کد خبر 370312

قربانیان خاموش گرما

تیغ آفتاب یا تیغ تیز تروریست ها؟ گرمای آتش انتحاری یا گرمایش زمین؟ تروریست ها بیشتر آدم کشته اند یا هوای گرم این روزهای کره خاکی، در سایه بی توجهی به محیط زیست؟ واقعیت این است که تروریست ها با همه خشونت و نفرت پراکنی می توانند جان هزاران انسان را بگیرند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان،  تروریست هایی که بیشتر سعی می کنند با بازی گرفتن افکار عمومی باعث ترس میلیون ها انسان شوند. در این میان اما، فارغ از اهمیت امنیت در یک کشور، تغییرات اقلیمی با سرعت و شدت بیشتری تبدیل به ماشین کشتار شده است. گرما، قاتل خاموش، تنها بخشی از بحران بزرگی به نام تغییرات اقلیمی است. در این گزارش، آماری از جان باختگان حملات داعش در سال های 2013 تا 2019 را که خارج از عراق و سوریه (به عنوان سرزمین های اکثرا تحت کنترل تروریست ها تا سال 2018) روی داده با تعداد افرادی که در چهار کشور جان خود را در همان بازه زمانی به علت گرما از دست دادند، بررسی می کنیم.

گرم‌ترین دوران زمین طی ۲  هزار سال گذشته

کارتر بیز، نویسنده و کمدین آمریکایی در توئیتی می نویسد: ‌«بعضی ها شاکی هستند که این گرم ترین تابستان ۱۲۵ سال گذشته بوده. اما من دوست دارم فکر کنم این خنک ترین تابستان ۱۲۵ سال آینده خواهد بود.... نیمه پر لیوان» اما این طنز تلخ، بسیار به واقعیت نزدیک است. موسسه هواشناسی پستدام آلمان می‌گوید،  پنج تابستان داغ از قرن پانزدهم میلادی تاکنون همگی ظرف ۱۹ سال گذشته (قرن بیست و یکم) روی داده است. روزنامه لوموند فرانسه در گزارشی با استناد به تحقیقات گروهی از پژوهشگران معتقد است که زمین گرم‌ترین دوران خود را طی دو  هزار سال گذشته تجربه می‌کند. بر این اساس، نه فقط این گرم شدن هوا از لحاظ «دامنه» و «سرعت» خود بی‌سابقه است؛ بلکه از نظر جهانی بودن آن نیز بی‌مانند است. هرچند پیش از این دوره‌هایی از گرم شدن یا سرد شدن در زمین وجود داشته، اما هرگز به این صورت همزمان در نقاط مختلف زمین نبوده است. به عنوان مثال در دوران قرون وسطا یک دوره گرمایی وجود داشته که ۴۰ درصد از کره زمین مشمول آن می‌شده است. این درحالی است که اکنون ۹۸ درصد کره زمین گرفتار چنین تغییراتی است.

قربانیان گرما از ژاپن تا ایتالیا

کشورهای متعددی هستند که آمار خیره کننده ای از مرگ و میر به خاطر گرما را به ثبت رسانده اند. از جمله رویداد تاریخی مرگ بیش از 1500 فرانسوی در آگوست سال 2003. اما همان طور که پیشتر گفته شد در این گزارش تنها چهار کشور به صورت گزینشی و فقط طی شش سال اخیر مورد بررسی قرار گرفته است. نکته قابل توجه این است که بدانیم گرما جان همه را می گیرد؛ حتی اگر شهروند کشورهای ثروتمند «جی بیست» باشید (از جمله ایتالیا، ژاپن و هند که در گزارش آمده). برای مثال تنها در دوهفته گذشته 100 نفر در هند جان خود را به علت گرما از دست داده اند. یکی از بالاترین ارقام ثبت شده مرگ به خاطر گرما در هند، متعلق به سال 2015 است که حدود 1800 نفر جان خود را از دست دادند. به گزارش «تایمز آف ایندیا» براساس آمار رسمی در 10 سال اخیر بیش از شش هزار نفر از مردم هند جان خود را براثر گرما از دست دادند. در همان تابستان داغ 2015 در پاکستان دو هزار نفر قربانی گرما شدند. علاوه بر این طی سال های گذشته به صورت میانگین بیش از 500 نفر جان خود را بر اثر گرما در این کشور از دست داده اند. شاید شوکه شوید؛ وقتی بدانید «ادواردو زانکینی» نایب رئیس ملی انجمن محیط زیست ایتالیا در گزارشی رسمی اعلام کرده که از سال 2005 تا سال 2016 میلادی موج شدید گرما در 23 شهر ایتالیا جان 23 هزار و 880 نفر را گرفت. این یعنی گرما جان حدود شش هزار و 500 ایتالیایی را بین سال های 2013 تا 2016 گرفته است. در این میان ژاپنی ها که از زلزله جان سالم به در می برند نیز  از قربانیان گرما هستند. در هفته جاری 11 ژاپنی زیر تیغ آفتاب جان داده اند و 5600 نفر از آن ها در بیمارستان ها تحت مراقبت قرار گرفتند. ژاپن دقیقا یک سال پیش 80 شهروند خود را به علت گرما از دست دادکه البته عمدتا از افراد کهن سال بودند.

تروریست های داعش چند نفر را کشتند؟

چه تعداد از حملات تروریست ها را به یاد دارید؟ بمب گذاری مسجد شیعیان در کویت، هواپیمای روسی با بیش از 200 مسافر که از مصر تیک آف  و در حوالی شرم الشیخ سقوط کرد و سرنشینان کشته شدند، حمله تروریستی تهران، بمب گذاری سوروچ در آستانه انتخابات ترکیه، حمله شارلی ابدو و ... براساس آماری که ویکی پدیای انگلیسی به ثبت رسانده، 110 حمله تروریستی داعش  خارج از مرزهای عراق و سوریه (که تا سال 2018 بخش اعظمش در دست تروریست های داعش بود) انجام شده است. بر اساس این آمار طی 100 حمله تروریستی وحشیانه تنها سه هزار و 859 نفر کشته شده‌اند. رقمی کمتر از کشته های ایتالیا، هند یا پاکستان بر اثر گرما!

تروریسم بحرانی بزرگ و خطرناک است. اما تغییرات اقلیمی بحرانی بزرگ تر و خطرناک تر. رویدادی که لازم است دولتمردان همچون خطری امنیتی به آن بنگرند. خطری که امنیت آینده بشر را نشانه گرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر