کد خبر 386036

میانگین حقوق ۴میلیونی معلمان چگونه محاسبه شد؟

اعلام میانگین حقوق ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی معلمان که طی روزهای گذشته و در روزهای اول مهر به صورت رسمی اعلام شد، موجی از اعتراض را از سوی معلمانی که رنگ این حقوق را ندیده اند، ایجاد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، چندی است در فضای مجازی گفتگوهایی پیرامون حقوق معلمان محل بحث شده است. حقوقی که همواره مورد بحث و نقد معلمان بوده است و در طول سال کم نیستند معلمانی که برای دریافت مطالبات عقب افتاده خود اعتراض کنند. اینکه حقوق آنها با توجه به اهمیت شغلی که بر عهده دارند، متناسب نیست و برای حفظ شان معلمی و اینکه یک معلم بتواند وقت آزاد خود را به جای داشتن شغل دوم و سوم به مطالعه بپردازد را این سال ها از زبان بسیاری از کارشناسان شنیده ایم. این واقعیت تلخ که بسیاری از معلمان به عنوان شغل دوم در املاک مشغول فعالیت هستند یا حتی در آژانس و سرویس مدارس خودشان فعالیت می کنند، را شنیده ایم. اما آنچه در فضای مجازی این روزها محل بحث میان عده ای از مردم به عنوان اولیا دانش آموزان و مطالبه گران از معلمان و معلمان، بحث شده است به صحبتی بر می گردد که چندی پیش به صورت رسمی مطرح شد و آن این بود که میانگین حقوق معلمان ۴ میلیون و صد هزار تومان است. حالا خیلی ها می گویند اگر این میانگین حقوق معلمان است چرا این میزان اعتراض دارند و این در حالی است که سه ماه تابستان را نیز معلم ها تعطیل هستند و حقوق خود را دریافت می کنند! گاهی هم این میان از این می گویند که اولیا از کیفیت کار معلمان راضی نیستند.

معلمانی که زیر یک میلیون تومان حقوق می‌گیرند

از آن سو معلمان به اعلام این عدد اعتراض دارند و آن را عددی غیرواقعی می خوانند و در این میان البته از خلال این گفتگوها و اظهار نظرها یک واقعیت تلخ دیگر بیرون می زند. اینکه هنوز متن جامعه با این واقعیت آشنا نیست که هر معلمی که سر کلاس می رود و به فرزندشان درس می دهد، لزوما معلم رسمی آموزش و پرورش که مورد خطاب این میانگین حقوق بوده، نیست و ما معلمان بسیاری در کشور داریم که حقوق ماهیانه آنها به یک میلیون تومان هم نمی رسد چون یا خرید خدماتی هستند یا حق التدریس و....این مساله فارغ از این موضوع است که این میانگین چکونه مشخص شده است.

محمدرضا نیک نژاد کارشناس مسائل آموزش و پرورش با ۲۷ سال سابقه معلمی که در آستانه بازنشستگی قرار دارد با تاکید بر اینکه این میانگین در یک محاسبات ساده انگارانه ممکن است به دست بیاید، گفت: سال تحصیلی جدید که آغاز شد من ۲۷ سال و نیم سابقه تدریس دارم. حکم من با این سابقه شده است ۳ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان. یک سری کسورات قانونی به صورت اتوماتیک از این مبلغ کم می شود مثل بیمه عمر، صندوق بازنشستگی، صندوق رفاه و....که قرار است ذخیره شود. برای من می‌ماند ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان. حالا هر معلمی ممکن است یک وامی گرفته باشد که برای من ۷۰۰ هزار تومان بابت آن وام کم می‌شود و در نهایت ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان دریافتی من است. این فیش حقوقی من معلم با ۲۷ سال سابقه است که ۱۲ سال سابقه ام از میانگین سابقه که حقوق آن معلم اعلام شده بیشتر است. 

وی ادامه داد: پس با یک حساب سرانگشتی این میانگین که اعلام شده غلط از آب در می آید. نکته ای که وجود دارد این است که مبلغی که به حقوق معلم نسبت می دهد از کجا به دست آمده است؟ از آنجا که بودجه حقوقی وزارتخانه که گفته می شود بیش از ۹۰ درصد بودجه کل آموزش و پرورش است بر تعداد معلمان تقسیم می شود در حالیکه فقط اگر این موضوع را در نظر بگیریم که ما ۱۱۰ هزار مدرسه داریم و ۱۱۰ هزار مدیر و در هر مدرسه دست کم یک یا دو معاون در مدرسه هستند، اینها افرادی هستند که حقوقی بیشتر از معلم می گیرند البته تفاوت این حقوق آنقدر که مردم فکر کنند نیست یک رقم ۴۰۰ تا یک میلیون تومان تفاوت حقوق می شود. ولی همین میانگین را بالا می برد. یعنی اگر ما ۷۵۰ هزار معلم داشته باشیم، ۱۱۰ هزار نفر حداقل میانگین‌شان بالاتر از معلمی است که سر کلاس درس می روند.

نجومی بگیرهای آموزش و پرورش!

وی اظهار کرد: از این گذشته ما ۷۰۰ منطقه آموزشی داریم که همه آنها رئیس منطقه دارند و دست کم چند برابر یک معلم حقوق می‌گیرند. این رقم هم با حقوق معلمان ضرب و تقسیم شده است. از اینها گذشته ما فیش های حقوقی ای داشته ایم که در این مدت لو رفته است که نجومی حقوق می گیرند و آن عدد هم در این میانگین گرفتن لحاظ شده است. در واقع حقوق معلم را چگونه محاسبه کرده اند؟ کل حقوق بگیران آموزش و پرورش حقوقشان جمع و بر تعداد حقوق بگیران تقسیم شده است و به عنوان میانگین حقوق معلم اعلام شده است و این ظلم به معلمان است. اینکه می گویند حقوق معلمان ۴ برابر شده و در عین حال می گویند باید ۵۰ درصد افزایش حقوق داشته باشیم و در کنارش این عدد به عنوان میانگین حق معلم اعلام می شود، واقعا جفت و جور نیست.

نیک نژاد گفت: ما نهایت افزایش حقوقی که در این سال ها در حقوق معلم ها داشته ایم یک سالی بود که ۱۸ یا ۱۹ درصد افزایش حقوق بود. مشاورانی که این اطلاعات غلط را می دهند واقعا ظلم می کنند. 

دخل و خرجهایی که با هم نمی‌خواند

وی در ادامه با بیان اینکه تصور عموم مردم این است که هر معلمی سر کلاس می رود حقوق مشخص و بیمه دارد نیز گفت: من با معلمان خرید خدمات در ارتباط هستم. اگر اشتباه نکنم مطلبی منتشر کرده بودند که ما در حدود ۱۶ هزار معلم خرید خدمات در کشور داریم. معلمان خرید خدمات بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان حقوق می گیرند که میانگینش می شود ۵۵۰ هزار تومان. اگر می خواهیم درباره میانگین حقوق شغل معلمی حرف بزنیم باید این اعداد را هم لحاظ کنیم. حق التدریس های ما به ازای هر ساعت و بنا به سابقه تدریسشان حقوق می گیرند. من با ۲۷ سال سابقه برای اینکه چرخ زندگی ام بچرخد  اگر ۲۰ ساعت حق التدریس هم بایستم میانگین در ماه یک میلیون تومان درآمد اضافه ام خواهد بود. 

این کارشناس مسائل آموزش و پرورش بیان کرد: من همین امروز از همکاری که بازنشسته بود شنیدم در مدرسه ای کار می کند که از ۵۰ پرسنل آن تنها ۵ نفر رسمی هستند. همه بازنشسته هستند و یا حق التدریسی که به عنوان شغل دوم سر کار می روند. بازنشسته هایی امروز سر کلاس می روند که بعد از ۳۰ سال و ۴۰ سال تدریس واقعا خسته هستند اما از سر ناچاری می روند سر کلاس چون مثلا نمیخواهند بروند در اسنپ یا بنگاه املاک کار کنند. 

نیک نژاد گفت: امروز هیچ معلمی نیست که بدون شغل دوم اموراتش بگذرد. وقتی می گوییم میانگین حقوق معلمان ۴ میلیون است یعنی ما باید معلمی داشته باشیم که ۶ میلیون هم حقوق بگیرد. مدیر منطقه است که این حقوق را می گیرد نه معلمی که سر کلاس می‌رود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مهدی
  ۱۵ ۹

  سلام فقط دروغ ،، گفتن رتبه بندی از اول مهر شروع میشه که اصلا هیچ خبری نیست فقط برای اینکه معلم ها اول مهر اعتراض و اعتصاب نکنند این دروغ ها رو به خورد معلم پ جامعه میدن .

 • ناشناس
  ۱۴ ۱۴

  خداوکیلی دروغ است ما که رنگ چنین حقوقی را ندیده ایم. در حق معلم اجحاف می‌شود.

 • سعید
  ۱۰ ۹

  با سلام
  از تابستان هم اعلام می کنند که از مهر ماه رتبه بندی صورت خواهد گرفت و 400 تا 600 حقوق معلمان افزایش می یابد و فقط اخبار اعلام می‌کند که قرار است چنین و چنان شود ولی تا کنون خبری نگرفتن و در اخبار اعلام نکردند که چنین چیزی تا کنون به وقوع نپیوسته است😏.

 • ناشناس
  ۱۴ ۱۴

  باسلام.معلم اگه وام نگیره نمی تونه زندگی کنه .نصف بیشتر حقوق معلم بابت وام کم میشه .خدا نکنه معلمی نیاز به آزمایش وترمیم دندان داشته باشه باید با خواری بسازد وبمیرد

  • ناشناس
   ۱۱ ۱۳

   معلم عزيز شما نيايد شغل معلمي را انتخاب ميكردي اگر فال گيري ياد ميگرفتي الان 4تا5 اپارتمان داشتي راحت زندگي ميكردي البته الان هم دير نشده...

 • ت
  ۲۶ ۱۰

  من حاضرم با نصف حقوق که سه میلیون سیصد هستش و پانزده سال سابقه بیام آموزش پرورش چون تعطیلات زیاد داره ومن کنار این کار میتونم سه کار دیگر هم داشته باشم

 • ناشناس
  ۲۶ ۱۲

  سلام .من یک نیروی سیم بان برق هستم که همیشه با خطرات برق و استرس دسته پنجه نرم میکنم که توی بحرانها همیشه باید باشیم و تعطیلات نداریم که کمتر از شماها حقوق میگیریم حتی نصف شما واقعا برید خدارو شکر بکنید

 • علی
  ۲۸ ۸

  خوش به حال معلمها، مثل اینکه بازنشسته شده اند، کار نمیکنند حقوق میگیرند، حاضرم نصف حقوق النشونو بگیرم معلم بشم. الان یه ماهه تعطیلن. بعد سیزده ببست روز نیم وقت درس میدن دوباره 4ماه تعطیل.

 • علی
  ۲۵ ۸

  اگه کسی از شغل و حقوق معلمی خودش راضی نیس، حاضرم شغلمو با اونها عوض کنم، سابقه معلمی هم دارم، ولی استخدام نکردن.

 • mohammad
  ۱۴ ۱۶

  نیروی تازه وارشده به اموزش پرورش که قرارداد معین باشه یا حق اتدریس الان 500 تومنه.حالا 100کیلومتر میرن.تازه به مدرسه برسن.مدرسه ا که فقط ازش یه دیوار سنگی به جا مونده.حالا اون عزیزی که می گه من حاضرم با نصف این حقوق برم سر کلاس خاک تو اون سرت.

 • علی
  ۲۵ ۸

  آقای محمد تو دوس نداری معلم نشو مجبوری، ضمنا خاک تو سر خودت، مگه چی کار میکنین، از ته دل تدریس میکنین دو ساعت تدریس یه ماه تعطیل، حقوقی که میگیرین نسبت کاراییتون خیلی زیاده.

 • hadi
  ۳۰ ۱۱

  والا خوش بحال معلما،۳ ماه تابستون،۲۰ روز عید،ساعت مفییییییید کارشون ۴ ساعت در روز،هفته ای دو روز تعطیل،حقوقشون از سرشونم زیااااده بقران،اگه کارمند عادی با معلم برابر بشه پول معلم حرام میشه چون ساعت کاریش نصف کارمند هم نیست

  • Saeed
   ۵ ۱۰

   معلمی شغل انبیاست

 • ناشناس
  ۲۵ ۶

  واقعا من یه معلمی که از آشناهامون هست میشناسم با پارتی و واسطه که مادر و پدر و فک و فامیل همه معلم اند چند سال پیش رسمی شده هفته ای سه روز فقط میره از ساعت 8 تا 3 بعد تابستان و عید کلا تعطیل چقدر تعطیلی های دیگه بهش میخوره کلا از 365 روز سال 90 روز بیشتر نمیره اونوقت با این قانون افزایش حقوق 2800 میگیره واقعا بخوام رک بگم خیلی مفت خورند چرا انقدر بی عدالتی.

 • علیرضا
  ۲۲ ۱۲

  اینا همش دروغ یک معلم با 2 روز کار اونم اگر باشه و تعطیل نباشه ماهی حدود 4.5 میگیره که امسال هم همش تعطیل بودن ولی یک کارگر با 8000 ساعت در سال حودو 2 م میلیون بنظرم من حقوق معلم ها حلال نیست وضع سواد را ببین چجوری باید جواب بدهند

  • nahal
   ۳ ۱

   بعضی معلما واقعا دررفتن.وضع کرونا متاسفانه به حال دانش اموزا و خوشبختانه به حال خودشون رقم خورد.معلمی که کلی تدریس مجازی و کرد نمونه سوال حل کرد تا اخرین لحظه خدا ازش راضی باشه ومعلمی که یک روز درهفته چنتا عکس و دوسه تا صدا برای دانش اموزان میفرستاد تازه بقیشم از اینترنت تو گروه میزاشت و میگفت لطفا با دقت بخونید.اخه بدون توضیح؟لطفا مقایسه نکنید

 • ناشناس
  ۶ ۸

  بیا حقوق من مال تو مواظب لنگ کفش هم باش

 • ناشناس
  ۱۳ ۱۷

  سلام اصلا درست نیست حقوق کارگرا رو با حقوق معلمان مقایسه میکنید برید با حقوق نجومی بگیران مقایسه کنید. باشیوع کورنا کار معلمان چند برابر شده است و تدریس و جواب دانش آموزان رو آنلاین و اینترنتی میدن. معلمان حاضرن کارهاشون زیاد بشه و تابستون هم کار داشته باشن ولی در عوض حقوقشون زیاد بشه تا کفاف زندگیشون رو بده

 • ا
  ۲۶ ۸

  بابا از این معلم ها ....
  رو ک نیست بخدااااا
  چطور رو تون میشه با این راندمان کاری تون حرف از افزایش حقوق بزنید؛ باید خداتونم شکر کنید که دولت در حق شما لطف میکنه و در قبال تعطیلی و بخور و بخوابتون؛ بهتون حقوق مفت میده،،،،
  اونوقت میاد اینجا از سختی کار میگه؛ برو بابا

 • حسین
  ۲۰ ۳

  اساتید محترم به پروردگار ناشکر مثل شما ندیدم !بترسید از ناشکری!واینو بدونید کسی که داره این حرفهارو به شما میزنه نه آدم بی سروپای اییست ونه بی سواد!بگذارید پولتون حلال بمونه.چرا که من روز مزدم تو سرما وگرما وبرف وبارون بدون بیمه وعیدی مجبور شدم درفضای باز برای شرافتم کارکنم.با اینکه خیلی احترامتونو تا حالا داشتم ناشکر نباشید ویه کمم به ما نگاه کنید

 • هستی
  ۱۲ ۲۳

  کسانی که در مورد شغل معلمی و حقوق معلم نظر میدهند هیچ تصوری از معلمی و خرج زندگی ندارند. و ارزشی برای کار آموزش قائل نیستند.

 • امیرداداش
  ۲۲ ۵

  معلمان عزیز شما نان در خون ما کارگران میزنید و می‌خورید دولت از دستمزد ما کارگران کم میزاره،
  قرضش به تامین اجتماعی را نمی‌دهد تا شما در خانه استراحت کنید و حقوق بگیرید

 • ناشناس
  ۲۴ ۳

  تو اگه معلم حلال خوری باشی به بچه درس میدی و یادش میدی انسانیت رو، اما شما معلما همتون پول دوست هستین وبه ادارات دیگه حسودین.من کارمند مرکزبهداشتم خدا خودش شاهده تا سه شب من تو خونه آمار جمع آوری میکنم با نت شخصی.خداشاهده که حضور دوسوم پرسنل دراداره تو شرایط کرونا بامون اجرانمیشه،تعطیلات نوروز حضور تمام پرسنل الزامی بوده،چرا زحمات مارو زیر سوال میبرین، دفن بهداشتی افراد فوت شده کرونایی و گندزدایب منازلشون و منازل بیماران کرونایی رو انجام میدیم،در حالیکه شما معلمان از ترس از خونه بیرون نمیاین، معلم جان هیچ پول اضافه ای هم به ما بابت کرونا ندادن خدا حلال کنه به چند نفر نفری صدهزارتومن دادن و گفتن برا بقیه نداریم ،پس لطفا ساکت شو و برا خدا کار کن مث ما پرسنل بهداشت.که حتی بیمارستان هم پرسنل میرن مجانی نیست

 • Saman
  ۱۶ ۳

  جالبه معلما و کارمندا وام میگیرن بعد میخوان اون هم از حقوقشون کم نشه و وقتی میگن حقوقت چقدره با کم کردن وام حقوقشونو میگن این چه منطقیه؟

 • ناشناس
  ۴ ۲

  بابا من رتبه عالی ۱۹سال سابقه کار مرکز بهداشتی ام اضافه حقوق برا خبره به عالی حدود ۱۰۰هزاذتومن و یا۹۰هزارتومندهست شما معلمان پر توقع میخواین چقدر اضاف بشه

 • ناشناس
  ۱ ۱

  ابا من رتبه عالی ۱۹سال سابقه کار مرکز بهداشتی ام اضافه حقوق برا خبره به عالی حدود ۱۰۰هزارتومن و یا۹۰هزارتومن هست شما معلمان پر توقع میخواین چقدر اضاف بشه چقدر غر میزنین تازه همش تو خونه این اگه مث ما دائم حتی تعطیلات عید سرکار باشین خو سکته میکنین

 • ناشناس
  ۱ ۲

  من رتبه عالی ۱۹سال سابقه کار مرکز بهداشتی ام اضافه حقوق برا خبره به عالی حدود ۱۰۰هزارتومن و یا۹۰هزارتومن هست شما معلمان پر توقع میخواین چقدر اضاف بشه چقدر غر میزنین تازه همش تو خونه این اگه مث ما دائم حتی تعطیلات عید سرکار باشین خو سکته میکنین

 • ناشناس
  ۷ ۴

  معلمین همیشه نالان بیکار و بی عار ...بسه دیگه...از من باشه میگم ماهی یه تومنم از سرتون خیلی زیادیه

 • ناشناس
  ۶ ۴

  کلی حقوق یا مفت ازدولت میگیرن بعد کلی منت سرمردم میذارن که ماتو فضای مجازی بادانش آموزا ن کارکردیم زخم بستر نگیرین این همه تلاش وزحمت

 • یک معلم
  ۹ ۶

  واقعا متاسفم واس جامعه ای که مردمش فکر میکنند این حقوقی که معلم می گیره از سرشم زیاده و باید از این هم کمتر بگیره .آیا در چنین جامعه ای که معلم دغدغه ی معیشت زندگیشو داره و باید به دنبال شغل دوم و سوم بگرده ،پیشرفت میکنه؟؟؟چنین جامعه ای تا ابدالدهر محکوم به عقب ماندگیست ...

 • ناشناس
  ۴ ۶

  چه خبر حقوق یه معلم ۴میلیون مگه معلم چی کارمیکنه برکه چاب کردنو منم بلدم

  • ناشناس
   ۴ ۳

   با این طرز فکر ملت که فقط گیر دادن به حقوق معلم‌ها والا به جایی نمیرسیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام

 • ناشناس
  ۶ ۶

  معلم های استخدام آموزش پرورش حقوقشون حرامه چون درس نمیدن یا خاطره میگن یابلدنیستن وبیسوادن یا بلدن وعمدادرس نمیدن که به بهانه کلاس خصوصی کلی پول بگیرن تانمره بدن

 • ناشناس
  ۲ ۵

  خردادودی ماه هم بخاطرامتحانات تدریس نمیکنن وتعطیلن

 • Amir
  ۳ ۴

  یه بار نشد ببینم این معلم ها به حقوقشون اعتراض نکنن
  یه کارگر صبح تا شب کار میکنه واسه ۱۸۰۰ شما چکار میکنید همیشه هم ناراضی هستید

  • امیر
   ۳ ۰

   اگه معلم جماعت دو سال مدرس رو خالی بذارن اونوقت می فهمیم یه من ماست چقدر کره داره تو کشورهای دیگه باید تو آزمون زیر ۱۰۰۰ بیاری تا دبیری قبول شی اونم با هزار مکافات تو ایرانم ۱۲۰۰۰ باشم میگن اولیا از تدریس ناراضین

 • طاهری
  ۱ ۰

  نمیخوام بگم معلم حقوقش کمه یا زیاده ولی خیلی داره بی عدالتی میشه منی ک سال ۹۴واسه فرهنگیان کنکور دادم نشد واسه سال ۹۵خوندم ک رتبمم ۶هزار شد و باز هم نتونستم قبول بشم فرهنگیان رو یه رشته ای رفتم ک ب نظر خوبه ولی ن تو ایران علوم سیاسی خوندم حالا بعد ۴سال ک تموم شدم ن کاری ن شغلی سن هم رفته بالا ک امسال هم۴۵هزار دانشجو معلم میگیرن این چ عدالتیه اخه

 • ناشناس آگاه
  ۶ ۴

  1-اولا در مورد حقوق برید و حقوق معلمان در تمام دنیاروبا حقوق در ایران بررسی کنید و بعدنظربدین.خودتون ساکت می شید.
  2-در مورد تایم کاری تمام معلمان 9ماه سال تحصیلی سر تدریس حضور دارند.من نمیدونم اون دوست عزیز 60 روز رو از کجاآورده.حتما سواد نداره.ضمنا در ایام 3ماه تابستان عوامل اجرایی مدارس تعطیل نیستندو حداقل هفته ای 2 روز باید در مدارس باشند.
  3-طبق نظر کارشناسان یک ساعت تدریس فعال یک معلم برابر با 8 ساعت کار یک کارمند عادی است.
  4-معلمان به غیر از حقوق هیچ گونه تسهیلات دیگری اعم از تسهیلات مسکن یا خودرو ویا ازاین قبیل ندارند.حتی بن کالاهم ندارند که سایر کارمندان همه ی موارد مذکور را دارند.
  5-در لوکزامبورگ متوسط حقوق سالیانه ی یک معلم ابتدایی در حدود 118000 دلار (صدووهجده هزار دلار)است ودر ایران حتی به 3200 دلار هم نمی رسد.
  6-نباید هیچ کدام از مشاغل باهم مقایسه شوندچون کار درستی نیست.ضمنا در همه ی مشاغل نیز افراد بی لیاقت و بیسواد حضور دارند و این مختص آموزش و پرورش نیست.حتی در میان پزشکان هم پزشک بی سواد و بی کفایت وجود دارد و این یک قانون کلی است و در تمام مشاغل صدق می کند.
  7-پس نتیجه:بهتراست در مورد معلمان اظهار نظر نفرمایید زیرا با موارد مذکور فوق شماصلاحیت آن را ندارید.باتشکراز همه ی شما.

 • محمد احمدی
  ۲ ۰

  سلام واقعا حقوق معلمان حرام اخه سه ماه تعطیلن یه ماه تابستون تعطیلن الان که بهونی کرونا امده سرکار نمیرم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری