کد خبر 353196

علائم مصرف گُل در بین دانش‌آموزان

مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: استفاده از ماده مخدر گل عامل زوال عقل، ابتلا به اسکیزوفرنی و دروازه ورود به اعتیاد است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، یوسف‌نژاد اظهار کرد: امروز در تمام دنیا استفاده از حشیش، گل، ماری‌جوانا و یا در اصطلاح سیگاری که همگی از گیاه شاهدانه تهیه می‌شود، رواج زیادی پیدا کرده است. وی با بیان اینکه در ایران نیز استفاده از این ماده توهم‌زا در میان نسل جوان رواج پیدا کرده، ادامه داد: ماری‌جوانا، برگ خشک این گیاه و حشیش سمغ قهوه‌ای یا کرم‌رنگ قسمت ساقه آن است. وی با اشاره به اینکه THC ماده اصلی سیگاری است که بر مغز اثر می‌گذارد، خاطرنشان کرد: ۴۰۰ نوع ماده شیمیایی دیگر نیز در حشیش شناسایی‌شده اما اصلی‌ترین عامل THC است که بسته به میزان شدت آن، وضعیت روانی فرد را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد.

پیامدهای استفاده از گُل

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، گیجی، سرخوشی، قرمزی چشم، افزایش ضربان قلب، گشادشدن مردمک چشم، زوال حافظه کوتاه‌مدت، خنده‌های طولانی، پرحرفی و خواب آلودگی را از پیامدهای استفاده از گُل عنوان کرد که وضعیت روانی فرد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. یوسف‌نژاد ادامه داد: استفاده از ماری‌جوانا در طولانی‌مدت اعتیادآور بوده و احتمال ابتلا به بیماری‌های روانی و اسکیزوفرنی را تا چندبرابر افزایش می‌دهد. وی با اشاره به اینکه ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی از ۱۸سالگی آغاز می‌شود و استفاده از گل احتمال ابتلا به این بیماری خطرناک را به‌شدت افزایش می‌دهد، تصریح کرد: جوانان باید مراقب پیامدهای استفاده از این مواد توهم‌زا باشند. وی در این مورد که چرا به حشیش دروازه ورود به اعتیاد می‌گویند، توضیح داد: با افزودن بسیاری از مواد شیمیایی محرک از جمله آمفتامین و مت‌آمفتامین که در کراک و هروئین استفاده می‌شود به این ماده مخدر، امکان ابتلا به اعتیاد افزایش می‌یابد. این روانشناس با اشاره به اینکه مصرف مواد محرک و مخدر، کاهش اشتها ایجاد می‌کند، تصریح کرد: ماری‌جوانا تنها نوعی از این مواد است که اشتهای فردی که از آن استفاده می‌کند بیشتر می‌کند و از طرف دیگر وابستگی به انواع مواد هم جسمی است و هم روانی، اما این ماده وابستگی عمدتا روانی دارد.

گل توهم‌زاست

یوسف‌نژاد در خصوص خاصیت «گُل» بر بدن، اظهار کرد: گل توهم‌زاست و موجب می‌شود که مصرف‌کننده، نتواند فاصله‌ها و مسافت‌ها را شناسایی کند و این ماده روی حافظه تاثیر دارد. گُل حافظه را شدیدا تخریب می‌کند و بیشترین دلیل استعمال آن، خاصیت توهم‌زایی است. وی خطاب به خانواده‌ها توصیه کرد: والدین با درک رفتار فرزندان خود باید متوجه شوند که فرزندشان از این مواد استفاده می‌کند یا خیر. وی اضافه کرد: قرمزشدن چشم و حالت خون مردگی، خنده‌های بی‌دلیل و راه‌رفتن با گیجی از علائمی است که تا حدود چهارساعت با فرد است و پس از آن فرد به خواب عمیق فرو می‌رود. این روانشناس با بیان اینکه اصطلاحی در اعتیاد با عنوان محرومیت وجود دارد، خاطرنشان کرد: محرومیت به آن معناست که وقتی مواد به بدن فرد نمی‌رسد شخص پرخاشگر شده، حالت خصومت و افسردگی دارد و فرار از مدرسه، میل نداشتن به ورزش، تغییر برنامه تغذیه و غیره از دیگر پیامدهای آن در میان دانش‌آموزان است. یوسف‌نژاد با تاکید بر اینکه قدم نخست در استفاده از مواد اعتیادآور در میان جوانان، الگوگرفتن از والدین است، گفت: والدینی که خود مواد مصرف می‌کنند و یا معتقدند استفاده از موادی مثل قلیان، سیگار و ماری‌جوانا اعتیادآور نیست، دلیل سوق‌دادن به استفاده از این مواد و ورود فرزند به دنیای اعتیاد هستند. وی افزود: موضوع ژنتیک نیز در گرایش به اعتیاد به اثبات رسیده است. وی با اشاره به اختلاف سلیقه در میان والدین و نسل جوان، اظهار کرد: با کم‌کردن این فاصله باید خود را ملزم به درک‌کردن فرزندانمان بدانیم و با هم‌قدم‌شدن در کنار آنها و درک خواسته‌هایشان از رفتارهای غلط پیشگیری کنیم. مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: در این راستا شبکه‌های بهداشت و درمانی کلاس‌های آموزشی رایگان فرزندپروری برای والدین در نظر گرفته‌اند و به والدینی که فرزند ۲ تا ۱۲سال و ۱۲ تا ۱۸سال دارند، آموزش رایگان ارائه می‌دهند.

والدین سهل‌گیر و سخت‌گیر

یوسف‌نژاد، مشارکت والدین در این کلاس‌های آموزشی به منظور افزایش آگاهی خانواده‌ها در مورد رفتارهای فرزندشان به‌ویژه در زمینه‌های اعتیاد و رفت‌وآمد با دوستان ناباب را بسیار مؤثر دانست و افزود: در طرح تحول سلامت حوزه بهداشت، این برنامه آموزشی به دیگر خدمات مراکز بهداشتی درمانی اضافه شده است. وی اظهار کرد: برخی از والدین سهل‌گیر و برخی دیگر سخت‌گیرند که در هر دو صورت فرزند دچار آسیب می‌شود. وی با اشاره به اینکه در کلاس‌های رایگان فرزندپروری شبکه‌های بهداشت و درمان، نحوه ارتباط صحیح با فرزندان آموزش داده می‌شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود والدین در این کلاس‌ها که به‌صورت رایگان در تمامی شهرستان‌های خراسان‌شمالی برگزار می‌شود، شرکت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر