{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 376884

ناسا با طرح این سوال که بعد از انفجار ستاره‌ها چه‌ چیزی باقی می‌ماند؟ تصویر شگفت‌انگیزی را با کاربران اینستاگرامی خود به اشتراک گذاشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا،  این تصویر زیبا مربوط به بقایای یک ابرنواختر به نام "ذات الکرسی آ" است.

"ذات الکرسی آ" یک باقی‌مانده ابرنواختر است که در صورت فلکی ذات الکرسی و در فاصله ۱۱ هزار سال نوری از زمین قرار دارد و بعد از خورشید قوی‌ترین چشمه رادیویی در آسمان به حساب می آید.  

انفجار این ابرنواختر بین سال‌های ۱۶۶۰ تا ۱۶۸۰ میلادی اتفاق افتاده‌ است. پرجرم‌ترین ستاره‌های عالم، زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند. یک ابرنواختر زمانی رخ می‌دهد که یک ستاره در حال مرگ شروع به خاموش شدن می‌کند. آن گاه به‌ طور ناگهانی منفجر شده و مقدار بسیار زیادی نور تولید می‌کند و در پس خود یک هستهٔ کوچک نوترونی به جای می‌گذارد.

تصویری که شاهد هستیم، توسط "رصدخانه پرتو ایکس چاندرا" به ثبت رسیده و اولین تصویر نورانی ثبت شده توسط این رصدخانه در سال ۱۹۹۹ میلادی است.

مطالعات اخیر روی این باقی‌مانده ابرنواختر به مجموعه گردآوری شده اکتشافات چاندرا در این ۲۰ سال می‌افزاید.

در این تصویر  علاوه بر یافتن ستاره مرکزی نوترونی، اطلاعات چاندرا برای عناصر ضروری کیهانی پس از انفجارات هم ضروری است. همچنین سرنخ‌هایی را در مورد جزئیات چگونگی منفجر شدن این ستاره‌ها به ما ارائه می‌دهد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری