کد خبر 383224

خطر فروریزش در هنگام باران پاییزی

با توجه به آمارهای ارائه شده حدود ۳‌میلیون تهرانی در معرض فرونشست و فروریزش زمین هستند. این در حالی است که خطر فرو ریزش بیش از فرونشست زمین عنوان می‌شود و فروریزش شامل تشکیل فروچاله هایی در ابعاد محدود در حد قطر ۲۰ متر با عمق ۱۰ متری که به‌طور ناگهانی در یک ناحیه مشخص رخ می دهد که علت این پدیده مجزا از فرو نشست است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  وجود قنوات متعدد در شهر تهران، گود برداری های عمیق که جلوی رگ آب‌ها را می‌گیرند، احداث سازه‌های زیر سطحی و همین طور مشخصات خاک تهران که ما این پدیده را در مناطقی مثل شهران، خیابان پیامبر، خیابان مولوی میدان قیام، میدان محمدیه، چهارراه مولوی و در محدوده های مختلفی در شرق تهران با تشکیل فروچاله‌هایی که گاه با سقوط خودروها و حتی با تلفات انسانی هم همراه بوده است. از سوی دیگر از عوامل ایجاد این پدیده می‌توان به مصرف بی‌‌‌رویه و استحصال بدون کنترل آب‌های زیر زمینی اشاره کرد که در امر مصارف کشاورزی و صنعتی به‌ویژه در جنوب تهران این پدیده امکان وقوع بیشتری دارد.

فروریزش زمین در هنگام بارندگی

در این بین بازهم دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی نسبت به احتمال جاری شدن سیلاب و فروریزش‌های ناگهانی زمین درپی بارش‌های پاییزی هشدار داد. علی بیت الهی درباره خطرات جانبی و تاثیرات ثانویه سیلاب‌های پاییزی بر شهر تهران اظهار کرد: با فرا رسیدن پاییز و آغاز بارش‌های این فصل، تهران در معرض احتمال جاری شدن سیلاب قرار خواهد گرفت و به همین دلیل لازم است تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود و دستگاه‌های مسئول اقداماتی را برای پیشگیری از وقوع سیلاب و نیز بهره مندی از آب‌های جاری شده انجام دهند، چرا که با استفاده از فرصت همین آب‌های جاری می توان از پیامدهای فرونشست زمین جلوگیری کرد. وی با بیان اینکه در هنگام وقوع بارندگی در تهران احتمال سیلابی شدن هفت رود دره و حوزه آبریز بزرگ مثل فرحزاد، درکه، دارآباد، گلابدره و... وجود دارد، گفت: تداوم بارش‌ها در تهران منجر به نفوذ آب‌های بارندگی در آبرفت‌های شهر تهران و تغذیه آب قنات‌ها شده و همین امر سرعت و حرکت آب‌های زیرزمینی در زیر آبرفت‌های‌ تهران و نیز رشته قنات ها را تشدید می‌کند. بیت الهی با تاکید بر اینکه جریان آب‌های زیرزمینی، خطر آب‌شستگی در آبرفت‌های سست و با چسبندگی ضعیف را تشدید خواهد کرد افزود: این امر سبب فروریزش ناگهانی زمین به‌ویژه در مناطقی مانند 12، 17، 19 و مناطق جنوبی تهران خواهد شد بنابراین می‌توان گفت که خطر ثانویه بارش‌های پاییزه در سیلاب، فروریزش زمین است.

ریزش قنات‌ها

چندی پیش نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس نیز اعلام کرده بود: مدیریت معضل فرونشست تهران نیازمند شکل‌گیری و توجه به نظام جامع مدیریت شهری است. عبدالرضا هاشم‌زایی با هشدار نسبت به اینکه فروریزش زمین جان و مال شهروندان تهرانی را تهدید می‌کند، تصریح کرد: متاسفانه نظام جامع مدیریت نه تنها در تهران بلکه در تمامی کلانشهرهای کشور وجود نداشته و باعث عدم مدیریت چنین آسیب هایی شده است. وی خشکی قنات‌ها و انجام پروژه های عمرانی مترو و احداث ساختمان‌های بلندمرتبه در اطراف قنات‌ها، مصرف بی‌‌‌رویه آب های زیرزمینی و عدم تکمیل شبکه فاضلاب و تعلل در ایجاد آن را از جمله عوامل موثر در پدیده فرونشست و فروریزش زمین پایتخت دانست و اظهار کرد: بسیاری از چاه های فاضلاب که به‌صورت غیرمجاز حفر شده‌اند داخل قنات ها رها شده و زمینه فرونشست زمین را فراهم آورده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری