کد خبر 384765

خط قرمز نیمی‌ از سالمندان ایرانی روی ورزش!

به گفته مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ۲۲.۸سالمندان هفته‌ای سه بار و بیشتر، ۱۳درصد هفته‌ای دوبار، ۱۴درصد هفته‌ای یکبار، ۵.۸درصد ماهی یکبار ورزش می‌کنند و ۴۴.۳درصد سالمندان مشارکتی در فعالیت‌های ورزشی ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، هادی روحانی، در مورد عوامل انگیزشی ورزش کردن سالمندان، اظهار کرد: در این رابطه می‌توان به تصورات مثبت فرد نسبت به خود، تصورات فرد از فعالیت بدنی، حمایت دیگران از فعالیت بدنی، امکان برقراری تعامل اجتماعی و فرهنگی، وجود اماکن، تسهیلات و زیرساخت‌های مناسب، وجود برنامه‌های تبلیغی در مورد ورزش سالمندان اشاره کرد.

وی افزود: در دسترس نبودن امکانات ورزشی، نزدیک نبودن پارک‌ها به منازل، مسائل و مشکلات مالی و اقتصادی، نداشتن وقت کافی، نبود علاقه و حوصله و نیز بیماری از موانع ورزش کردن سالمندان است.

راهکارهای اجرایی برای افزایش مشارکت سالمندان در ورزش همگانی

مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ارتباط با راهکارهای اجرایی برای افزایش و مشارکت سالمندان در ورزش همگانی، ‌اعلام کرد: از جمله راهکارهای موجود می‌توان به ترغیب سالمندان به تمرینات ورزشی مقاومتی به منظور پیشگیری از تحلیل رفتن عضلات، توسعه و تقویت فعالیت‌های ورزشی در خانه‌های سالمندان، ارتقای سواد سالمندان، فراهم کردن شرایط بر روی ورزش سالمندان در کنار همسر و خانواده، تخصیص تسهیلات رفاهی و ورزشی به بازنشسته‌ها از سوی سازمان‌های آنها، آموزش فعالیت‌های ورزشی در منزل برای سالمندان، توجه به سالمندان کم‌سواد، تجهیز پارک‌ها به وسائل ورزشی متنوع و کافی، بهره‌گیری از ظرفیت مساجد برای مشارکت بیشتر سالمندان در ورزش، استخدام مربی ورزشی ویژه سالمندان برای حضور در پارک‌ها، فراهم کردن تسهیلات برانگیزاننده مانند بلیت رایگان سالن‌های ورزشی برای سالمندان جهت مشارکت ورزشی آنها و نیز برنامه‌ریزی برای ورزش کردن گروهی سالمندان اشاره کرد.

وی درباره مطالعات انجام‌شده در حوزه ورزش همگانی سالمندان در ایران، اظهار کرد: تعداد ۱۴ مطالعه که به‌طور مستقیم به ورزش همگانی در جامعه سالمندان پرداخته بودند بررسی شد که انسجام خوبی در روش شناسی بکار گرفته در این مطالعات دیده نمی‌شود و بسیاری از مطالعات مذکور از ابزارها و پرسشنامه‌هایی برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده کرده‌اند که استاندارد نبوده و باعث شده است که نتایج مطالعات مختلف را نتوان به‌ درستی با یکدیگر ترکیب کرد گرچه در مورد شناسایی عوامل بازدارنده و انگیزاننده، رویه نسبتا مشابهی به کار گرفته‌شده است اما در مورداندازه‌گیری میزان مشارکت سالمندان در فعالیت‌های ورزشی و بدنی، تفاوت‌های زیادی درروش شناسی پژوهش‌ها و همچنین گزارش‌ها وجود دارد.

او ادامه داد: علاوه بر این، سهم زیادی از مطالعات به موضوع شناسایی موانع و عوامل انگیزشی مشارکت سالمندان و همچنین میزان مشارکت آن‌ها در برخی شهرهای کشور پرداخته‌ اما جوانب دیگر ورزش همگانی تا حدودی مغفول مانده است، آن‌چه از بطن مطالعات صورت گرفته برمی‌آید این است که اکثر سالمندان هیچ برنامه‌ای برای گذراندن فراغت ندارند و از این وضعیت اظهار نارضایتی می‌کنند.

مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تاکید کرد: از بعد دیگر، مطالعه مدونی که بتواند همه جنبه‌های مربوط به ورزش همگانی سالمندان در ایران را توصیف نماید، صورت نگرفته است و این‌یک نقص در حوزه مطالعاتی محسوب می‌شود.

روحانی با بیان اینکه به ‌طورکلی مردان نسبت به زنان زمان آزاد بیشتری دارند و این اوقات در مردان فعال‌تر است، گفت: بیشترین زمان بیکاری سالمندان در منزل سپری می‌شود و طبق مطالعات انجام‌شده تماشای تلویزیون اولین فعالیت جاری آنان و ورزش در جایگاه هفتم قرار دارد.

دلایل ورزش نکردن سالمندان چیست؟

به گفته وی بیشترین علاقه سالمندان به انجام مستحبات مذهبی و پارک رفتن است و بیش از نیمی از آنان ورزش می‌کنند درحالی که پارک مکان اول برای ورزش کردن آنان است.

مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، نرمش و شنا موردعلاقه سالمندان است و عدم عادت، مشکلات جسمی، تنبلی و نبود امکانات از دلایل ورزش نکردن آن‌ها است، اظهار کرد: ورزش کردن تأثیر مثبتی در سلامت و رضایت از زندگی سالمندان دارد.

روحانی افزود: به نظر می‌رسد، سن مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر نحوه گذراندن اوقات فراغت سالمندان است و ورزش کردن نقش مهمی در میزان رضایت از اوقات فراغت و نهایتا رضایت از زندگی در سالمندان دارد.

وی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی ورزش سالمندان باید به ورزش‌های سبک و مفرح توجه و در اوقات فراغت آنان لحاظ کرد، گفت: انواع ورزش و فعالیت در آب به دلیل اثرات مثبت بر عدم بهم خوردن تعادل و آسیب کمتر به سالمندان توصیه می‌شود و در این نوع فعالیت‌ها به دلیل انقباضات شبهه ایزوکنتیکی ایجادشده در آب و حداقل احتمال بروز آسیب، یکی از سودمندترین فعالیت‌ها برای سالمندان است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری