{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 394530

از همان روز دستگیری مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» در بیست و دوم مهر ماه، گروهی گمانه‌ و اتهام‌زنی درباره مرتبطان با «روح‌الله زم» را آغاز کردند. آنها اصرار داشتند که با دستگیری زم، باید منتظر باشیم که سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضاییه با استفاده از اعترافات او، افراد مرتبط با این شبکه تلگرامی را معرفی کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین، اعتماد نوشت؛ از همان روز دستگیری مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» در بیست و دوم مهر ماه، گروهی گمانه‌ و اتهام‌زنی درباره مرتبطان با «روح‌الله زم» را آغاز کردند. آنها اصرار داشتند که با دستگیری زم، باید منتظر باشیم که سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضاییه با استفاده از اعترافات او، افراد مرتبط با این شبکه تلگرامی را معرفی کنند. البته مشخص نشد این گروه چطور هنوز چند روز از دستگیری زم نگذشته، «رابطان زم با مسوولان داخلی» را شناسایی کرده و معرفی می‌کنند. ازجمله این افراد، جواد کریمی‌قدوسی، نماینده عضو جبهه پایداری مشهد در مجلس بود که چند روز پس از دستگیری زم، توپخانه اتهام‌زنی‌هایش به افراد مختلف در دولت را آتش کرد و سوار بر حساب کاربری‌اش در توییتر، با هر توییت، یکی از اعضای دولت را به ارتباط با زم متهم و حتی در یک فقره مدعی شد که عده‌ای در نهاد ریاست‌جمهوری به دلیل ارتباط با زم دستگیر شده‌اند.

کریمی‌قدوسی همچنین پس از بازداشت روح‌الله زم، حسن عباسی را که در بازداشت به سر می‌برد، «بی‌گناه» معرفی کرد، آن‌هم درحالی که عباسی چند ماه پیش از بازداشت زم، به دلیل اتهام‌زنی به وزیر اطلاعات و طرح مدعیاتی بی‌اساس مبنی بر اینکه این مقام دولتی با کانال آمدنیوز مرتبط بوده، محکوم شده و به همین دلیل مشغول سپری کردن دوران محکومیتش بود. کریمی‌قدوسی اما مدعی شد: «اولین نتیجه دستگیری روح‌الله زم، باید آزادی دکتر عباسی باشد، اکنون سند اصلی ادعاهای دکتر عباسی (زم) دراختیار قوه قضاییه است.» کریمی‌قدوسی با این توییت درواقع مدعی بود حالا که زم دستگیر شده، درستی سخنان حسن عباسی که سیدمحمود علوی را با کانال آمدنیوز مرتبط می‌دانست، اثبات شده است. نماینده اصولگرای مشهد همچنین مدعی بود که «باید دستگیری‌های صورت گرفته مرتبط با حوزه نهاد ریاست‌جمهوری در ارتباط با آمدنیوز برای مردم روشن شود.» او در توییت‌هایش حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهوری و محمود واعظی رییس‌دفتر رییس‌جمهوری را به ارتباط با این کانال تلگرامی متهم کرد و حتی فراتر از آن، به‌طور غیرمستقیم و تلویحی مدعی شد که شخص حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز با آمدنیوز مرتبط بوده است!

ادعاهای عجیب کریمی‌قدوسی اما نه یک‌بار، بلکه در چند نوبت ازسوی علیرضا خان‌کرمی مشاور نهاد و رییس مرکز حراست نهاد ریاست‌جمهوری، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری، محمود واعظی رییس‌دفتر روحانی و علی ربیعی سخنگوی دولت تکذیب شد.

حمید رسایی، دیگر عضو جبهه پایداری که اگرچه امروز همچون کریمی‌قدوسی نماینده مجلس نیست اما در مجلس نهم با او همکار بوده، از دیگر کسانی بود که دستگیری زم را فرصتی برای اتهام‌زنی به مخالفان سیاسی خود دید و مشخصا استعفای پرویز اسماعیلی از معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی‌ را به دستگیری زم ارتباط داد. احمد امیرآبادی‌فراهانی هم روایتی از صحبت احمد توکلی با آملی‌لاریجانی و خبرسازی آمدنیوز در حساب توییتری‌اش نقل کرد که تلویحا مدعیاتی نسبت به نقش نزدیکان رییس پیشین دستگاه قضا در این پرونده مطرح می‌کرد. این نماینده اصولگرای قم در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشته بود: «دکتر توکلی می‌گفتند روزی که با آقای آملی رییس مجمع بحث‌مان شد و جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردم به منزل رسیدم آمدنیوز خبر جلسه را زده بود. مطالب دروغی هم اضافه کرده بود؛ پاسخی دادم در جواب من نوشتند: «ما در همه جای نظام آدم داریم»؛ رابطان داخلی را رها نکنید.»

حالا چند روز پس از آن اتهام‌زنی‌های اولیه و در شرایطی که بالاخره آرامشی نسبی به فضای کشور بازگشته، حجت‌الاسلام سیداحمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد، گمانه‌هایی را درباره مرتبطان با این کانال تلگرامی مطرح کرده است. هر چند که جملاتی که امام جمعه مشهد به زبان آورده، دیگر با شک و تردید نیست و مشخصا تاکید کرده که کسانی این اطلاعات را ارایه کرده‌اند. خطیب نماز جمعه مشهد گفته است که در اطلاعاتی که پس از جریان دستگیری مدیر کانال آمدنیوز به او ارایه داده‌اند، مشخص شده که «بیشتر اطلاعات را از همین شهر مشهد به او (زم) می‌دادند.» او این ادعا را بیستم مهر ماه و در دیدار با مدیران هتل‌ها و مراکز اقامتی مشهد و در دفترش مطرح کرد. علم‌الهدی در این دیدار، نکته دیگری را هم مطرح کرده و گفته بود که «چندی پیش در نزدیکی دفتر بنده در یکی از همین هتل‌ها، یک تیم تروریستی خطرناک را دستگیر کردند» و از حاضران جلسه خواسته بود تا در اجرای برنامه‌های امنیتی با حوصله‌تر باشند تا چالشی برای شهر ایجاد نشود.

اما روز گذشته دادستان مشهد و رییس‌کل دادگستری خراسان‌رضوی هر دوی این موارد را تکذیب کرد. غلامعلی صادقی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که «در ارتباط با روح‌الله زم کسی در مشهد دستگیر نشده است» چراکه اساسا در زمینه ارتباط و همکاری با روح‌الله زم و درز اطلاعات به او از مشهد، هیچ‌گونه دستگیری و تشکیل پرونده‌ای در کار نبوده است. صادقی همچنین درباره اظهارات

امام جمعه مشهد مبنی بر دستگیری تیم تروریستی در یکی از هتل‌های اطراف حرم مطهر رضوی، توضیح داد: «این مطلب را مراجع رسمی اعلام نکردند، آنچه ما مطلع شدیم ظاهرا تعدادی از هتلداران

به مناسبتی خدمت امام جمعه بودند و ایشان توصیه‌هایی به‌طور کلی به آنها داشتند و برداشت خبرنگار بوده که از فرمایشات ایشان این‌طور برداشت کرده که یک گروه تروریستی در اطراف دفتر

امام جمعه دستگیر شده‌اند.» صادقی ادامه داد: «البته ما پرونده‌ها و دستگیری‌هایی داشتیم، این تهدیدات همواره برای کل کشور بوده و در مشهد هم هست، اما این مطلب را مرجع امنیتی و قضایی اعلام نکرده است و آن برداشت اشتباه خبرنگار بوده و چنین مساله‌ای صحت ندارد.»

این اظهارات رییس کل دادگستری خراسان‌رضوی درحالی روز گذشته رسانه‌ای شد که سخنگوی دستگاه قضا چندی پس از بازداشت روح‌الله زم، از مسوولان خواسته بود تا درباره این پرونده، «بی‌جهت گمانه‌زنی نکنند.» غلامحسین اسماعیلی همچنین توصیه کرده بود که «انگشت اتهام را به سمت یکدیگر روانه نکنند.»

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری