کد خبر 360958

روایت سرپرست جدید از تحصیل رایگان در مدارس

سید جواد حسینی گفت: ثبت‌نام و تحصیل در مدارس رایگان است؛ به جز مدارسی که در قانون تعیین شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: ثبت‌نام و تحصیل در مدارس رایگان است؛ به جز مدارسی که در قانون تعیین شده‌اند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون برخی مدارس نباید وجوهی دریافت کنند، افزود: برخی مدارس نیز باید وجوهی دریافت کنند که تلاش می‌کنیم بر هر دو نوع از این مدارس نظارت داشته باشیم تا قانون را رعایت کنند.

وی درباره بازسازی مدارس سیل زده خاطر نشان کرد: به این مسئله به طور ویژه رسیدگی شده است. در اول مهر دانش آموزشی نخواهیم داشت که برای درس خواندن مدرسه نداشته باشد اما طبیعی است همه این مدارس آسیب دیده را نمی‌توانیم تا اول مهر کاملاً استاندارد کنیم.

حسینی خاطر نشان کرد: با کمک خیرین مدرسه ساز و اعتبارات دولت در حال مقاوم سازی مدارس هستیم امسال 2500 میلیارد تومان برای نوسازی مدارس اختصاص داده شده است. در سال 60،  70 درصد مدارس غیر مقاوم بود که این آمار اکنون به 30 درصد رسیده است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره اخذ هزینه برای ثبت نام در مدارس افرود: براساس قانون اساسی ثبت نام برای تحصیل رایگان است البته براساس قانون ما 17 نوع مدرسه داریم. در مدارسی که نباید وجهی گرفته شود و همچنین مدارسی که وجهه براساس قانون گرفته شود حتماً نظارت جدی داریم که تخلفی صورت نگیرد و بیشترین از حد قانونی شهریه گرفته نشود. همچنین پروژه مهر را اجرا می‌کنیم تا هم مدارس برای اول مهر آماده شوند و هم بر ثبت نام در مدارس نظارت شود.

حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا گذراندن دوره پیش دبستانی ضروری است؟ گفت: براساس سند تحول بنیادین، پیش دبستانی جزو آموزش رسمی است که این دوره برای رشد تحصیل دانش آموزان ضروری است ما توصیه جدی داریم که این دوره گذرانده شود و هر چه این مقطع جدی تر گرفته شود به افزایش کیفیت آموزش کمک می‌کند، اما گذراندن این دوره اجبار نیست، ولی باید خانواده‌ها را تشویق کنیم تا کودکان خود را در این مقطع ثبت نام کنند؛ مبالغی هم که گرفته می‌شود حتماً باید براساس قوانین باشد.

وی در پایان گفت: 30 هزار فعالیت در قالب 37 برنامه اوقات فراغت دانش آموزان در هفته آینده افتتاح می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر