کد خبر 338008

یک مهران مدیریِ تو دل برو

پای مخاطبان انبوه تلویزیونی که وسط باشد، مهران مدیری تمام رکوردها را می‌شکند، رقیبان خود را جا می‌گذارد و جلوتر از همه راه می‌رود؛ بنابراین حالا این خبر که «تیتراژ «دورهمی» با صدای او برترین ترانه تیتراژهای تلویزیونی به انتخاب مردم است» دور از ذهن نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، در  بخش تیتراژ جشنواره تلویزیونی جام‌جم امسال ١٩ تیتراژ تلویزیونی حضور داشتند که در میان آنها می‌توان به حجت اشرف‌زاده با دو تیتراژ، محسن چاوشی، علیرضا قربانی و محمد اصفهانی اشاره کرد درحالی ‌که دورهمی با صدای مهران مدیری با حدود ١٦١‌هزار رأی در جایگاه نخست لیست قرار دارد. مهران مدیری تنها سلبریتی است که در سال‌های گذشته توانسته ذائقه مردم از هر قشری را به سمت‌وسوی خود بکشاند. ناگفته پیداست که در رسانه‌ای چون تلویزیون که برای رأی‌گیری نگاه تخصصی در آن ‌جایگاهی ندارد، محبوبیت و سلبریتی‌بودن حرف اول و آخر را می‌زند اما برای بررسی بهتر موضوع سراغ آرش نصیری، امیر بهاری و حمید منبتی سه کارشناس و فعال موسیقی رفته ایم تا نظرشان را درباره این اتفاق بداند و جالب این‌که هر سه‌نفر اعتقاد دارند که شهرت یا محبوبیت مهران مدیری این همه رأی را روانه خانه او کرده است.
تیتراژ دورهمی هویت دارد
آرش نصیری اول از همه از تأثیر آهنگسازی مهیار علیزاده و انتخاب خوب شعر بر تیتراژ دورهمی می‌گوید و بعد درباره مهران مدیری نظر می‌دهد: «صدای مهران مدیری نه این‌که قابل قبول باشد اما به ‌هرحال خاص است، چون مدیری در سال‌های گذشته در حوزه موسیقی فعال بوده است. کارهای این‌چنینی او سابقه دارد ضمن این‌که کنسرت هم گذاشته است اما از سوی دیگر بحث محبوبیت مدیری و برنامه دورهمی مطرح است. مردم در دورهمی هم ستاره‌های مورد علاقه خود در سینما و تلویزیون را می‌دیدند و هم مهران مدیری را که خود نیز محبوب است.» او معتقد است که آهنگ «دورهمی» اگرچه خیلی پاپیولار نیست اما آهنگ خوبی است: «سوپراستاربودن او در رأی تأثیر داشته است، ضمن این‌که مردم هم آن را بیشتر شنیده‌اند، وگرنه اگر همین حالا از مهران مدیری بپرسید که مثلا شما بهترین خواننده هستید یا بقیه رقبا؟ صددرصد می‌گوید دیگران از من بهترند.» نصیری تیتراژ دورهمی را در مقایسه با خندوانه و دیگر برنامه‌ها را تیتراژ با هویتی می‌داند: «شاید صدا یا سبک او را دوست نداشته باشیم اما کار او هویت دارد، شبیه هیچ‌کس نمی‌خواند و صدایش ویژگی‌ها و استایل خود را دارد؛ بنابراین این تیتراژ بهترین تیتراژ از نظر موسیقایی نیست. اگرچه سبک تلفیقی موفقی هم دارد و پاپیولار و سبک هم نیست اما مردم به ستاره‌ها رأی می‌دهند.»
درخشش مدیری و مهیار علیزاده
امیر بهاری اما کمی دسته‌بندی‌شده ماجرا را شرح می‌دهد: «ماجرا دو سو دارد؛ اول این‌که مهران مدیری مشهور است و آدم‌های زیادی او را دنبال می‌کنند، بنابراین بخشی از این رأی‌ها به همین برمی‌گردد که او در دورهمی تاکشویی اجرا کرده است که برای مردم جذاب است اما از طرف دیگر نمی‌توانی از نقش مهیار علیزاده به‌عنوان آهنگساز کار گذشت. او کار متفاوتی انجام داده است و جمع این موضوعات توانسته آرای مردم را به سمت خود بکشاند.» او معتقد است که مهران مدیری خواننده خیلی خوبی نیست اما این قطعه با کمک مهیار علیزاده توانست نسبت به کارهای قبلی مدیری متفاوت‌تر باشد: «این کار به لحاظ استانداردها و معیارهای جهانی پاپ مدرن خوب عمل کرده است.»
مردم به اسمی که بیشتر شنیده‌اند، رأی می‌دهند
باید به این موضوع توجه داشت که رأی و سطح سلیقه مردم عادی با رأی و نظر افراد تخصصی آن رشته کاملا متفاوت است؛ صحبتی که حمید منبتی هم به آن تأکید زیادی دارد: «هر نظرسنجی و جشنواره‌ای را مخاطبان آن مشخص می‌کنند. با توجه به سطح سلیقه و نظر مخاطبان طبیعی است که در تلویزیون ستاره‌ای مثل مدیری بیشتر رأی می‌آورد، چون کسانی که به او رأی داده‌اند، اغلب مخاطب جدی موسیقی یا پیگیر و کارشناس موسیقی نیستند. آنها طبق علاقه و سلیقه به کسی که بیشتر شنیده‌اند، رأی داده‌اند. قطعا فاکتورهای زیبایی‌شناسی در آن نقشی ندارد اما او را براساس کارنامه درخشانش می‌شناسند و به او رأی داد‌ه‌اند.» او هم مثل بهاری و نصیری معتقد است که تصنیف دورهمی، کار ضعیفی نیست: «در این‌جا به هیچ‌وجه بحث کیفیت خوانندگی مهم نیست. او از حوزه دیگری به‌عنوان سلبریتی وارد دنیای خوانندگی می‌شود، که در حوزه خاص خود، در حد کمال است و در حوزه دیگری هم که وارد شده، کار قابل قبولی دارد، ضمن این‌که تجربه نشان داده است که مردم به اسمی که بیشتر شنیده‌اند، رأی می‌دهند.»مهران مدیری جز دورهمی کارهای درخشان زیادی ازجمله ساعت خوش، پاورچین، جنگ ۷۷، پلاک ۱۴، نقطه‌چین، شب‌های برره، باغ مظفر، نود شب، مرد هزارچهره، مرد دوهزارچهره، قهوه تلخ، ببخشید شما، ویلای من، شوخی کردم و در حاشیه داشته است و ظاهرا با هر کار جدیدی دایره مخاطبان او بیشتر می‌شود. حالا  هم اگرچه از نظر کارشناسان موسیقی در خوانندگی صددرصد نیست اما توانسته کار قبولی را در کنار مهیار علیزاده با یک پکیج کامل ارایه دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر