کد خبر 364445

راهکار کشورهای مخنلف برای جلوگیری از تقلب در کنکور

کشورهای مختلف برای جلوگیری از تقلب در کنکور، سیستم‌های امنیتی به خصوصی را استفاده می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، کشورهای مختلف برای جلوگیری از تقلب در آزمون‌های مهم از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند.

تا سال‌های گذشته بسیاری از کشورها از کارت‌های مخصوص هر داوطلب برای شناسایی وی استفاده می‌کردند، اما با پیشرفت فناوری‌ها، تقلب و تخلف در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها افزایش یافت و همین امر سبب شده کشورها از شیوه‌های جدیدی برای کنترل این وضعیت و شناسایی موارد تقلب استفاده کنند. 

* چین؛ شناسایی عروق اثر انگشت

کشور چین از سیستم شناسایی عروق اثر انگشت و پهپادهایی با پرواز در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح زمین استفاده می‌کند که هرگونه سیگنال ارسالی از وسایل الکتریکی به مراکز امتحانات را شناسایی می‌کند.

ردیاب‌های فلزی کشور چین نیز برای گوشی‌های موبایل، گوشی‌های بی‌سیم ودیگر وسایل الکترونیکی به کار می‌رود.

در کشور چین همچنین دوربین‌های ویدئویی در محل امتحان نصب می‌شود و سیستم‌های مخابراتی که سیگنال‌های ارسال شده در محل‌های برگزاری کنکور را مسدود می‌کنند، به کار گرفته می‌شود.

* آمریکا و استرالیا؛ تست‌های انطباق کامپیوتری

در آمریکا و استرالیا از تست‌های انطباق کامپیوتری استفاده می‌شود، در این شیوه داوطلبان تست‌ها را به طور آنلاین دریافت کرده و از این رو پاک کردن پاسخ‌های غلط برای اساتید غیرممکن می‌شود.

در این روش، با شروع آزمون، یک نوار هشدار قرمزرنگ در صفحه کامپیوتر داوطلبان ظاهر می‌شود که بیانگر کنترل سیستم آنها از طریق نرم‌افزار است. همچنین برای اینکه به داوطلب یادآوری شود که به طور مداوم تحت نظارت است، این نرم‌افزار تصویر کوچکی از ویدئوی در حال ضبط از او را روی صفحه کامپیوتر فرد نمایش می‌دهد. 

* انگلستان؛ سامانه‌های تشخیص هویت

در کشور انگلستان از سامانه‌های تشخیص هویت داوطلب با استفاده از اثر انگشت و تشخیص عنبیه استفاده می‌شود.

* کره جنوبی و تایلند؛ اسکن سیگنال‌های رادیویی

کره جنوبی و تایلند نیز از تجهیزات الکترونیکی اسکن سیگنال‌های رادیویی استفاده می‌کنند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر