کد خبر 357663

بینایی حیوانات از انسان قوی‌تر است؟

اگرچه چشم انسان یکی از شگفت‌انگیزترین و پیچیده‌ترین ساختارهای طبیعت است اما برخی از حیوانات دارای قوه بینایی بهتری نسبت به انسان هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، چشم‌های انسان یکی از پیچیده‌ترین ساختارهای طبیعت است به گونه‌ای که می‌تواند 8 میلیون رنگ مختلف را به طور همزمان تشخیص دهد اما حیواناتی هستند که قوه بینایی قوی‌تر و بهتری نسبت به انسان دارند. در اینجا با برخی از آنها آشنا می‌شوید.

قوه بینایی گربه

بزرگ‌ترین تفاوت میان قوه بینایی انسان و گربه نوع شبکیه چشم آنها است. گربه برخلاف انسان دارای غلظت بالایی از گیرنده‌های میله‌ای و غلظت پایین‌تری از گیرنده‌های مخروطی است؛ به همین دلیل گربه در تاریکی شب و انسان در طول روز دید بهتری دارد. همچنین از آنجایی که گربه‌ها گیرنده‌های میله‌ای زیادی دارند، به نور کم نیز حساس هستند و از همین رو تنها با داشتن یک ششم میزان نور مورد نیاز چشم انسان‌ها، اجسام را می‌بینند.

سگ‌ها

سگ‌ها برخلاف باور عمومی جهان را سیاه و سفید نمی‌بینند، درواقع دید آنها تقریبا شبیه به گربه‌ها است. سگ‌ها دچار کوررنگی قرمز-سبز هستند و برخلاف گربه‌ها تنها دو گیرنده مخروطی دارند که پدیده دورنگی را در آنها ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های میان انسان و سگ‌ها حساسیت کمتر به روشنایی و تغییرات در نور است. سگ‌ها در مقایسه با انسان‌ها بسیار نزدیک‌بین هستند.

اسب‌ها

اسب‌ها همانند سگ‌ها نمی‌توانند تفاوت رنگ‌های قرمز و سبز را از یکدیگر تشخیص دهند و میزان دید مشابه سگ‌ها را دارند.

اسب‌ها بسیار شبیه به پرندگان هستند به گونه‌ای که از دید «مونوکولار 350 درجه» بهره می‌برند و این به دلیل موقعیت قرارگیری چشم آنها در کنار سرشان است که به آنها اجازه می‌دهد تا تمام مسیر پشت سرشان را ببیینند.

همچنین اسب‌ها دارای گیرنده‌های میله‌ای بیشتری نسبت به انسان‌ها هستند و دید بسیار خوبی در شب دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر