{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 400273

«به ١٩۵ نفر از هموطنانِ گرفتار در برف و کولاک در هشت استان امدادرسانی شد.» این خبری بود که روز گذشته سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، این خبر حکایت از آن دارد که عملیات‌های امداد و نجات زمستانه هلال با قدرت درحال انجام است تا در راه‌ماندگان و گرفتاران در برف و کولاک روی خوش نجات را ببینند. این آمارها را ببینید؛ فقط در ١٢ ساعت اتفاق افتاده است:   «چهل امدادگر و نجاتگر هلال‌احمر خدمات امدادی لازم را به ١٩۵ نفر از هموطنان در برف و کولاک ارایه کردند. در این مدت استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، کردستان، لرستان و مرکزی تحت‌تأثیر برف و کولاک بودند و امدادگران هلال‌احمر در ١٢ محور کوهستانی خدمات لازم را به هموطنان ارایه کردند. چهار نفر به مناطق امن منتقل شدند و هشت نفر اسکان اضطراری داده شدند. پنج تیم عملیاتی هلال‌احمر شامل ۴۰ امدادگر و نجاتگر هلال‌احمر خدمات لازم را به هموطنان ارایه و ٧٥ خودرو را از کولاک و برف رها کردند.»

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر برای توسعه آگاهی‌های همگانی، ارایه خدمات امدادی به آسیب‌‌دیدگان و کمک به آنها برای بازگشت به زندگی عادی تلاش می‌‌کند. این سازمان از طریق آمادگی و به‌کارگیری کارآمدترین تجهیزات، فناوری و اطلاعات علمی و منابع انسانی متخصص به این کار مبادرت می‌ورزد. پس از تأسیس هلال‌احمر در ‌سال ١٣٠١ و با وقوع زلزله‌ای در خرداد ١٣٠٢ در شرق خراسان و سه ماه بعد در سیرجان و کرمان و جاری‌شدن سیلاب‌های گسترده در همان ‌سال در استان‌های گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و اصفهان اولین استمداد ملی برای کمک به آسیب‌دیدگان در سطح کشور صورت گرفت و همین یاری‌رسانی جرقه‌ای برای سازماندهی تشکیلاتی آن شد.  خدمات گسترده سازمان امداد و نجات در عملیات‌های مختلف ملی و بین‌المللی موجب شده است جمعیت هلال‌احمر ایران جایگاه ویژه‌ای در بین جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر کسب کند و به‌عنوان یکی از ١٠ جمعیت قدرتمند جهان در پاسخگویی به سوانح و حوادث مطرح شود. یکی از مهم‌ترین خدماتی که سازمان ارایه می‌کند هنگام برف و کولاک است. این کار را امدادگران و نجاتگرانی انجام می‌دهند که بی‌هیچ ادعا و چشمداشتی به خدمت در سرمای سخت می‌پردازند.

آغاز طرح زمستانی

یکی از مناطقی که خبر آغاز طرح امداد و نجات زمستانه آن منتشر شده است، کرمانشاه است. معاون امداد و نجات این استان با اشاره به ورود موج جدید سرما و بارندگی به کشور گفت: «طرح زمستانی امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از ۲۰ آذر آغاز می‌شود و تا پایان اسفندماه ادامه خواهد داشت و به طرح نوروزی متصل خواهد شد.» او با تأکید بر اینکه در این ایام دو پایگاه امداد کوهستان و پایگاه امداد هوایی هلال‌احمر نیز آماده است، افزود: «در قالب این طرح چهار‌هزار نفر روز نیرو پای کار خواهند بود و در زمینه امداد و نجات خصوصا کمک به خودرو‌های گرفتار در برف و امدادرسانی در حوادث فعالیت می‌کنند.» معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه با بیان اینکه تمام پایگاه‌های هلال‌احمر نیز در این ایام آماده و مجهز است، یادآور شد: «این پایگاه‌ها شامل ۱۳ پایگاه ثابت، سه پایگاه موقت و ۱۵ پایگاه شهری است.» به گفته معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه، در طرح زمستانی هلال‌احمر از ظرفیت تیم‌های واکنش سریع نیز استفاده خواهد شد. علاوه بر امدادرسانی به خودرو‌ها و آسیب‌دیدگان، در قالب این طرح خدمات دیگری ازجمله توزیع بسته غذایی، اسکان اضطراری و ... نیز برای مسافران در نظر گرفته می‌شود. معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در روز‌های زمستانی خصوصا هنگام بارش برف و باران، رانندگان نیز باید نکات ایمنی را در جاده‌ها رعایت کنند؛ به همراه داشتن تجهیزات زمستانی ازجمله لباس گرم، زنجیر چرخ و ... را ضروری دانست.

آموزش‌ها را جدی بگیرید؛ لطفا

غرب کشور نقاط برف‌گیر زیادی دارد که کار را برای امدادگران سخت می‌کند. با این‌حال، آنها برای خدمت در این شرایط دوره دیده‌ و ورزیده شده‌اند. درست مثل محمدمهدی ‌هاشمی‌‌نیا که دهه‌هفتادی و نجاتگر دوم هلال‌احمر است. او که در مسیرهای برف‌گیر غرب کشور خدمت می‌کند، خاطرات بسیاری از امدادرسانی در برف و کولاک دارد. ‌هاشمی‌نیا می‌گوید: «برخی اوقات کولاک و یخبندان در مسیرها زمینه‌ساز مشکل‌های اساسی مثل ترافیک و در ادامه تصادف‌های جاده‌ای می‌شود. متاسفانه در این میان رعایت نکردن نکات ایمنی، که همواره از طریق رسانه‌ها آموزش داده‌می‌شود، و آگاهی نداشتن رانندگان و سرنشینان باعث بروز اتفاق‌های دلخراشی می‌شود.» ‌هاشمی‌نیا با حضور میدانی خود در صحنه حادثه به دستاوردهای مهمی رسیده که رعایت آنها تا حد زیادی از اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌کند: «موردی که باید بگویم استفاده افراد از لاین مخالف است. آنها در مواقع یخبندان این کار را انجام می‌دهند و به کار امداد و نجات لطمه سنگینی وارد می‌کنند.»

لذت رویت لبخند نجات‌یافته

هاشمی‌نیا تجربه حضور در مسیرهایی را دارد که سه روز متوالی بسته بوده‌اند. او و هم‌قطارانش با تدارک مکانی برای اسکان اضطراری به تمام در راه‌ماندگان پاسخ می‌دهند و تا لحظه بازشدن مسیر کنار آنها می‌مانند. ‌هاشمی‌نیا می‌گوید: «یکی از حوادثی که معمولا در شرایط برف و کولاک و یخبندان به ما اعلام می‌شود، خانم‌های بارداری هستند که امکان انتقال به بیمارستان را ندارند. یادم می‌آید خانم بارداری در برف و کولاک یک روستا گیر افتاده بود و مسیر بسیار صعب‌العبور بود. تقریبا سه تا چهار ساعت برای نجات او فعالیت کردیم و درنهایت به بیمارستان منتقل شد و لبخند رضایت و شادی را مشاهده کردیم. این لبخند را با هیچ چیزی نمی‌توان عوض کرد.»‌ هاشمی‌نیا به‌عنوان امدادگر درخواست‌هایی هم از مسافران دارد: «اگر مسافران به چند نکته ساده‌ که در ادامه می‌گویم، توجه کنند، سفر آرامی را پشت سر می‌گذارند: لطفا لباس گرم، مقداری جیره خشک و صدالبته زنجیر چرخ به همراه داشته باشید. ارزش این چیزها را زمانی که برای ساعت‌های طولانی در مسیر گیر می‌افتید، می‌فهمید.»

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری