کد خبر 370437

در این اسکن ببینید کوکائین چه بلایی سر مغزتان می‌آورد

یک تیم پزشکی در بریتانیا تصاویری از اسکن مغزی یک بیمار را منتشر کرده‌اند که در اثر مصرف کوکائین دچار مشکلات جدی شده است. درواقع پزشکان با انتشار این تصاویر تاثیر منفی بمصرف مواد مخدر بر مغر را نشان داده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، در تصاویر منتشر شده مشخص شده که اثرات کوکائین بر مغز انسان می تواند در بلند مدت بسیار تکان دهنده تر از چیزی باشد که عموم مردم تصور می کنند.

 

اسکن های مغزی نشان می دهد که چگونه کوکائین می تواند مغز را تحلیل برده، سلولها را اندک اندک محو کند و در نهایت منجر به معلولیت یا مرگ مصرف کننده شود. بیماری که از او اسکن گرفته شده بود ، از عوارض جانبی نادر اما شدید مصرف کوکائین به نام لکووانسفالوپاتی سمی ناشی از کوکائین رنج می برد.

این مرد 45 ساله ، یک مصرف کننده معمولی کوکائین  بود که توسط والدینش به بیمارستان آورده شد. وقتی وارد بیمارستان شد، به شدت گیج بود و رفتارهای عجیبی از خود نشان می داد. این همان چیزی بود که پزشکان را به سمت تشخیص بیماری نادر لوسوآنسفالوپاتی سمی سوق داد.

وی از زمان حضور در بیمارستان بسیار بهتر شده است اما پزشکان تصمیم گرفتند که از این پرونده برای افزایش آگاهی بخشی به دیگر مصرف کنندگان کوکائین که شاید مطلع نباشند با زندگی خود چه می کنند، استفاده کنند.

دکتر یلنیا عبدیلا ، که درمانگر این بیمار بود می گوید:"این یک اختلال نادر است که می تواند ناتوانی قابل توجهی برای بیمار ایجاد کند.این مطالعه موردی با هدف افزایش آگاهی از این بیماری انجام شده است. اگر این بیماری به درستی تشخیص داده نشود می تواند منجر به مرگ شود."

در این اسکن مغزی مشخص شد که ماده سفید موجود در مغز وی آسیب دیده بود که منجر به تشخیص آنها شد.وی علائمی مثل تغییر سطح هوشیاری ، گیجی ، اختلال در زبان ، تغییر بینش ، تب یا اسپاسم  را از خود نشان می داد.اکنون بیمار پس از درمان گسترده ای از جمله استروئیدها ، آنتی بادی ها و تبادل پلاسما ، به یک مرکز توانبخشی اعزام شده است و کمی بهبود یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر