کد خبر 343383

نقشه مناطق سیل‌زده گلستان تهیه شد

نقشه مناطق سیل‌زده استان گلستان به وسعت بیش از ۴۰۰ کیلومتر مربع از سوی سازمان فضایی ایران تهیه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پیامدهای ناشی از فعالیت‌های انسان و بروز تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر، مشکلات بسیاری را برای ساکنان کره زمین ایجاد کرده است. ایران نیز از آثار این پیامدها بی نصیب نبوده و هر ساله شاهد افزایش وقوع بلایای طبیعی همچون خشکسالی، سیل، طوفان، گرد و غبار، موج‌های گرمایی هستیم.

با توجه به رشد چشمگیر فناوری سنجش از دور طی چهار دهه اخیر و در دسترس بودن تصاویر ماهواره‌ای برای کاربران، استفاده از این فناوری به منظور شناسایی به موقع و مدیریت اثرات رویدادهای طبیعی، بیش از پیش توصیه می‌شود.

در این راستا سازمان فضایی با استفاده از فناوری‌های فضایی، اقدام به کاربردی کردن آنها در کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی و تهیه نقشه‌های مخاطرات طبیعی کرده و پس از وقوع سیل در استان گلستان این سازمان نقشه مناطق سیل‌زده این استان را تهیه کرده است. این نقشه‌ها در جهت اجرای راهکارهای سریع‌تر و علمی‌تر برای مقابله یا کاهش بلایای طبیعی مسؤولان را یاری خواهد کرد.

در نقشه‌های تهیه شده، محدوده‌های به دست آمده با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران بوده که بر روی تصاویر گوگل ارث قرار گرفته است. مناطق سیل زده، مناطق داخل چندضلعی قرمز رنگ به مساحت بیش از ۴۰۰ کیلومترمربع در استان گلستان است.

 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر