کد خبر 392105

تهدید خانواده با آموزش چند همسری!

روز گذشته در فضای مجازی یک آگهی مبنی بر برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط یک موسسه درباره تعدد زوجات دست به دست می‌شد که با واکنش‌های منفی گسترده‌ای همراه بود. خیلی از کاربران بویژه زنان این اقدام را مغایر فرهنگ جامعه و به خطر انداختن امنیت روانی زنان عنوان کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران،  البته برخی دیگر هم معتقدند ترویج چنین مسأله‌ای بنیان خانواده را متلاشی و متزلزل خواهد کرد. با دیدن این آگهی در فضاهای مختلف مجازی سری به پیج اینستاگرام مؤسسه مذکور زدم. پیج (صفحه مجازی) مؤسسه که تعداد فالور‌های آن به 1000 نفر هم نمی‌رسید توجهم را جلب کرد. آخرین پست این پیج، همان آگهی معروف بود که در شبکه‌های مجازی مخالفت‌ها و اعتراض‌هایی را برانگیخت و اتفاقاً نزدیک به صددرصد کامنت‌های کاربران پر بود از دشنام و ناسزا و نفرت شدید آنها از تبلیغ چند همسری.

حجت‌الاسلام محمد عسگری مسئول واحد مشاوره مؤسسه وطن توحیدی حیات حسنی درباره انتشار آگهی کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های ارتباطی خانوار‌های چند همسری می‌گوید: برگزاری چنین کارگاه‌های آموزشی با هدف اطلاع‌رسانی و تبلیغ مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری به صورت رایگان برگزار می‌شود و در این کارگاه‌ها بیشتر پیرامون مسائل شرعی و احکام فقهی که تاکنون به آن پرداخته نشده است، اشاره و بحث می‌شود البته خیلی از افراد جامعه با این موضوع مخالف هستند و گارد می‌گیرند اما ما در جهت آشنایی و حل برخی از مشکلات خانواده‌های چندهمسری وظیفه داریم از بعد شرعی، انسانی این موضوع را برای این گروه از افراد در چنین کارگاه‌هایی بیان کرده تا افراد دارای تعدد زوجات به حقوق یکدیگر آشنا شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این کار ترویج چندهمسری در جامعه نیست پاسخ می‌دهد: در این کارگاه، علاوه بر آموزش، در خصوص چالش‌ها و درگیری‌هایی که اینگونه از خانواده‌ها دارند، اقدامات آسیب شناسی نیز انجام می‌گیرد و صرفاً به دنبال ترویج نیستیم هرچند آموزش و تبلیغ تعدد زوجات در جامعه با مخالفت‌هایی مواجه است و عمده مخالفان هم از طیف‌های مختلفی مانند زنان فمنیست غربی و حتی زنان مذهبی هستند.

عسگری درپاسخ به این سؤال که با تعدد زوجات مردان چگونه می‌توانند عدالت را بین همسران برقرار کنند، می‌افزاید: در حال حاضر بیش از صدهزار خانواده در ایران چندهمسر دارند و خیلی از آنها با اختیار همسر دوم و سوم دچار مشکلاتی شدند که بیشتر به دلیل عدم آشنایی به مسائل حقوقی، زندگی شماری از آنها با گرفتاری‌ها و چالش‌های زیادی همراه بوده است و عمده‌ترین آنها هم بحث عدالت بوده، بنابراین در این کارگاه‌ها ما نیز به بحث عدالت در قالب کلاس‌های مشاوره‌ای می‌پردازیم.

وی درباره واکنش‌های مخالفین تشکیل خانواده‌های چندهمسری می‌افزاید: با توجه به فرهنگ جامعه ما خیلی از خانواده‌ها بویژه خانم‌ها نسبت به این موضوع واکنشی منفی دارند و آن را یک خیانت به حساب می‌آورند این در حالی است که با توجه به تمکن و توان مالی برخی از افراد جامعه نباید این حق را از آنان سلب کرد.

او در ادامه درپاسخ به این سؤال ترویج چند همسری به نوعی تشویق مردان به ازدواج های مجدد نیست، می‌گوید: در این زمینه خیلی از این افراد به دلیل تبعات منفی و ترور شخصیتی از انجام ازدواج مجدد خودداری می‌کنند. البته نسخه تعدد زوجات برای همه مردان تجویز نمی‌شود بلکه برای گروهی است که در جامعه به لحاظ اقتصادی دارای توان مالی بالایی هستند و می‌توانند با اختیار زن دوم و سوم زندگی را به راحتی اداره کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با ترویج چندهمسری کانون خانواده متزلزل نمی‌شود و آسیب نمی‌بیند، توضیح می‌دهد: اگر به لحاظ عدالت مردان بتوانند خوب خانواده را اداره کنند، آسیبی به کانون خانواده وارد نمی‌شود اما در غیر این صورت این موضوع می‌تواند مشکلاتی برای خانواده‌ها به وجود آورد، از سویی دیگر باید توجه داشته باشیم که در شرایط کنونی برخی دختران که تا سنین بالا به لحاظ اقتصادی نمی‌توانند ازدواج کنند یا زنان مطلقه‌ای که از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آیند،  

از طریق چنین امکانی می‌توانند ازدواج کنند. به عبارتی باید حق حیات و حق برخورداری از ازدواج و نعمت مادری برای این دسته از افراد نیز فراهم شود چرا که آمارها نشان می‌دهد، در حال حاضر بین 4 تا 5 میلیون دارای شرایط مذکور هستند.

معرفی مراجعان زن ومرد به یکدیگر

رابط هماهنگ کننده کارگاه چندهمسری در استان اصفهان نیز با بیان اینکه آخرین کارگاه مربوطه در مهرماه با حضور 25 نفر برگزار شده می‌گوید: در مجموعه ما طلاب حوزه علمیه و دانشجویان با بررسی‌هایی که در شهرهای حاشیه‌ای در جنوب و شرق کشور داشتند متوجه شدند که آسیب‌هایی فرهنگی و امنیتی در حال وقوع است و زنان مطلقه و بیوه‌های زیادی که امکان ازدواج ندارند برای برآورده کردن نیاز غریزی و عاطفی ارتباطات نامشروعی برقرار می‌کنند که معضلات غیر قابل کنترلی به دنبال دارد.

وی که نمی‌خواهد نامش فاش شود در ادامه می‌افزاید: ما در این مرکز هم مراجعان زن و هم مرد داریم و با بررسی وضعیت زندگی آنها افراد متقاضی را به یکدیگر معرفی می‌کنیم.

واکنش‌ها در فضای مجازی به تبلیغ چندهمسری

تبلیغ کارگاه چندهمسری در فضای مجازی به واکنش تند بسیاری از کاربران حوزه سایبری منجر شد.

در پوستر این تبلیغ مردی با چفیه در میان چهار زن به تصویر کشیده شده است. کاربران اصولگرا وجود چفیه و چادر در تبلیغ چندهمسری را خدشه‌دار کردن مفاهیم ارزشی و انقلابی دانستند و به آن اعتراض کردند. کاربرانی هم یاد‌آوری کردند در این تبلیغ نباید از کلمه «چندهمسری» استفاده کرد چون آن چیزی که این تبلیغ و مؤسسه مجری به‌ دنبال رواج آن است چندهمسری نیست بلکه به‌ دنبال رواج «چندزنی» است. آنها یادآوری کردند اصطلاح «مردان چندزنه» درست است و اصطلاح خانواده‌ چندهمسره غلط محض و در جهت تلطیف این کار ساخته شده است.

کاربران دیگری هم به آشفته بودن وضعیت خانواده مردان چندزنه پرداخته‌اند. آنها یادآوری کردند که کودکان، در اغلب خانواده‌های چندهمسری، انواع آزار کلامی، عاطفی و فیزیکی را تجربه کرده بودند. همچنین در یک خانواده چندهمسره، کودکان به درک روشن ارزش‌های اخلاقی نمی‌رسند و احتمال ضداجتماعی شدن آنان بسیار است.

برخی کاربران فضای مجازی هم با دیدگاه سیاسی پرسیده‌اند:«طرح مشکوک چندهمسری در این برهه زمانی قرار است کدام پازل شبکه نفوذ دشمن در این مقطع زمانی را تکمیل کند؟»

بسیاری دیگر هم تبلیغ چندهمسری در شرایطی که آمار تجرد پسران و دختران به‌دلیل مسائل اقتصادی بالاست را تنها پاک کردن صورت مسأله دانسته‌اند.

یکی از کاربران هم نوشته است به‌جای تبلیغ چندهمسری، باید ازدواج یا رابطه سالم را تقویت کرد که زن و شوهر یا دو نفر که در رابطه‌اند آنقدر به‌هم دروغ نگویند و خیانت نکنند.

غلامرضا قاسمیان، عضو بنیاد ملی خانواده در دفاع از چندهمسری در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه که مرتبط با این بحث در فضای مجازی به آن پرداخته شده، گفته است: «ازدواج مجدد، خلأ دختران سن‌بالا را که مجرد ماندند پر می‌کند، به ازدواج مجدد خیانت نگوییم و بگوییم مسئولیت‌پذیری!»

حرف‌های او هم به واکنش تند بسیاری از کاربران فضای مجازی منجر شد و برخی هم این سؤال را مطرح کردند که چرا باید تریبون‌های رسمی کشور در خدمت چنین افکاری باشد؟

البته برخی کاربران هم اعتقاد داشتند که باید در فضای باز و شفاف درباره چندهمسری حرف زد. آنها می‌گویند نباید درباره چندهمسری تبلیغ گسترده کرد اما بحث‌ها را به یک محفل خصوصی در حد کارگاه برد!

بسیاری هم تبلیغ بحث «چندهمسری» را باعث به‌خطر افتادن امنیت روانی زنان جامعه بویژه زنان خانه‌دار دانسته‌اند و خواستار جلوگیری از ایجاد بحث‌هایی شده‌اند که امنیت روانی مادران جامعه را به‌خطر می‌اندازند. گروهی از کاربران هم رواج بحث چندهمسری در آستانه انتخابات را باعث دوقطبی شدن جامعه دانسته‌اند. شهروندانی نیز با یادآوری افزایش قتل‌های خانوادگی گفته‌اند به‌جای تبلیغ چندهمسری، مسئولان به‌دنبال راهکاری برای کاهش این قتل‌ها باشند. براساس آمارهای رسمی مرکز آمار ایران در سال ۹۵ «۳۳درصد» پسران دهه‌شصتی، هنوز ازدواج نکردند؛ این در حالی است که درصد دختران دهه‌شصتی مجرد، «۱۹درصد» است. کاربرانی با استناد به این آمار می‌گویند که چرا موافقان چندهمسری به‌دنبال وارونه جلوه دادن آمارها هستند؟ کارشناسان هم اعتقاد دارند که به‌جای تبلیغ چندهمسری باید به‌دنبال همسان‌گزینی رفت تا پسران به‌جای ازدواج با دختران دهه‌های پایین‌تر با دختران دهه خود ازدواج کنند تا معضل افزایش تعداد مجردهای جامعه حل شود.‌

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حمیدا
  ۳۹ ۱۳۶

  کسانی که مخالفت با این قضیه هستند به این سوال جواب بدن آیا همه حق دارند ازدواج کنند؟ اگر جواب بله هست پس تکلیف زنان بیوه و شوهر مرده و مجردهای سن بالا و خانمهایی که تعدادشون از آقایون بیشتر هست کی میده؟ و اونا با کی ازدواج کنند؟ یعنی خودخواهی و جهالت بعضی زنان ومردان پایانی ندارد؟ آیا زن اول گمان نمی کند اگر شوهرش مرد تکلیفش با خودش وفرزندانش چه میشود؟ چند همسری حق زنان وتکلیفی برای مردان عادل هست تا هیچ کس درجامعه بدون همسر باقی نماند

  • محسن
   ۵۰ ۲۰

   حاظری پدر یا شوهر خواهرت، ازدواج مجدد کنن و یه زن دیگه بیارن تو زندگیشون

  • ناشناس
   ۳۷ ۴۶

   خانومایی که بیوه شده ان باید با مردانی مثل خودشون ازدواج کنن نه اینکه برن با مرد زن دار ازدواج کنن خانم حمیدا ، ضمنا من با همین ازدواجم مخالفم چقدر میخواین به همه چیز از دید جنسی نگاه کنید؟ خانومای بیوه باید از ارگانهای مربوطه فقط حمایت بشن نه با ازدواج مجدد چون این خیانت به همسر فوت شدس ، اون مرحوم که خودش نخواسته بمیره و قطعا از این ازدواج راضی نخواهد بود... بعضی هام که زن یک شهید هستن و میرن ازدواج میکنن واقعا باید تاسف خورد به حالشون فرض کنین مستند بسازن از اون شهید و این خانوم بیاد از شوهر سابقش خاطره خوب بگه... با ازدواجش که به اون شهید خیانت کرده و با این یاداوری کردن و خاطره گفتناش به شوهر فعلیش

  • ناشناس
   ۵۵ ۶

   نظر شما درست اما اونایی که میخوان ازدواج کنند به فکر زنان بیوه و دخترهای مجرد سن بالا برای رضای خدا هستند یا به فکر خودشونن ؟..الان مردان 50 ساله هم دنبال زن زیر 30 سال میگردند. بلا تشبیه هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیره یه فکری برای گرانی و تورم کنید که با این اوضاعی که بوجود آوردند جوونامون هم به فکر ازدواج نمی افتند گناه اینها به پای کیه؟

  • ناشناس
   ۵۱ ۱۰

   اگر قبل از نوشتن کمی تحقیق کنید خواهید فهمید که در هیچ برهه ای از زمان تعداد زنان بیشتر از مردان نبوده است. اگر شرایط ازدواج مهیا نیست به خاطر فقر مالی است. گرچه این طور که می بینیم فقر فرهنگی هم در کشور ما بیداد می کند. شخصا به عنوان یک خانم مجرد هرگز حاضر نیستم کانون گرم خانواده ای را به خاطر خودخواهی خودم خراب کنم. این تبلیغات مسخره ی زیاد بودن دخترها را هم باور نکنید. کمی مطالعه کنید لطفا... کمی مطالعه کنید.

  • علی مدرس دانشگاه
   ۴۹ ۴

   طبق کدوم آمار داری می گی تعداد دختران بیشتر از پسران هست؟؟ رو هوا حرف زدن کاری نداره مستند حرف بزن. ضمنا ما که دهه شصتیم اگه اینقدر خونه اجاره خونه گرون نمی شد و حقوقمون لااقل به اندازه این وضعیت بالا می رفت از خدامونه ازدواج کنیم به جای اینکار مسکن به ما بدن تا بتونیم ازدواج کنیم طبق قوانین اسلام هم ما واجب تریم و حکومت باید کمک ما کنه نه اونایی زن ها رو می گیرن چن تا چن تا من حاضرم به یه مطعلقه هم ازدواج کنم و اصلا ایرادی نمی بینم پس نگو این حرفاتو

  • حمیده
   ۱۴ ۱۶

   برو بمیر

  • سارا
   ۲۸ ۱۱

   بیخودی چرا حرص میخورین اگه مردای ایرانی عرضه داشتن که الان مجرد نمیموندن تو یدونش میزان این چیزارو میگن که سرگرم شین یادتون بره گوشت کیلویی 200 هزار تومنه

  • یک خانم
   ۴۷ ۱۳

   جهالت امثال تو پایانی نداره. جوانها نمی تونند ازدواج کنند تو گیر زنان بیوه هستی؟ تو به مجرد سن بالا چکار داری شاید یک خانم دلش نخواد ازدواج کنه و مگه اصولا همه باید ازدواج کنند که برای زنان بیوه و شوهر مرده تصمیم میگیری؟ کاش خفه بشی

  • نینا
   ۲ ۰

   چند همسری به هیچ عنوان برای مردای امروزی که این همه فشار روشون هست توصیه نمی شه. به قول حشمت فردوس زن گرفتن موقعی خوب بود که دوغا کره و زنا بره بودن. زن امروزی فرق کرده. یه دختر این قدر بکن نکن می شنوه تا نکنه مارکی بخوره تا بلکه یکی بیاد بگیرتش. یا از خیلی از موقعیت هاش می گذره چه قدر برای مردش مایه بذاره. با خانواده ی شوهر کنار بیاد. آرزوهاش رو ندید بگیره.......بعدش بیاد مردشو با زن دیگه ای سهیم بشه؟! زن ایرانی با زن عرب عربستان سعودی و اروپایی و آمریکایی فرق داره. زن عربستان "سعودی" سعی کرده شرایطش رو بپذیره که تو دهه های اخیر شاهد رفتار های حاکی از نارضایتی اونا نسبت به چند همسره بودن بودیم حتی مردای عرب هم رو این قضیه اعتراض دارن که یک دفعه یه شیخ میاد و ده تا زن می گیره و سر بقیه بی کلاه میشه. دختر غربی هم که قبل از ازدواج ده تا دوست پسر داشته و باکره نیست و با این حال حتی همون هم تحمل خیانت رو نمی کنه. اون وقت دختر باکره و هدفمند ایرانی برسه به سطحی که تنها به چشم ابزار جنسی دیده بشه مگه زن غذاست که باید زیاد باشه تا مرد سیر بشه. مردی که با زن زیبا و نجیب و بی عیب و ایراد خودش سیر نشه. با ده تا زن هم مشکلش برطرف نمی شه. تازه بچه ها هم از محبت یکسان برخوردار نمی شن. من به عینه تو یه شهر عرب نشین دیدم که چه قدر مشکلات بالایی در خانواده های گسترده هست. پدیده ی چند همسری و ازدواج مجدد زن بیوه ی بچه دار هم کاملا غلطه.

  • mn
   ۲ ۱

   تمام کسایی مه موافق این طرح مستهجن هستند یا مردان هول شهوت ران هستن یا زنای خونه خراب کن بی چاک و پرده. و لاغیر

  • سعیده
   ۳ ۴

   من نمیدانم چرا حقی که خدا برای زن در نظر گرفته همسر دوم یا سوم یا چهارم بشه و یا صیغه موقت بشه و مشکلش را شرعی حل کنه را بد می دانند و با نگاه حقیر بی خدایی میبینند اگر زنا بدم میگند بیچاره اگر صیغه شرعی کنم میگن وای آسمون به زمین اومد شما هایی که مخالف شرعی کار کردن هستید شما یزیدی هستید

  • رضا
   ۲ ۲

   ما ایرانیا اسلام و مسلمون شدنمون هم مسخرست .اگه قرآن رو قبول داریم می فرماید یکی یا دو تا یا سه تا یا چهارتا .به شرط عدالت .تمام . این بحث شخصی و خصوصیه .بحثهای بیهوده نکنید .خودتون رو جای دیگران نزارید .بیهوده تحلیل نکن .اگه کسی بخواد زن بگیره یا زن دوم بگیره یا بیشتر به خودش و زنش مربوطه به تو چه .خانواده هایی داریم که مرد خونه سه همسر داره همه هم راضی .اینو گفتم که درک کنید امر شخصیه .واجب نیست .هر که بخواد و شرایطو داره اسلام اجازه داده همین .چه بسا بوده و حتی شنیدین که زن اول برا شوهرش زن دوم گرفته .دوباره میگم ساده بگیرید .بسیار خانواده ها خصوصا قدیما چندین برادر و خواهر بودن که بعضا مادرشون یکی دیگه بوده ولی عشق برادر خواهری غوغا میکرد .نتیجه گیری : امری شخصی و دلخواه و مجوز دار .

  • حسین
   ۳ ۳

   تو کشور ما اکثر مردم عقلشونو تعطیل کردن و دارن مثل حیوون زندگی می کنن. من هر مرد یا زنی که حتی بعد از مرگ همسرش ازدواج مجدد کنه از چشمم میفته چون این افراد به خاطر چیز پستی به نام شهوت و نیاز جنسی دارن زندگی می کنن. به نظر من ارزش گاو و گوسفند از این افراد خیلی بیشتره.

  • علی میری
   ۲ ۱

   خیییلی برام جالبه که تو قرن بیست و یکم، افرادی هستن که مثل "حمیدا" فکر می کنن. خب استاااد چرا از اون طرف به قضیه نگاه نمی کنی؟ چرا نمی گی دولت بیاد شرایط ازدواج پسرای مجرد رو تسهیل کنه که بتونن ازدواج کنن با دخترای مجرد؟ چرا فکر می کنی که باید متاهلا دومی رو بگیرن. گذشته از این، یه سوال: آیا خودت حاضری سرت سه تا هوو بیاد؟ آیا حاضری دومادت بره سر دخترت یه زن دیگه بگیره؟ مرگ خوبه از نظر شماها ولی برا همسایه. قدری از مغز نداشته تون بهره ببرید والا ضرری نداره

  • ناشناس
   ۱ ۰

   !!!

  • محمدطاها
   ۴ ۱

   سرکار خانم حمیدا
   با توجه به منطق شما، اگر تعداد آقایان زیاد بشه، خانم های شوهردار می تونن برای رضای خدا برن دو یا چند تا شوهر اختیار کنن و مردان هم آزادانه و باافتخار با خانم های شوهردار ازدواج دائم و موقت کنند
   یادآوری : درضمن در حال حاضر عبارت چندهمسری درست نیست و باید واژه "چندزنی" استفاده بشه و اگر زنان هم آزاد به ازدواج با چند مرد شدند آنگاه عبارت چند همسری درست می شود

 • محمد
  ۵۴ ۱۷

  من اگر ازدواج كنم بعلت اين بحثهاي چند همسري بدنبال تعيين جنسيت براي پسر ميشوم چون زن در كشور ما ارزش ندارد.

 • من
  ۹۵ ۶

  زن فمنیست غربی عمته مردک با همین گند کاریا و بیشعور بازیاتونه که همه رو از دین زده کردید مشکل الان جامعه چند همسری امثال شماست یا جوونایی که بخاطر مسایل مالی نمیتونن ازدواج کنن؟ نسخه برای خودتون پیچیدید

 • ناشناس
  ۶۹ ۸

  سیاست کثیفیست

 • علی
  ۳۸ ۸

  از این خبرگزاری بیش از این انتظار نمیرود ،دو قطبی سازی جامعه ...
  شما مسئول اقتصاد هستید یا ...

 • ناشناس
  ۷۵ ۱۰

  متاسفم که دولت اجازه چنین کاری رو داده. علت تجرد دختران و زنان بیوه کمبود مرد نیست. عدم امادگی مردان برای ازدواجه. چون بیشتر از زنان مردان مجرد داریم.

 • محیا
  ۵۸ ۸

  واقعا متاسفم فک میکنید که دارید روشن فکری میکنید ؟ از نادانی شما متاسفم واقعا متاسفم فک میکنید چون زن هستیم مخالفیم می دونید که این تعدد چه تاثیری در زنان و تربیت فرزندان دارد واقعا نمی دانید یا برای حل یک مشکل می خواهید مشکلات بزرگتری را ایجاد کنید

 • بیطرف
  ۱۴ ۹

  این یک اختیاره. تا وقتی کسی به زور به این کار اجبار نکنن مشکلی نمی بینم. برای خودم دوست ندارم اما با انتخاب دیگران کاری ندارم تا وقتی همه ی طرف ها به این کار راضی باشن و یک ظلمه اگه من بیجا نسبت به انتخاب دیگران قضاوت کنم.
  بعضی مرد ها هم تک زوجی رو می پسندن و فقط زن ها نیستن.

  • ناشناس
   ۲۶ ۴

   آیا به نظر شما در هنگام ازدواج دوم، زن اول راضی است؟؟؟؟؟

  • محیا
   ۱ ۰

   چرا میگید قرآن حلال کرده جالبه اگه استناد به ایه می کنید ادامه آون رو هم بخونید
   خداوند فرموده و شرط آنرا برقراری عدالت عنوان کرده و در ادامه فرمودند و چه بسا نمی توانید ...............؟
   خداوند فرمودند که و چه بسا نمی توانید عدالت را برقرار کنید حاما بیشتر از خدا خودتون رو میشناسید

 • شهروند
  ۱۹ ۱

  آقا شما که آمار چند همسری ها را دارید و واقعاً اگر هدف آموزش هست و صادقانه می خواهید مسائل شرعی را آموزش بدهید.چرا با یک پیامک این افراد را به کلاس آموزشی خود دعوت نمی کنید .

 • ناشناس
  ۷ ۴۷

  چه اشکالی داره؟

 • ایرانی
  ۴۹ ۳

  اگر دلتان برای زنان و مردان آماده ازدواج این جامعه می سوزد بیایی کمک کنید مردان و زنان بدون همسر را به یکدیگر معرفی کنید تا خانواده هایی تک همسری تشکیل و مشکل بسیاری حل شود.چه دلیلی دارد بخواهید کاری را تبلیغ و توجیه کنید که در این زمان جواب نمی دهد و بی جهت خودتان را خسته می کنید.

 • احمد
  ۳۳ ۳

  شما اگر می خواهی با موضوعی که دغدغه جامعه نیست و اولویت هم نیست بحثی را کار کنید لطفا از عکس بدون گرایش مذهبی استفاده کنید نه اینکه یک جوان با ریش و چفیه که مرد مذهبی انقلابی است و زن چادری در موضوعی که مورد اعتراض و ناراحتی بسیاری از انسانها می شود
  تاثیر این عکس بسیار مخرب تر از مقاله ای است که کار شده است ...

  • noname
   ۰ ۰

   احمد جان کاملا باهات موافقم

 • ناشناس
  ۱۲ ۴۹

  موافقم
  با چند همسری
  اما مردان ایرانی که عرضه نگهداری حتی یک زن را هم ندارند چه رسد به دو.. سه و...

 • علی علوی
  ۹ ۳۹

  باتشکر از از شما که این مطلب را تقریبا بی طرفانه مطرح کردید . به نظر من مسئله چند همسری چیزی نیست که ما درمورد آن نظر بدهیم و در بسیاری از چیزها ی دیگر هم ما نظر دادیم و آخرش دیدیم که غلط بوده است. یکی از چیزهایی که ما فراموش کرده ایم خدا است ، واصلا نمی پرسیم نظرخدا دراین مورد چی هست ، و هر چه که به نظر خودمان و فکر ناقص خودمان بد بود می گوییم خوب نیست و چند تا دلیل واستدلال غلط جور می کنیم و می گوییم نباید انجام شود واگر به نظرمان خوب بود وبرایش دلیل وبرهان فراهم کرده و از آن دفاع می کنیم. چند همسری هم از این مقوله هست اگر ما بنده خدا هستیم و صلاح دنیا و آخرت را می خواهیم باید ببینیم نظر خدا در این مورد چی هست نه اینکه به صرف اینکه چند خانواده دچار مشکل شده اند بگوییم خوب نیست ویا چندخانواده موفق بودند بگوییم خوب است . اگر در هر چیزی نظر صاحب اختیار ما که مارا آفریده و اوست که می داند چه چیز برای ما مناسب است را مد نظر قرار دهیم هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد . در مورد یک همسری هم ما کم مشکل نداریم ،آمار طلاق را ببینید کاملا مشخص هست . باتشکر

  • روانشناس
   ۱ ۰

   هر چیزی که خدا اجازه داده، واجب نیست!
   مستحب هم نیست.

  • سوری
   ۲ ۴

   حالا نظر خدا رو از کجا میخواید بفهمید؟ چطور میخواید به خدا لینک بزنین ازش نظرشو بپرسین؟ :))

 • ناشناس
  ۶ ۰

  اقتصاد انلاین دقیقا این وسط چی میگه؟

  حد اقل از زوایای اقتصادی مسایل اجتماعی مطلب بزارید
  نه اینکه هرچی رو که بقیه منتشر میکنن بازنشر بدید
  یه ارزش افزوده ای ایجاد کنید

 • امیر
  ۹ ۵۴

  اتفاقا با توجه به اینکه زنان بیوه یا رنانی که سنشان بالا رفته وهنوزمجردند وباتوجه به اینکه وضعیت جمعیتی مطلوبی نداریم الان وقتش است که باقدرت وشتاب بالا درتمام شبکه های رسمی کشورتبلیغ چند همسری صورت گیرد همانطورکه برخی ازگروههاواقوام سالهاست که اینکارراکرده اند ولی ما خیلی ازقافله عقبیم

  • ناشناس
   ۱۸ ۳

   منظورتون قبیله های کومور هست دیگه؟

  • شعبانی
   ۱ ۰

   اگر از نظر شما نداشتن چند همسر نشانه عقب افتادن است برای شما متاسفم که طرز فکر آدمهای جاهل را دارید این روزها کمبودهای بسیاری در این کشور دیده می شود چرا به آنها توجه نمی شود فقط قضیه چند همسری باید توجه شود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • فرزان
  ۸ ۳۶

  مسئله ازدواج چند همسری از نظر مجوز دارای مجوز اسلامی است اما باید با شرایط و ضوابطی انجام گیرد که کسانیکه صلاحیت آنرا دارند بتوانند به خواسته خود برسند والبته اگر لازم نبود اسلام چنین پیشنهادی نمیداد چون واقعا قوای جنسی بعضی از آقایان نیاز به چنین روشی دارد و همیشه با توجه به شرایط زندگی اقتصادی نیاز هست تا زنانی که کمتر امکان ازدواج آنان فراهم میشود بتوانند با توقعات کمتری به ازدواج راضی شود واز ایجاد فساد و گمراهی در جامعه جلوگیری شود . در همین راستا اگر موضوع ازدواج موقت با ضوابط و شرایط قانونی برای کسانی که توان تشکیل خانواده را ندارند هم راه کار کمکی برای کسانی است که توان مالی ندارند و نمیدانند با غریزه خود چیکار کنند. متاسفانه این اصلی ترین گزینه ای است که در جامعه اسلامی بی توجه به آن مانده است و از این طریق ایمان جوانان از دست میرود.

  • ناشناس
   ۱ ۱

   واقعا خدا نظرشو گفته دیگه من ادم چکاره ام؟؟؟؟

 • جوادی
  ۹ ۳

  این عکس ساختگیه، می تونید توی اینستا، صفحه آقای" امین دریانورد" رو ببینید
  دروغه همش

 • ناشناس
  ۹ ۱

  بعضی ها صورت مسئله پاک کنند، بعضی ها هم زور بی خود زنند!
  کانون خانواده آسیب دید رفت پی کارش.
  الگو های مرسوم سنتی جواب نداده پس الگو های جدیدی حاکم میشه، که لزوما مدرن هم نیست و شاید عصر حجری هم باشه!

 • ضحی
  ۳۰ ۲۶

  این قضیه کلا از پایه دروغ است و هرگز چنین پوستری طراحی نشده و این تصویر از تلفیق چند طرح مجزا ایجاد شده. و البته هرگز چنین کارگاه ابلهانه ای برگزار نشده و این ها همه برای منحرف کردن افکار عمومی از حماقت ها و بی عرضه گی های دولت در فضای مجازی جامعه تبلیغ می شود. با یک جستجوی ساده متوجه می شوید.

 • گردیه
  ۴۹ ۳۲

  گویا از روسری کندن زن ها خیلی ترسیده اند. حالا زن ها بازی های زیادی برای اینها دارند... آخر سر هم زن ها اینها رو از تخت می کشن پایین

  • پیام به گردیه
   ۹ ۱۱

   هرکی عقل داره میفهمه اول و آخر کلامت به هم مربوط نیست ..

  • noname
   ۱۶ ۲۹

   جناب گردیه براتون متاسفم ... اینکه زن ها حماقت کردن و حجاب رو برداشتن خوبه؟؟ البته شما هم 90 درصد زنین و کلا زن ها عقیده دارن که تو جامعه آزادی ندارن و بی راه نگفتم اگه بگم خیلیاشون دوست دارن لخت تو خیابون راه برن .. البته الان هستن یه همچین زنایی ولی هنوز تعدادشون به حدی نرسیده که بخوایم بگیم فاجعه شده ... صد در صد 90 درصدمون اعتقادی به چند همسری نداریم و اصلا دوست نداریم همچین چیزی رواج پیدا کنه، ولی شما چرا مسائلی که بهم ربطی نداره رو قاطی میکنین؟؟ اینکه با برداشتن حجاب دارین حماقت میکنین رو خودتون هم میدونید، هر چند که عمرا به زبون بیارید ... وقتی حجاب رو برمیدارین یعنی دارین خیانت میکنین به کسی که دوستتون داره، پس انتظار نداشته باشین که اون شخص هم بهتون وفادار بمونه ... وجود همین زنای بد حجاب یا بهتره بگم بی حجاب باعث شده تو جامعه انقدر خیانت ببینیم ... حتی از کسایی که اصلا انتظارشو نداریم! اگه این سایت هم خبرا رو بعد از خوندن تایید میکنه که من هیچ امیدی ندارم

 • maaaaaa
  ۶ ۲

  :-(

 • ضحی
  ۲۱ ۱۶

  این جریان از پایه دروغ است و اساسا چنین پوستری هیچوقت طراحی نشده و از ترکیب چند طرح جداگانه برای تشویش مردم ایجاد شده. با یک جستجوی ساده میتوان متوجه شد.

 • محمد
  ۳۰ ۵

  داعش هم همین جوری تبلیغ میکرد.

 • a woman
  ۳۶ ۵

  به جای اینکه به مردم اموزش بدن چجور رابطه هاشونو محکم تر کنن اموزش هوو اوری و هوو پذیری میدن !!!! احسنت! به جای پرداختن به امور مهمتر و اموزش دادن رفتارهای صحیح و عادات مناسب و فرهنگ سازی دارن روی چند همسری تمرکز میکنن و میشن بلای جون خانم های ایرانی که کل زندگیشونو پای یه مرد و بچه هاشون ریختن! خانم های ایران خواه یا ناخواه بعد از ازدواج تنها داراییشون میشه خانوادشون که با این اموزش های غلط و بیهوده میخوان مجبورشون کنن همون داراییشون هم با یک نفر دیگه شریک بشن! اونم چرا؟ چون شوهر عزیزشون نمیتونه اون چشا ی واموندشو از زیبایی های دخترای مردم بگیره و دلش میخواد اونم مال خودش کنه!
  اقایون دیگه دارن شورشو درمیارن ! حالا که تو جامعه قدرت دست خودشونه وبه همه چیز رسیدن میخوان توی خونه هاشونم همه جور زنی داشه باشن! زن وسیله نیست که تو چندتاشو واسه خودت برداری اقای محترم! کشورای دیگه هرروز پیشرفت میکنن و ما.... هرروز ده قدم به عقب برمیگردیم و فقط به دستاورد های چندصد هزارساله ای که داریم میبالیم . چشممونو روی این واقعیت بستیم که خیلی عقبیم

  • سما
   ۱ ۱

   واقعا همه مشکلات جامعه حل شد رسیدن به اینکه ملت چندتا همسر اختیار کنن خوب

 • ناشناس
  ۲۱ ۵

  با این مغزهای بیمار مگه مشکلات حل میشه؟

 • ناشناس
  ۳ ۰

  د

 • ناشناس
  ۹ ۳۹

  وقتی تعداد زیادی زنان مجرد درجامعه وجود دارند و نیاز جنسی یک نیاز طبیعی است اگر راه شرعی و قانونی برای ازدواج آنان فراهم نشود ، و بدیهی است که ممکن است همه ی این افراد توان خویشتن داری را نداشته باشند ، آنوقت قضیه ممکن شکل غیر قانونی و حرام به خود بگیرد. حالا یک سوال از خانم های متاهل مطرح می شود اگر همسر شما از راه غیر شرعی در این روابطه بیفتد بیشتر خانواده شما تهدید می شود یا از راه شرعی و قانونی؟

  • ناشناس
   ۲۴ ۱

   راه شرعی و قانونی؟ قدیمیا یه ضرب المثل داشتن می گفت چه کلاه به سر، چه سر به کلاه... الان فرقش چیه؟ گند زدن به کانون خانواده که شرعی و غیر شرعی نداره.

  • یک دختر مجرد
   ۳۸ ۵

   میشه از طرف خودتون نظر بدید. من یه دخترمجرد هستم حاضرم بمیرم ولی زندگی یه زن دیگه رو بهم نریزم یا بهتر بگم یه خانواده رو از هم نپاشم لطفا خانم های مجرد رو بهانه کثافت کاری ها تون نکنید. من هم توان جسمی دارم هم توان مالی برای اداره چند مرد ولی معتقدم این خوک هست که هیچ تعصبی تو جفت گیری نداره

  • یه دختر مخالف
   ۱ ۰

   حرف مفت نزن
   خدا برا چی خطبه عقد و ازدواج و گذاشته؟؟؟
   یعنی واقعا فکر کردی با خوندن دو تا آیه اتفاق خاصی میافته؟؟؟
   خاکککککک تو مختون که بعد این همه نفهمیدین اون خطبه برای اینه که ما بفهمیم باید به هم تعهد داشته باشیم.نه اینکه هر روز با یکی...
   اما با همون خطبه ها صیغه های ساعتی ساختین و کردینش شرعی!!!!!!!!!
   ههه دلتونم خوشه که جه قد شما خوبین!!!

  • دختر مجرد
   ۴ ۱

   شما از طرف دخترای مجرد نمیخواد نظر بدی. ازدواج انقد ارزش نداره که به خاطرش وارد زندگی یه زن دیگه بشیم. شما اگه کثافتکاری و هرزگی تو میخوای با دین توجیه کنی از ما مایه نذار. بگو هر دختری رو میبینم میخوام پس باید چند تا زن بگیرم. دیگه واسه ما نمیخواد دل بسوزونی

 • آدمیزاد
  ۳ ۱

  هه

 • ناشناس
  ۴ ۴

  این پوستر از تلفیق چند طرح یک هنرمند به دست اومده... زن های طرح های دیگه اش و برش زدن گذاشتن کنار یک مرد...
  با بازنشر اشتباه این پوستر در شایعه ایجاد کردن علیه اون طراح همدست نشید...

 • ناشناس
  ۲۷ ۱۰

  کسانی که تبلیغ چند همسری میکنند چه در فضای مجازی چه در صدا و سیما یا هر جای دیگه ای .... لطفا" چشماتونو باز کنید اینجا ایرانه یک سرزمین آریائیه نه عربستان .

 • محمدرضا
  ۵ ۰

  چند تا طرح جدا از هم رو ترکیب کردن این پوستر ساختن خبر هم دروغ

 • kosar shahbazi
  ۱۵ ۳

  فقط مونده بود بیان سراغ این چیزا :| نمیدونم چرا بعضی ها انقدر دنبال به گندکشیدن این جامعه هستن. همین طوریشم جامعه گل و بلبلی نداریم.

 • ناشناس
  ۴۱ ۸

  خدالعنت کنه مردان هوسباز موافق چندهمسری رو.

  • سعیده
   ۱ ۱

   ببخشید میشه اول دینتان را مشخص کنید بعد لعنت کنید که ما بفهمیم با کی طرف هستیم و چه جوابی بهش بدهیم

 • نیما
  ۱۳ ۵۴

  چیزی که قرآن حلال کرده چرا اینقدر مخالفت؟
  بعضی ها از خدا و قرآن جلوترند !!!!!!!!!!!!!!!

  • amirkh
   ۲۳ ۶

   حرف نزن بابا

  • M
   ۲ ۱

   خفه شو خوبه شوهر خواهرت پنج تا زن داشته باشه اونوقت حاضری گریه های خواهرتو تحمل کنی واقعا بعضی از این مردارو باید زنده زنده اتیش زد

  • مریم
   ۰ ۱

   تو فقط باشَــــع

 • آقازاده واقعی
  ۱۲ ۱۱

  این بازی ها نزدیک انتخابات دیگه نمی گیره
  قطعا به اصلاح طلبان رای نمی دهیم . لطفا بروید وثیقه آماده کنید که بوی زندان میاد

  • ناشناس
   ۲۸ ۳

   ما نه به اصلاح طلب رای میدیم نه اصولگرا. سر و ته یه کرباسن در این 40 سال

 • عصبانی
  ۴۵ ۷

  یه کاری کنید.یه شرایطی ایجاد کنید که مردهایی که نمی تونن از پس مخارج یه خانواده بربیان و برای همین نمی تونن ازدواج کنن، چند نفری یه زن بگیرن.قشنگ دو سه تا مرد با هم کار کنن چرخ زندگی بچرخه مجرد هم نمونن.

  • ناشناس
   ۶ ۱

   خخخخخخ

  • ناشناس
   ۴ ۰

   خخخخخ

 • امیر
  ۹ ۱۱

  اگر بخواهیم با واقعیت کنار بیاییم و خودموم رو گول نزنیم، اگر چنین کاری قراره اتفاق بیوفته و صحت داشته باشه فقط به این دلیله که در حاضر حاضر بیش از 14 مییون دختر و پسر مجرد که از سن خوب ازدواجشون گذشته در جامعه هستند و پسرها به هیچ وجه ازدواج نمی کنند اگر هم ازدواج کنند طبق آمار رسمی از هر 4 ازدواج 2 تا 3 تاش به طلاق می نجامه و این یعنی فاجعه. پس دلیل اصلی اینکار یعنی چند همسری، بخاطر این مسئله و جلوگیری از ترویج فساد جنسی و تامین نیازهای جنسی بدون قید و شرط در جامعه هست. اما کسانیکه این قبیل موضوعات رو مطرح میکنند آیا به این اندیشیده اند که پسر چجوری باید خرج تنها یک زن رو بده تا برسه به چند زن!!!؟؟؟ اگر چنین طرحی رو ارائه داده باشند ، آیا به مسئله اقتصادی مردم فکر کردن!؟؟؟

  • رهگذر
   ۲۵ ۱

   احساسات و روح و روان همسر اول و فرزندانش مهمتر از موضوع اقتصاده . بنیان خانواده به عشق و احترام بستگی داره

  • ناشناس
   ۲۱ ۱

   به جای این کار فکر بیکاری جوونا باشید تا به راهها خلاف کشیده نشن .اقتصاد مملکت فلج شده شما فکر چند همسری هستین!!!

 • عشق
  ۱۶ ۲

  با توجه به تمکن و توان مالی برخی از افراد جامعه نباید این حق را از آنان سلب کرد.
  با توجه به تمکن و توان مالی برخی از افراد جامعه نباید این حق را از آنان سلب کرد.
  یعنی چی ؟؟؟ پس عشق و همسر و مهر و محبت همه کشکه؟؟؟ هرکی پول داره بره خیانت کنه ؟؟؟

  • ناشناس
   ۱ ۲

   عاقل اسم این مساله خیانت نیست این حرف توست اگر رضایت در کار باشد خداییش اشکال ندارد چرا بعضی کاسه داغ تر از آش میشن خانوم تو که نمیخوایی زن دوم بشی نشو کسی زورت نکرده من میخواهم بشوم به تو چه ربطی داره به من میگی بدبخت میشی؟ هر کاری برای درست انجام شدنش راهکارهای اخلاقی مناسب دارد که باید رعایت شود تو چه کاره خدا هستی که این حق را میخواهی از من بگیری

  • ناشناس
   ۰ ۱

   پس اگر عشق ملاک زندگی هست پس چرا موقع ازدواج جد و آباد مرد رو میارید جلو چشاش و هزینه های سنگین روی دوشش میزارید و براتون مهم هم نیست و مهریه طلب میکنید و میگید حقمونه ؟ پس عشق در زبان شما واژه ای کثیف و دروغینه

 • تیرک دروازه
  ۳ ۵

  ما خیلی وقت هستیم
  فقط عقد نکردیم
  راه میده
  نده راه میسازیم
  اقتصاد کجا بود
  مفتی باید زد تو دروازه
  مساوی بودن همینه
  مرد چهارتا
  زن هم چهارتا
  اینم دریبل تو دروازه

 • ناشناس
  ۱۴ ۰

  موضوع ازدواج در جامعه ما مگر روند نرمال وطبیعی دارد انها که قرار بود فرهنگ جامعه را درست کنند پاسخ بدهند جامعه به به کجا رفته چرا امار ازدواج جوانان روبه کاهش است چرا طلاق رو به افزایش است همه این نابسامانی فرهنگی واجتماعی که موجب افزایش امار مجردی در جامعه شده را بدون ریشه یابی واعمال برنامه های کارامد وموثررها کردیم وبرای پاک نمودن صورت مسئله مسائل انحرافی را درجامعه مطرح میکنیم که احتمالا به ذائقه بعضیها هم خوش می اید وبعضی ها هم دکانی برای خودشان پهن میکنند وانچه دستاورد خواهد داشت به هم ریختگی کانون خانوادها ،افزایش فساد به شکل وشمائل جدید و ازبین رفتن حیا وحرمت ها
  همه انسانها ی شریف میدانند تامین بهداشت روان افراد وجامعه با پهن کردن این بساط در جامعه نیست وتنها با وفا داری به همسر وفرزند ان واحساس مسئولیت در مقابل خانواده میتوان از خانه به عنوان کانون ارامش واسایش بهرمند شد مراقب بازی جدید باشیم تامین نیاز مجردها فقط بازی وسوژه است

  • ناشناس
   ۶ ۲

   دقیقا این آشغالها برای هوسرانی خودشون هست که حالامیخوان چند همسری رو باب کنن زن صیغه ای کمشونه حالا میخوان چند همسری هم بگیرند

 • علی
  ۲۷ ۱

  خدا عاقبت همه جوانان را به خیر کند اوضاع خوبی نیست من که یک مرد 52 هستم از این حرفها شرمنده میشوم خدا لعنت کند هر کس بانی و باعث مشکلات جوانان است که بیچاره ها رغبتی به ازدواج ندارند

 • صبا.ز
  ۱۲ ۲

  اونایی که این کار رو که نه عاقلانه است و نه خدا پسندانه میخوان تبلیغ کنن دنبال از هم پاشوندن خانواده ها هستن. وقتی شخص اول مملکت که رهبره با این کار مخالفه و نه تنها تایید نمیکنه بلکه تاکید میکنه که تعدد زوجات اشتباهه شماها چه قصدی دارید واقعا که این کار رو دارید رواج میدید؟

 • فرهاد
  ۴ ۲۸

  چند همسری بسیار برای هم مرد و هم زنان جامعه مفید خواهد بود به شرط اینکه مرد عادل باشد و بخاطر پدرسوخته بازیای خودش اینکارو تایید نکنه یعنی کوچکترین محبتی اگر میخواد بکنه به همه بکنه نه خوشگلتره و در تمام حرکتاش اوندنیا و خدارو در نظر بگیره جامعه بسیار آرومتر و شادتر خواهد شدبرای تایید این حرف یه سری به عراق بزنید و با زنها و مرداشون صحبت کنید.

 • نگار
  ۳۲ ۴

  من یک دختر مجرد ۳۴ ساله هستم. این مقاله توهین آشکاره. کی گفته که ما تمایل داریم زن چندم باشیم؟ انسان تا زمانی که زنده است می تونه ازدواج معمولی داشته باشه. موافقان این طرح بهتره سر مادرشون هوو بیارن.

 • ناشناس
  ۶ ۱

  به نظرتون عکسی که برای این متن انتخاب کرده اید منظور و معنی خاصی ندارد؟ یعنی شما می گویید افراد مذهبی و آنهایی که عاشق کشور ایران هستند غالبا این راه را بر می گزینند. اتفاقا به نظر من افرادی که قید و بند درستی ندارند با بر قراری ارتباطاط نامشروع باعث به وجود آمدن بچه هایی می شوند که یا این بچه ها در نهایت فروخته شده و در سر چهارراه ها به کار کرفته می شوند و یا این بچه ها در بهزیستی ها رها می شوند و حتی این افراد حاضر نیستند اسم این بچه هایی که قربانی هوس های آنها هستند در شناسنامه شان آورده شود چه رسد به نگهداری آنها

  • هه
   ۱ ۱

   والا فعلا که فقط داریم از همون مذهبی هاااا این حرفارو میشنویم که خداشون همچین چیزی گفته!!!
   ماها که به قول شما بی بندوباریم خدامون بهمون یاد داده آدم باشیم با یه نفر،ما ترجیح میدیدم همین بی بندو بار باشیم نه مثل مذهبی هاااااااااااااااا وسیله بنجولی که دست چند نفر بچرخهههه

 • مریم
  ۲۳ ۱

  به جای اینکه مردان متمول چند همسر بگیرند لطفا به دختران و پسران و یا حتی زنان مطلقه کمک مالی کنند کارآفرینی کنند آنان خودشان تک همسری را انتخاب خواهند کرد

 • حامد
  ۵ ۲

  خطاب به مجردها ... : حالا متاهل ها نظر بدن یه چیزی ... شما که مجردی عزیز روی با همون یه دونه شروع کن ببین اصلا می تونی همون یه دونه رو مدیریت کن... چن تا پیش کشت ... :)

 • ایرانی
  ۱۴ ۱

  ببین مردم را چطور سرگرم می کنند در حالیکه لیبرال های اصول گرا و اصلاح طلب دارند جیب هایشان را پر می کنند و در حالیکه رهبری عزیز صراحتا مخالفتشان را با بحث چند همسری ابراز کرده اند.

 • ناشناس
  ۱ ۶

  کار مردم باید راه بیوفته، اسمش چی باشه مهم نیست!

 • ...
  ۲۲ ۹

  اها پس چند همسری مشکلی نداره؟ پس ما خانوما هم چند همسری باشیم خوبه دیگه؟ اقایون اعتراضی نکنند پس! ما هم چند همسر میگیریم ک بنیاد خانواده قشنگ محکم شه...

 • ناشناس
  ۲۴ ۳

  کجای اسلام گفته توی کثافت که یه پات لبه گوره ده تازن بگیرچون پولداری وپول مملکتوزدی به جیبت بادزدی وهزارکثافت کاری دیگه وجوون سی ساله چون مثل تودزدی نکرده وپول ازدواج نداره یاسراغ زنابره یابسوزه وبسازه همه جوره ابروی اسلام روبردید وقران روبنفع خودتون تحریف کردین

 • کورش
  ۱۴ ۲۹

  حرام کردن حلال خدا معصیتش با حلال کردن حرام خدا یکیست و حتی شاید بد تر هم باشد.
  متاسفانه کار کشور ما به جایی رسیده است که یک کار شرعی و قانونی کلی مخالف دارد ولی مثلا اگر قرار بود یک بند و باری در جامعه رواج داده شود عین روشنفکری و ترقی خواهی و .... بود.
  همین هایی که مخالف آزادی چند همسری هستند ( که تازه اگر کلی هم برایش تبلیغ کنند به جز تعداد محدودی رانت خوار مفت خور بعید است کسی بخواهد سراغش رود یا اگر هم رفت بتواند جواب بله بگیرد) و بهانه می کنند که بنیان خانواده به خطر می افتد تقریبا 90% شون موافق بی حجابی و بد حجابی و روابط آزاد و آزد تر زن و مرد هستند پس چرا آنها بنیان خانواده را به خطر نمی اندازد.
  من دلایلی که برای توجیه چند همسری ذکر شده است قبول ندارم و به نظرم این دلایل و توجیهات نفس قضیه را خراب کرده است در حالی که دلایل و توجیحات قوی تری هست ولی لزومی ندارد به همه آنها پرداخته شود.
  در آخر اینکه من فکر می کنم اینهایی که مخالفت با این قضیه را این طور بلد و درشت کرده اند تبلیغاتی برای این قضیه ترتیب داده اند که اگر موافقان آنها میلیاردها تومان هزینه می کردند هرگز این تبلیغات انجام نمی شد.

 • متاسفم براتون
  ۳۱ ۱۷

  خانم های زیادی هم هستن که توان مالی بالایی دارن و خیلی هم بهتر می تونن عدالت رو برقرار کنن. پس چند همسری برای خانم ها خیلی زیبنده تره اساتید عزیز

 • علی
  ۵ ۵

  دوست عزیز این پوستر کاملاً هدفمند و مغرضانه دستکاری شده و حتی صاحب اثر هم شاکیه از این موضوع نمی دونم شما چرا بدون تحقیق چنین مطالبی رو پوشش می دید ؟! درست نیست قبل از انتشار چنین شایعه ای کمی تو نت سرچ کنید؟

 • RM
  ۲۵ ۷

  چقدر هم همه تو عکس شاد و خوشحالن. همگی با هم رفتن راهپیمایی انگار! الان اون بچه که رو کول مرد هست دقیقا بچه کدوم یکی هست؟!

  • سعیده
   ۰ ۱

   احمق بچه مرده است تو که دین نداری حرف نزن بچه را به پدر نسبت بده نه به مادر که دومی حرف کثیف شیطانی است. من دوست دارم زن چندم بشم تو چه کاره خدا هستی نگذاری

  • ati
   ۱ ۰

   بچه ی روسری سبزه

 • فرشاد
  ۱ ۰

  بحث دو قطبی سازی هست که ذهنا از مسائل اقتصادی دور بشه
  همگی دلایلتون متین و منطقی هست به هر حال هر کسی از یه زاویه نگاه میکنه
  اما قبل از حل مشکل چند همسری باید به فکر حل کردن مسائل اقتصادی و فسادی که تا خود ریاست محترم جمهور رسیده ، بود
  لطفا فریب این جماعت از خدا بی خبر رو نخورید

 • الهام
  ۱ ۰

  طرح این موضوع در این زمان هیچ ربطی به نزدیکی انتخابات ندارد و نباید به آن به صورت سیاسی نگاه کرد . کسانی که موافق این موضوع هستند آیا حاضرند برای مادرشان یا خواهرشان هوویی بیاید ؟ مردان هیچ وقت نمی توانند عدالت را بین دو یا چند همسری که دارند رعایت کنند . گذشته از همه این ها امروزه اوضاع اقتصادی طوری است که بسیاری از مردان در اداره یک زندگی تک همسری هم درمانده اند تا چه رسد به این که بخواهند چند همسر را به عدالت اداره کنند .

 • رستم
  ۲ ۰

  با سلام عزیزان طوری که مشاهده می شود هیچ کسی نمی خواهد به ذات مخلوقات پی ببرد و یا اینکه نمی خواهند . به طوری که مشخص است هر موجودی غریضه ای دارد . مخصوصا غریضه جنسی چرا باید با قانون های من در اوردی بشری غرایض خدادادی را سرکوب نماییم. چه دلیلی دارد . لذا به نظر من هر کسی که دلش خواست میتواند چند زن بگیرد و هر کسی هم نخواست ازدواج نکند. بشر ازاد به دنیا امده و در اعمال خود ازاد است

 • سامان
  ۲ ۰

  من کار با موافقت و مخالفتش ندارم فقط میدونم الکی داغش نکنید چون همین الانشم خییییلیا چندهمسری هستن ... حکایت خیلی زنهای بیوس اگه بگی خب شرعی عقد موقت کنیم هزارتا فحش میده ولی حاظره همینجوری به اسم دوستی هررر کاری بکنه D-: من مخالف این طرحم چون زنهای زیادی دلسرد و شکاک میشن ولی خداییش دیگه انقدرم جبهه نگیرید مقابلش چون سالهای ساله خیلیا خودشون طرح چندهمسریو اجرا کردن

 • تارا
  ۱ ۰

  خیلی جالبه پول چقد میتونه قدرتمند باشه با پول زن میگیرن ببخشید باید گفت میخرن دوتا زن میخرن سه تا الی ماشاله با پول احساس میخرن با پول سکس میخرن با پول بچه تولید میکنن مثل گله گوسفندی که جز نشخوار و چریدن زاییدن کاری نداره آقای حجت الاسلام گند زدین به همه چی به عقل به شعور به احساس به زن بودن و مرد بودن به وفاداری پس زنی هم که تمکن مالی داره میتونه چند همسر اختیار کنه مثلا مادر شما بفرمایند چند جوان دم بخت فقیر و تامین کنند و انشاله عدالت هم برقرار کنند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کی پول داره بابا؟ 32 سالمه پول ندارم زن بگیرم . " چند زنی " . کجا سیر می کنید؟

 • هانی
  ۱ ۰

  هیچ کدوم از حرفاشون درست نیست اینا یه مشت هوس بازن که می خوان این امر در جامعه کاملا عادی سازی بشه که بتونند با خیال راحت با چند نفر رابطه داشته باشن و گر نه اگر دلشون برای دخترا می سوخت یکم و فقط یکم این تورم را پایین می آوردن تا جونها بتونند ازدواج کنند ما که بیست سال از ازدواجمون گذشته وقتی یکی از وسایل خونه می سوزه عزای عمومی می گیریم که چطور جبران کنیم و چطوری بخریم حالا جونها جای خودداره

 • منا
  ۱ ۰

  کی حاظره زنش دو تا شوهر داشته باشه ؟؟؟ که زنها بخوان مردها بیش از یکی داشته باشند

 • اذر
  ۱ ۲

  من به عنوان یه زن تابع حکم خداهستم.قطعا ناراحت میشم ولی اگریه مرد بتونه عدالت برقرارکنه گمان نکنم سخت باشه.چرا اینقدرخودخواه باشیم؟ چرا نمیشه؟؟ بنظرم بهتره احساسی تصمیم نگیریم

 • علی
  ۱ ۰

  این رواج چند همسری کلاه شرعی ایه که یه سری میخوان بذارن سر تست طعمهای مختلف خانومها و به این عنوان و فقط از نظر شرعی حداقل بتونن چهار تا همسر عقدی بگیرن .

 • میثم
  ۱ ۰

  در همین آیه که فوقش 4 همسری را تعیین کرده، یک قانون بسیار سخت هست که اونایی هم که دو یا 3 زن دارند درش ماندن: گفته اگر می تونید میانشان عدالت کنید، بگیرید، وگرنه اگر همین که ترس بی عدالتی بهتان دست داد، به همان یکی اکتفا کنید.
  یعنی قانونی گذاشته شده که کار هر مرد نیست خخخخخخ

 • ناشناس
  ۱ ۲

  به نظر من چون کشور دارای رشد منفی جمعیت داره میشه هیچ مشکلی نداره . کاری خلاف قرار نیست کسی انجام بده

 • ناشناس
  ۱ ۰

  یه سوال همه چادری ها زن اون مرده اند؟

 • ایمان
  ۱ ۲

  بصورت مخفیانه خیلی از مردای متاهل یه دوست دختر دارن یا با زن دیگه ای ارتباط دارن و کسی این موضوع رو مشکل نمیئونه ولی وقتی پای حقی که خدا به مردان داده وسط میاد همه دادشون در میاد همه ما میدونیم که مرد جماعت دوست داره چند همسر داشته باشن بعضی جراتشو ندارن برخی هم موقعیت یا عرضشو ندارن وگرنه همه شناگرن به نظر من هیچ ایرادی نداره و کار خلاف شرعی هم نیست تو ترکیه اغلب مردا سه و چهار زن دارن حتی مردای جوون تو عراق و عربستان هم همینطوره

 • یک زن
  ۱ ۰

  بعضی ها برای هوس بازی شون قرآن را بهانه می کنند. قرآن هم برده داری رو آشکارا منسوخ نکرد اما گفت اگر برده آزاد کنی ثواب دارد. تا با پیشرفت بشر ، انسان ها خودشون برده داری رو لغو کردند. به نظر من در مورد چند زن گرفتن مردها وضع هم اینطور است قران اشکارا ان را نفی نکرده اما برای ان شرط عدالت گذاشته و کدام مرد است که می تواند عدالت را برقرار کند؟ هیچ مردی در حال حاضر حتی با آموزش و کلاس و ... هرگز نمی تواند عدالت را برقرار کند پس هیچ مردی نمی تواند این شرط را برقرار کند. خداوند لغو این قانون را به عهده ما انسان ها و بویژه ما زن ها گذاشته.اگر واقع بینانه نگاه کنیم در خانواده های چند زنه هرگز آرامش وجود ندارد بویژه زنهای خانواده به خاطر حسادتی که خدا در وجودشون گذاشته هر گز در این زندگی آرامش ندارند. اگر چند زن گرفتن از نظر خدا ایرادی نداره پس چرا خدا حس حسادت ویژه ای در زن ها گذاشته. خوب زن ها را مثل بقیه موجودات بی خیال و بدون وابستگی روحی می افرید قطعا در این افرینش منظوری نهفته است. و ان تک همسری و مقدس بودن تک همسری می باشد. اگر چند زن گرفتن خوب است پس چرا پیامبر تا زمانی که حضرت خدیجه زنده بود زن دوم نگرفت؟؟؟؟
  اگر چند زن گرفتن اشکالی ندارد پس چرا تا زمانی که حضرت زهرا زنده بود امام علی زن دوم نگرفت؟؟؟؟ بله تک همسری مقدس است.

 • سعید
  ۱ ۱

  کسی که چند همسر اختیار میکنه کار بدی نمیکنه چون خود پیامبر اسلام هم 11 تا زن داشتند . کسانی که مخالف چند همسری هستند یعنی در اصل به پیامبر اسلام توهین می کنند

 • هدیه
  ۰ ۰

  این طرح مال آقای امین دریانورد هس که تو اینستا بسیار معروف هستن و کارهاشون واقعا زیباس و همیشه طرح هاشون در مورد ازدواج و تک همسری بوده و نمی دونم چرا با فتوشاپ چند تا خانم دیگه هم انداختن تو عکس ..... پارسال هم همین اتفاق افتاده امیدوارم کسی پیدا بشه و از ایشون حمایت کنه واقعا پیج شون پر از انرژی مثبته

 • احسان معتمدی
  ۳ ۰

  زنها در ایران حاضرند روابط نامشروع داشته باشند اما هوو نداشته باشند خیلی مسخره است این از تکبر و غرور و عناد با دستورات اسلام نشات می گیرد و دیدیم که زنهای بسیار زیادی تقریبا عریان بیرون می ایند و مروج فحشا و شهوت هستند

 • mahdi
  ۱ ۰

  وقتی خداوند در آیه 129 سوره نساء می فرماید شما هرگز نمی توانید میان زنان خود عدالت برقرار کنید هر چند برای اینکار بسیار تلاش کنید، این موسسه چطور می خواد رعایت عدالت رو آموزش بده؟

 • سارا
  ۱ ۱

  اگه چند همسری میشه پس واسه زن ها هم بشه که بتونن چندتا مرد رو ساپورت کنن و انقدر مرد مجرد نداشته باشیم چون توقعات دختر بیشتر از زن ازدواج کرده هست.ممنون

 • کوروش
  ۲ ۱

  چند همسری از رسوم زمان جاهلیت و اعراب هست و سنخیتی با فرهنگ و تمدن ایرانی نداره.
  یه جورایی تاسیس حرمسرا هست.عشق فقط یکی و بس.

 • نینا
  ۰ ۰

  یعنی کامنتم این قدر بد بوده و به ریشتون برخورده که ثبتش نکردین؟

 • سیامک
  ۲ ۰

  واقعا مایه تاسف و شرم آوره، ازدواج مجدد برای مردانی که تمکن مالی دارن برای این که دختران سن بالا و زنان مطلقه بتونن از نعمت داشتن خانواده بهره مند شوند!
  این احمقانه ترین و کثیف ترین توجیه برای هوس بازی مردانی است که نه ارزش های اخلاقی براشون مهمه نه بنیان خانواده و اتفاقا(!) از درآمدهای بالایی هم برخوردارن. به جای مطرح کردن این مزخرفات و ترویج " زندگی حرمسرایی" به فکر بهبود شرایط اقتصادی باشید که مردم راحت تر بتونن ازدواج کنند.ضمنا آمار جعلی هم ندن آقایون، تعداد مردان مجرد بیش از زنان مجرده.
  همه جا را به گند کشیدند، حالا نوبت تیسه زدن به ریشه خانواده هاست.

 • با غیریت
  ۲ ۰

  شما در مورد چند همسری غلط کردین اینجوری زندگی همسران را داغون میکنین که مجردها بی زن نمونن بعدشم عواقب این طرح هم برای بچه ها وهم روحی وخیانت تو خانواده ها بیشتر میشود بعدشم زنها هم که چلاغ نیستن میرن چند جا رفیق پیدا میکنن قبل از حرف فق ط یه جنبه را درنظر نگیرید جنبه اجتماعی و روحی و کانون خانواده فروباش میشود افکار مریض را ترویج ندهید هیچ چیز مهم تر از خانواده نیست خارجی ها که دین وایمان ندارن وفاداریشون بهتر از ما مسلمان هاست تو این موارد لطفا هوس رانی راترویج ندهید متفکران ..............

 • همفکر
  ۱۱ ۰

  سلام . فکر می کنم این قضیه از پایه درست نیست به جای اینکه بیایم به فکر مردهای زن دار باشید فکر جوانها باشیم و وضعیت اقتصادی که وجود دارد .مسئولین بیان فکر دختر و پسرهای جوان رو بکنند که نون شب ندارند . نه آینده ایی دارند . واقعا خدا به هممون کمک کنه .

 • مژده
  ۱۸ ۷

  جدا جای تاسف داره
  چطور ممکنه مردی بتونه عدالت را رعایت کنه .... اگه مردی عادل باشه، حق و حقوق و آرامش و اطمینان زن اولش رو به خاطر هوسبازی خودش (در لفافه ی پوشش شرعی) به هم نمیزنه. کاش چند همسری واسه خانم ها هم با حفظ عدالت !! مجاز میبود ، اون وقت حال مدافعین چند همسری آقایون رو میپرسیدم ....

  • رهگذر
   ۰ ۰

   با عرض سلام وحرمت:
   همه ما میدانیم که قضیه چه هست اما میریم در کوچه چپ مردها هم قابل دوست داشتن استند وخانم ها که جنس ظریف استند باید دوست شان داشت.اگرهمه ما طبق اصول شرعی رفتار کنیم فکر کنم کدام معضله بدون حل نخواهد ماند.پس لطفاً برای هم دیگر احترام بگزارید.چراکه هیچکس نمیداند چه وقت زنده گی با شام مواجه میگردد.من که به همه ئی تان احترام قایلم.

 • مرتضي
  ۱ ۲

  من كه الانم با 2 تا زنهام دارم زندگي ميكنم مشكلي هم وجود نداره و هر دو راضين.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  چندین پیام اول را خواندم دیدم که ما بحث علمی و مذهبی و فرهنگی نداریم فقط و فقط خود خواهی و بداخلاقی و حرفهای بد به هم می زنیم

 • فرهاد
  ۰ ۲

  متاسفانه هر وقت حرفی باب میلمان باشد قبول می کنیم ولی اگر باب میل نباشد قبول نمی کنیم حتی انسان های به ظاهر دین دار

 • محمد
  ۱ ۰

  گیریم که تعداد زنان جامعه از تعداد مردان آن بیشتر است؟!
  اگه برعکس میشد و تعداد مردان بیشتر از زنان جامعه بود بازم به فکر چند همسری (چند شوهری) می افتادند!!!

  یه مشت احمق برای جامعه تصمیم می گیرند. بجای این مسخره بازیا شرایط ازدواج و زندگی رو راحت کنن و کمتر بدزدن!!!
  بنده متاهلم و ساکن شهرستان، این صفحه رو هم اتفاقی دیدم، سال 96 تقریبا با 60 میلیون ازدواج کردم
  با این اوضاع اقتصادی و دخل و خرج ناجور جوانی که ساکن تهرانه 200 میلیون میخواد برا عروسی!!!
  نگید چه خبره، کم نباشه زیاد نیست.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  به جای اینکه چند همسری رو آزاد کنین به بهانه متمول بودن و اوضاع اقتصادی خوب مرد این فرهنگ رو رواج بدین که هر فر متمولی که توان اداره چند زندگی رو داره به جای اینکه همسر دوم و سوم و ... بگیره تا هر تعداد خانواده که میتونه خرج بده به جوونهایی که قصد ازدواج دارن ولی مشکل مالی دارن و از پس مخارج زندگی بر نمیان کمک مالی کنه و خرج اونها رو بده و یا شرایط کار رو براشون فراهم کنه که بتونن ازدواج کنن نه اینکه خودش چند تا زن بگیره. چند همسری یعنی ترویج فساد مسلم. یعنی چی یه مرد چند زن هم زمان داشته باشه پس یه زن هم هم زمان میتونه چند شوهر داشته باشه؟ اگه اولی رو تایید میکنین باید دومی رو هم تایید کنین. حالم ازتون بهم میخوره که یه کار کثیف رو میخواید شرعی جلوه بدین. پس احساسات زن چی میشه. کدوم زنیه که بتونه یه زن دیگه رو کنار همسرش تحمل کنه. اگه هر کسی هم که بیاد بگه من میتونم داره دروغ محض میگه.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کسانی که از زبان خدا وقرآن چند همسری را حلال می دانند یا سواد خواند ن ندارند یا سواد اجتماعی اگر درقرآن به حضرت محمد اجازه چند همسری راد داده چون حضرت محمد فردی بوده که بدون اذن خداوند کاری را نمی کرد و دنبال تمایلات جنسی خود نبوده بلکه با اینکار زنان را از مردان هوس ران آن زمان محافظت می کردند و اگر فرزندی در راستا به دنیار آمده تمایل خود زنان بوده نه هوس حضرت محمد و آزاد شدن چند همسری بدون اجازه همسر اول توهینی است به مردان نه به زنان یعنی مردان انقدر ضعیف النفس هستند که بایک زن ارضاء نمی شوندو باید حتماچندین همسر داشته باشند و اگر واقعا کار شما با تحکیم خانواده است به قول یکی از دوستان در این زمینه پیام داده اند لطف کنید زنان بیوه و سن بالا را با مردانی که سن بالایی دارند و همسران خود را از دست داده اند آشنا کنید

 • مریم
  ۳ ۰

  چرا اینهمه عصبانی شدید؟بابا جان میگن چند همسری نه چند زنی!چند همسری یعنی وقتی تمکن مالی داری میتونی چند تا همسر رو واسه شهوات خودت نگه داری.در نتیجه ما خانمها هم میتونیم چند همسر داشته باشیم دیگه!همسر که زن و مردش جدا نیست!اتفاقا بحث شیرینیه به شرطی که عدالت در مورد هم خانمها باشه هم آقایون.

 • ناشناس
  ۰ ۲

  توی غرب طرف یک زن داره دوتا هم معشوقه،خیلی هم چیز عجیبی نیست ، تقریبا یه جور فرهنگ شده براشون هیچکس هم انگ خیانت بهشون نمی چسبونه،حالا که می رسیم به ایران وحکم اسلام که می خواهد جلوی هرگونه سوء استفاده وزیاده خواهی رو بگیره وچهارچوب بده ،خیلی ناجوانمردانه قضاوت ها شروع میشه
  قوانین اسلام فقط برای ایران اونهم توی یک زمان مشخص وضع نشده ،اسلام برای کل مردم روی زمین، برای همه فرهنگها در طول زمان وضع شده خواهشا دروبینهای ذهنمون رو کمی بالاتر ببریم وانقدر سطحی مسائل رو تحلیل نکنیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تنها راهه عبوراز این بحران اینه ک زنایی که با فاحشگری روزگار میگذرانند شناسایی کنند وبفرستن اونور اب تا جامعه یه نفسه سالم بکشه اینا ده تا شوهرم بکنن باز فساد میکنن اینان ک جامعرو خراب کردن و باید حذف بشن

 • وحید
  ۰ ۲

  این تحدید نیست فرصته، اگر عده ای اشوب طلب عقل خودشون رو بکار بندازن،بجای هوچیگری

 • رضا
  ۱ ۱

  من یه سوال دارم از اون زنانی که از ازدواج دوم مرد نفرت دارن . چرا شما از ازدواج دوم مرد نفرت داری ؟ غیر ازینه که از لحاظ عشق و علاقه و عاطفی داری به این موضوع نگاه میکنی ؟؟؟؟ پس چرا موقع خواستگاری و ازدواج که میشه با خواسته ها و توقعات نامعقول و چندش آورتون دمار از روزگار مرد درمیارید ؟؟؟؟ چرا مهریه رو حق خودتون میدونید و مرد رو از ریشه میزنید و به خاک سیاه میشونید ؟ ؟؟ پس بیجا میکنید بیاید معترض بشید به این قضیه . هر وقت شما مرد رو به چشم عابر بانک و دستگاه پول چاپ کن ندیدی اونوقت بیا شاکی بشو از ازدواج دوم مردها . در ضمن گور پدر همون ازدواج اولش چه برسه به دومش . با این وضعیتی که دختران جامعه درست کردن با این توقعات و تجمل گرایی ها و عدم پایبندی به زندگی و خانواده و عدم احترام به شوهر دیگه هیچ مردی همون زن اولش رو هم نمیگیره بلکه میره یا گناه میکنه یا ازدواج موقت میکنه . الان دادگاه ها پر شده از دختران جلادی که فقط شش ماه یا نهایاتا یکسال عقد کردن و مهریه روگذاشتن اجرا و مردان رو ازریشه نابود کردن . نه شوهرداری میکنید نه ارزش و احترامی برای مرد قائلید و نه به مغزتون نمیرسه که مرد هم انسانه و اینقدر زجرش نباید داد . پس من خودم میگم هر روز میرم ازدواج موقت میکنم و هیچوقت تن به این ازدواجهای چندش اور نمیدم . حالا شما بیا خودتو حلق آویز کن که مردها چرا زن دوم میگیرن . همون اولیش رو هم کسی نمیگیره . وقتی آشغالایی میان اینجا میگن برو گوشت کیلیویی فلان قیمت بگیر حالت جا بیاد دیگه حال آدم از هرچی زنه بهم میخوره . چون فقط مرد رو نوکر می بینن که بره جر بخوره کار کنه بیاره بده این بی چشم و رو ها بخورن و هر روز هم بگن وظیفه ته . گور بابابی ازدواج

 • علی
  ۱ ۰

  رهبر معظم انقلاب :ما به مردم فلسطین ،لبنان،یمن،عراق تا ابد کمک خواهیم کرد
  پس مجردها برید غاز بچرونید چون پولی تو کشور نیست شما ازدواج کنید.مردم اون کشورها از شما واجب ترند.

 • نازیلا
  ۲ ۱

  امیدوارم ایران برگرده به روزهای خوب قبل ,و این کف خیابونی ها هم برگردن به همون کف خیابون.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ههه خاک تو گورتون مثلا 2 تا دیده کامنت گذاشتین که فیک نیسین؟؟
  من 1000000 تا مثل شمارو ....

 • علی علیزاده
  ۱ ۰

  با همین حرف ها سر همتون رو گرم کردن که یک شبه بنزین رو گرون کردن که روحتون هم خبر دار نشد چقدر مردم ما بدبخت هستند که هدف از بیان این طور موضوعات رو هنوز هم نمیدونن . آخه کی الان زن میگیره که بره دنبال همسر دوم با گرونی های کمر شکن کو ازدواج شما رو به خدا یکم فکر کنید .

 • فهیم
  ۱ ۰

  خود تصویر کرم داره.......

 • ناشناس
  ۲ ۰

  تو عکس یه خانواده 8 نفری رو میبینیم اگه هر کدوم از این افراد روزانه 50 هزار تومن هزینه داشته باشند( که خیلی بیشتر دارند) میشه ماهی 14 میلیون.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری