کد خبر 316126

مردانی که برای ۱۰ سکه در زندان هستند

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: برخی از زندانیان مرد فقط بابت ۱۰ سکه یا کمتر از آن در زندان گرفتار شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، از ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به نیازمندان نیازمند، سیداسدالله جولایی روز دوشنبه در دیدار استاندار جدید کرمان گفت: تعهدات غیرقابل پرداخت مصداق بارز ولنگاری است و این واقعیتی است که درباره مهریه های سنگین صدق می کند.

وی گفت: هزینه سنگین نگهداری از این زندانیان که برخی از آنها فقط بابت 10سکه یا کمتر در زندان گرفتار شده‌اند نه به نفع نظام است و نه منفعتی جز سلب آزادی یک انسان برای شخص طلبکار یا شکات خصوصی دارد.

وی افزود: تمام بدهکاران موجود دیر یا زود با گذشت زوجه یا قبولی اعسار یا عالی ترین وجه با تأمین بدهی از بند حبس رهایی خواهند یافت اما آنچه در این بین نیازمند توجه بیشتر مجموعه‌هایی چون ستاد دیه است این است که این نهادهای حمایتی در کنار رسالت اصلی خود که همان آزادی محکومان غیرعمد است باید در قالب انجام برنامه‌های فرهنگی و البته مشارکتی به موضوع پیشگیری از ورود ناخواسته جوانان و سرپرستان خانواده به زندان عمومیت پیدا کند. ضرورتی که در تحقق آن استانداری کرمان مانند گذشته از هیچ حمایت و مساعدتی دریغ نخواهد داشت.

* معضل فرااستانی

جولایی افزایش زندانیان مهریه را معضلی فرااستانی دانست و با اشاره به اقدامات صورت گرفته در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی برای کاهش حداکثری بدهکاران مهریه گفت: با همیاری وکلای ملت ضمن تمرکز بر روی چند پیشنهاد قانون اصلاح شده «رفع جنبه کیفری از کابین‌‌ زنان» در آستانه تصویب قرار دارد.

وی اضافه کرد: البته به دلیل ماهیت تعهدات ناشی از مهریه که به نوعی قراردادهای خصوصی غیرمعوض به حساب می‌آیند، اگر این قانون با موافقت صد درصدی نمایندگان هم تصویب شود، شاید جمعیت زندان‌ها از این موضوع قدری خلوت‌تر شوند اما فراموش نشود که این‌ها تدبیر جنبه رفعی داشته و برای دفع همیشگی معضل موجود نیازمند فرهنگسازی هستیم.

جولایی افزود: شاید مجازات حبس در قبال برخی بدهکاران مهریه حذف شود اما این بدهی و این تعهد تا ریال آخر سر جای خودش است و به تبع درگیری‌ها و مخاصمات احتمالی نیز در جهت اخذ حقوق ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: زیبنده کشور باستانی و اسلامی ایران نیست که آن‌ را با اوصافی چون بیداد فقر فرهنگی یاد کنیم، اما وجود 14 هزار زندانی غیرعمدی که غالب آنها بر حسب ندانم کاری روانه زندان شده‌اند ثابت می‌کند در تعدد فعالیت‌های فرهنگی ارائه گزارش به مقامات بالادستی یا برپایی همایش‌های بیهوده برای تمدید بودجه سال قبل بیش از اثرگزاری برنامه‌ها بر روی مخاطب مورد نظر بوده است.

جولایی افزود: امروز دیگر خانواده‌ مذهبی یا غیرمذهبی ندارد، در شرایط فعلی گویا تعهد مهریه‌های سنگین یا صدور چک‌های بدون پشتوانه قید و بند و فیلتری نداشته و نهی از قبولی تعهدات ما لایطاق در قالب سفارشهای دینی و منویات اسلامی برای کمتر کسی در جامعه دارای اهمیت است.

مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: مرداد امسال استانداری کرمان با همکاری 30 شرکت تولیدی و جذب کمک هفت میلیارد تومانی خیرین زمینه آزادی 110 زندانی غیرعمد را طی برگزاری 22 جشن گلریزان فراهم کرد که این از اهتمام اعضای شورای اداری استان به امر حبس‌زدایی حکایت دارد.

محمدجواد فدایی، استاندار جدید کرمان در هفته نخست فعالیت خود با حضور در ستاد دیه با جولایی دیدار و پیرامون برگزاری جشن‌های گلریزان و به حداقل رساندن زندانیان جرایم غیرعمد این استان به گفت و گو نشست.

وی با تقدیر از تلاش‌های ستاد دیه در آزادی 120 هزار زندانی نیازمند و پیگیری طرح‌‎های پیشگیرانه در مجلس گفت: هم اکنون 330 زندانی جرایم غیرعمد در سطح زندان‌های کرمان تحمل حبس می‌کنند که متاسفانه 60 درصد این بدهکاران مالی را مددجویان ناشی از تعهدات مهریه تشکیل داده‌اند.

شهباز حسن‌پور، نماینده مردم سیرجان و بردسیر از دیگر حاضران در جلسه بود که طی سخنان کوتاهی با اشاره به طرح کنگره 6500 شهید کرمان گفت: امسال با هماهنگی شورای فرهنگ عمومی استان در صدد هستیم برنامه‌ در حین برگزاری این برنامه معنوی گلریزان ویژه‌ای را هم برای زندانیان تحت حمایت ستاد دیه داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر