کد خبر 361768

افزایش آمار بانوان مصرف کننده مواد دخانی

رئیس اداره سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: متاسفانه مصرف کنندگان مواد دخانی، هشدارها را در خصوص عوارض مصرف آن جدی نمی گیرند و تا پایان عمر با بیماری های ناشی از مصرف این مواد دست به گریبان خواهند بود .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، احمد بامری در جلسه آموزشی دبیران کانون های سلامت محلات به مناسبت هفته بدون دخانیات افزود: تبیین مناسب عوارض ناشی از مصرف مواد دخانی بر سلامت انسان با هدف تقویت باورپذیری نسل جوان در این زمینه، بسیار مهم است .

وی با اشاره به جایگاه مهم کانون های سلامت محلات و سازمان های مردم نهاد، در ترویج فرهنگ سلامت ادامه داد: کانون های سلامت محلات که متشکل از ساکنان خود محله هاست با توجه به شناخت همسایگان از یکدیگر می تواند ضمن اجرای برنامه های پیشگیرانه از استعمال مواد دخانی و قلیان در جمع خانواده ها، در صورت وجود افراد دچار وابستگی به اینگونه مواد، برای آگاه سازی و ارتقاء سواد سلامت آنان اقدام کند .

وی خطاب به حاضران تاکید کرد: بیائید همه با هم برای کمک به نسل جوان و اطلاع آنان از عوارض جبران ناپذیر مصرف مواد دخانی هم پیمان شویم تا خود این افراد در صورت مصرف مواد دخانی، به صورت خودآگاهانه آن را کنار بگذارند .

کریمیان رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: متاسفانه علاوه بر افزایش کلی تعداد مصرف کنندگان سیگار و قلیان در کشور، آمار بانوان مصرف کننده این مواد در حال افزایش است

وی افزود: با توجه به مضرات عظیم استفاده از مواد دخانی بر سلامت فرد مصرف کننده و اطرافیان وی و افزایش تعداد مصرف کنندگان، در صورت استمرار این شرایط، احتمال افزایش آمار مبتلایان به سرطان هایی مانند دهان، مری، ریه و سایر بیماری های مرتبط وجود دارد .

وی تاکید کرد: انتخاب زندگی سلامت یا طول عمری همراه با بیماری به انتخاب هر یک از ما در سبک زندگی مان  بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری