کد خبر 351307

۹درصد جمعیت کشور دچار آسم هستند

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت: در جمعیت بالغ کشور، میزان ابتلا به آسم بر اساس یک مطالعه ۴ساله، ۹درصد و در جمعیت کودک و نوجوان ۱۱درصد اعلام شده است. همچنین ۷درصد علت مرگ و میرها و ۴درصد بار بیماری‌ها مربوط به بیماری‌های مزمن تنفسی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مهدی نجمی روز یکشنبه در بیست و دومین همایش روز جهانی آسم درباره بیماری های تنفسی افزود: مشکل اصلی نظام های سلامت در دنیا بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی است. در حال حاضر بیماری های مزمن تنفسی سومین عامل بروز مرگ و میر هستند و این در حالی است که در گذشته چهارمین بیماری در بروز مرگ و میر محسوب می شدند.
وی بیان کرد: در دنیا یک پنجم افراد به این بیماری ها دچار هستند و در سال 2005 میلادی رتبه ابتلا به بیماری های مزمن تنفسی 13 بوده و در سال 2016، رتبه این بیماری به 5 رسید. همچنین بیماری های مزمن تنفسی از نظر بروز ناتوانی های جسمانی، رتبه 11 را به خود اختصاص داده است.
نجمی ادامه داد: آموزش همگانی در زمینه آشنایی با بیماری های مزمن تنفسی و آسم اهمیت دارد. متاسفانه کمترین میزان مالیات برای دخانیات در نظر گرفته شده و این در حالی است که دخانیات و مصرف آن می تواند شدت عوارض مبتلایان به آسم را بیشتر کند یا در مورد آلودگی هوا بسیاری از قوانین و مقررات وضع شده، اجرا نمی شود.
رئیس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت افزود: به منظور مضرات مصرف دخانیات و آلودگی هوا، از طریق برگزاری همایش ها و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی می توانیم از بروز بیماری های تنفسی جلوگیری کنیم.
نجمی گفت: آموزش به پزشکان خانواده، پزشکان عمومی و پرستاران در درمان آسم می تواند در کنترل و کاهش عوارض این بیماری موثر باشد. در کشور ما بر اساس نظام مراقبت های اولیه، می توانیم تشخیص و درمان بیماری آسم را به سطوح اولیه برسانیم. 
وی اظهار داشت: در بسته آموزش استاندارد برای پزشکان عمومی و بهورزان سطوح اول، نظام مراقبت های اولیه در رابطه با بیماری های مزمن تنفسی تدوین و تهیه شده است. این برنامه در 4 شهر به صورت پایلوت از دو سال گذشته در قالب برنامه ایراپن انجام شده است و از ابتدای امسال 5 دانشگاه علوم پزشکی کشور نیز به این برنامه اضافه شده اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر