{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 342600

مراسم چهارشنبه‌سوری هرساله با حوادث تلخی همراه است. به همین دلیل جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در این رابطه به شهروندان هشدارهایی داده است که می‌خوانید:

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، بیشترین طیفی که درگیر حوادث این شب می‌شوند جوانان و نوجوانان هستند که شور و هیجان و انرژی بیشتری دارند. البته سایر سنین نیز دارای هیجانات هستند اما با تجربه خود قادر به کنترل احساسات و هیجانات خود بوده و آنها را در مسیر صحیح هدایت ‌کنند. اما جوانان، احساساتی عمل کرده و بسیار در معرض آسیب‌های مختلف هستند.

برای حل مسئله چهارشنبه‌سوری دو راه‌حل وجود دارد:

1.دیدگاه بلندمدت: در این روش با حضور اندیشمندان، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و کارشناسان سازمان‌های ذی‌ربط کارگروه‌هایی تشکیل شود و با بررسی تمام راهکارها به نتیجه قطعی و واحدی دست یابند که در واقع یک کار فرهنگی است که نیازمند زمان طولانی است.

2.دیدگاه کوتاه‌مدت: برای عبور از این شب به صورت مقطعی با کمک والدین، خانواده‌ها، مربیان و... جوانان و نوجوانان را ارشاد و راهنمایی کرد و آنها را از خطرات نزدیک‌شدن به این مواد آگاه کرد. حضور اعضای خانواده در کنار هم هنگام برپایی جشن عامل بسیار مهمی در کاهش حوادث این شب است.

اما برای کاهش حوادث و خطرات ناشی از شب چهارشنبه‌سوری نکاتی را ارائه می‌کنیم که امید است با رعایت این اصول هر سال از این شب و برپایی این جشن بدون کوچک‌ترین آسیبی لذت کافی را ببرید.

1. در این ایام والدین نظارت بیشتری بر رفتار و کردار فرزندان خود و به‌ویژه جوانان داشته باشند. ارتباطات و مراودات آنان را با دوستانشان و به‌خصوص دوستان جدید کنترل کنند و اگر تغییرات محسوسی در رفتار آنان احساس کردند، آن را مورد بررسی قرار دهند.

2. پدران، مادران، مربیان آموزشی و کسانی که به هر دلیلی با جوانان و نوجوانان سروکار دارند، آنان را از خطرات نزدیک‌شدن به مواد محترقه و منفجره آگاه کرده و با گفت‌وگو با آنها واقعیت مراسم این شب را که در گذشته به چه صورت برگزار می‌شده و دارای چه مراسمی بوده، برای آنان بازگو کنند.

3. اگر قصد برپایی جشن و روشن‌کردن آتش را دارید، حتما خود در کنار فرزندانتان و سایر اعضای خانواده باشید. با این کار علاوه بر اینکه اوضاع را کنترل می‌کنید، می‌توانید طرز رفتار صحیح با آتش و خاموش‌کردن آن را بدون اینکه آسیبی ببینند، به فرزندان آموزش دهید. ضمن اینکه می‌توانید فرزندان خود را با واقعیت این جشن آشنا کنید. مطمئن باشید اگر شما کنار فرزندان نباشید، آنان این جشن و آتش‌بازی را با دیگران انجام می‌دهند و قطعا کسی به اندازه شما والدین گرامی نگران فرزندانتان نیست و احتمال وقوع حوادث بیشتر خواهد شد.

4. در این شب‌ها خاموش‌کننده‌های خود (در منزل، محل کار و خودرو) را در دسترس قرار دهید. این ایام، زمانی نیست که این دستگاه‌ها در انبار یا دور از دسترس باشند. حتما آنها را در دسترس خود قرار داده و آنها را چک کنید و از سلامت و آماده به کار بودن آنها اطمینان حاصل کنید. بهتر است طرز کار با این دستگاه‌ها را مرور کنید و آن را به فرزندان و اعضای خانواده آموزش دهید و اگر در این زمینه پرسشی دارید با مراجعه به نزدیک‌ترین ایستگاه آتش‌نشانی پاسخ خود را دریافت کنید.

5. کبریت، فندک و هر نوع وسیله آتش‌زنه دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

6. هرگز اجازه ندهید کودکان به تنهایی اقدام به برپایی آتش کنند.

7. متأسفانه بسیاری از مواد محترقه‌ای که در این ایام در دسترس جوانان قرار دارد و به عنوان مواد منفجره دست‌ساز نامیده می‌شود، از انواع بسیار خطرناک و ترکیبی از چند ماده قابل اشتعال و انفجار شیمیایی به‌ویژه اکلیل و سرنج هستند. بعضی از این مواد به قدری حساس هستند که با کمترین حرارت و حتی بر اثر انتقال حرارت دست یا نگهداری در جیب و کیف منفجر شده و آسیب‌های زیادی را به افراد وارد می‌کنند.

8. در صورت مشاهده هرگونه انبارداری، نگهداری، جابه‌جایی، نقل و انتقال و... مواد شیمیایی به‌ویژه به صورت مقطعی و مخفیانه به سرعت مراتب را به مراکز نظامی و انتظامی اطلاع دهید. همان‌گونه که می‌دانید کارکردن با مواد شیمیایی (حمل‌کردن، نگهداری، انبارداری، جابه‌جایی و...) علم و دانش خاصی را می‌طلبد و این‌گونه نیست که هرکس با هر وضعیت و هر میزان تحصیلات و در هر مکان و موقعیتی بتواند وارد این کار خطرناک شود که قطعا درگیر حادثه خواهد شد.

9. یکی از عوامل حادثه‌ساز پرتاب‌کردن فشفشه، ترقه و مواد محترقه به سمت آسمان و افتادن آن روی پشت‌بام و بالکن‌هاست و اگر ماده قابل اشتعالی مثل البسه، روزنامه و...در این نقاط وجود داشته باشد احتمال وقوع آتش‌سوزی زیاد است. از قراردادن هرنوع ماده قابل اشتعال در این نقاط خودداری کنید.

10. در این شب‌ها درها و پنجره‌ها به‌ویژه آنهایی که مستقیم به فضای بیرونی و به معابر و کوچه‌ها باز می‌شوند را بسته نگه دارید تا از افتادن اشیای مشتعل به داخل منزل جلوگیری شود.

11. از برپایی آتش در داخل بوستان‌ها، باغ‌ها، فضای سبز و در کنار درختان خودداری کنید.

12. از روشن‌کردن آتش در داخل پارکینگ‌ها و در کنار خودروها خودداری کنید.

13. از انداختن مواد منفجره مثل کپسول‌های کوچک گاز، قوطی‌های دربسته، انواع اسپری‌ها (خوشبوکننده، رنگ، افشانه‌ها و...) به داخل آتش خودداری کنید. انفجار و پرتاب قطعات کوچک بدنه آنها و برخورد با افراد آسیب‌های زیادی وارد می‌کند.

14. از قراردادن ظروف مایعات قابل اشتعال در کنار شعله‌های آتش خودداری کنید.

سازمان آتش‌نشانی تهران مثل سال‌های گذشته در شب چهارشنبه‌سوری امسال نیز در آماده‌باش کامل به سر برده و ضمن آمادگی کلیه ایستگاه‌های فعال در سطح شهر، نیروهای زیادی را نیز به منظور گسترش و تأمین ایمنی این شب در نقاط مختلف مستقر می‌کند که از ساعاتی قبل از آغاز این جشن در محل‌های مشخص‌شده حاضر شده و تا پایان و زمان عادی‌شدن اوضاع حضور خواهند داشت.

در پایان ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سال جدید و آرزوی سالی سرشار از موفقیت و سلامتی، خاطرنشان می‌کنم که تأمین ایمنی کلان‌شهر بزرگی مثل تهران به ویژه در چنین شبی از عهده یک سازمان یا یک گروه خاص برنمی‌آید. این مسئله همت همگان و عزم عموم را می‌طلبد. همه و همه باید دست به دست دهیم تا جامعه‌ای ایمن و عاری از خطر و حادثه داشته باشیم. گاهی یک اشتباه، یک عمر پشیمانی به بار می‌آورد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری