موضوع پیشگیری از اعتیاد را در جامعه پیش ببرد. وی با بیان اینکه در جوامع امروزی آسیب‌های متعددی وجود دارند، گفت: آسیب دیدن خانواده‌ای فقط به موضوع اعتیاد به مواد مخدر و محرک محدود نمی‌شود و در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها به اعتیاد فضای مجازی مبتلا هستند. مریم امیدی با اشاره به اینکه هر عضو خانواده باید آگاهی لازم را در خصوص انواع آسیب‌های اجتماعی داشته باشد، اظهار کرد: هر عضو خانواده پس از فراگرفتن راه‌های پیشگیری از آسیب‌های مختلف باید این راهکارها را در اختیار سایر اعضای خانواده قرار دهد. وی با اشاره به اینکه کودک باید در فضای خانواده حس مهم بودن را تجربه کند، تصریح کرد: کودک می‌تواند با قبول مسئولیت‌های مختلف حس «مسئولیت‌پذیری» و «مهم بودن» را یاد بگیرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری