کد خبر 312166

پدر معنوی طالبان ترور شد

«سمیع الحق» پدر معنوی طالبان و رهبر جمعیت علمای اسلامی شاخه سمیع، لحظاتی پیش در شهر راولپندی در یک حمله ترور شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رسانه های پاکستانی شامگاه جمعه در خبری فوری اعلام کردند که پدر معنوی طالبان و رهبر جمعیت علمای اسلامی شاخه سمیع در شهر راولپندی در حمله افراد ناشناس، ترور شده است.

دبیر جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع (JUI-S) در پیشاور نیز خبر مرگ وی را تایید کرده است.

الحق موسس مدرسه دارالعلوم حقانیه و رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان بود.

وی در میان طالبان افغان و پاکستانی از نفوذ زیادی برخوردار بود، اما این بدان معنا نیست که وی به لحاظ تشکیلاتی رهبر گروه طالبان و یا سرکرده آنان باشد.

پدر معنوی طلبان در نزدیکی اسلام آباد پایتخت پاکستان در یک سوء قصد با ضربات چاقو از سوی افراد ناشناس کشته شد .

سمیع الحق در خانه مسکونی خود در شهر راولپندی در نزدیکی اسلام آباد از سوی افراد ناشناس با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید .

مولانا حامی الحق با تایید قتل پدرش بدست افراد ناشناس در خانه مسکونی در شهر راولپندی گفت : پدرش زمانی که در حال استراحت بود از سوی افراد ناشناس هدف حمله با چاقو قرار گرفت .

وی گفت : سمیع الحق برای شرکت در تظاهرات ضد دولتی به شهر راولپندی آمده بود و زمانی که به دلیل بسته بودن خیابان منتهی به شهر اسلام آباد نتوانست به پایتخت برسد به خانه مسکونی خود در شهر راولپندی بازگشت و در زمان قتل در حال استراحت بود .

گفته می شود زمانی که محافظان و راننده سمیع الحق برای مدتی خانه مسکونی را ترک کرده بودند قاتل با استفاده از فرصت پیش آمده با بالا رفتن از دیوار وارد خانه شده وی را به قتل رسانیدند .

راننده وی زمانی به خانه بازگشت که سمیع الحق غرق در خون بود .

بر اساس گزارش ها، اخیرا خودروی حامل وی از سوی موتورسواران مسلح نیز مورد حمله قرار گرفته بود اما وی از این حمله جان سالم بدر برد.

به گفته منابع خبری سمیع الحق قبل از اینکه به بیمارستان مرکزی شهر راولپندی برسد به دلیل شدت جراحات و خونریزی جان خود را از دست داده بود .

با این حال یک منبع خبری اعلام کرد یک تن از محافظانش نیز در این حمله نیز به شدت زخمی شده است .

مولانا سمیع الحق در سالهال 1985 تا 1997 میلادی عضو مجلس سنای پاکستان بود.

بسیاری از رهبران طالبان افغانستان و پاکستان از جمله مولا عمر رئیس گروه طالبان افغانستان در مدرسه حقانیه متعلق به مولانا سیمع الحق در ایالت خیبرپختون خواه تحصیل کرده بودند.

بسیاری از طلاب جامعه حقانیه در تشکیل گروه طالبان نقش مهمی داشتند. وی از روحانیان معرف  فرقه سلفی دیوبند در پاکستان و همچنین رئیس حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل بود .

عمران خان نخست وزیر پاکستان که در سفر سه روزه در چین بسر میبرد با محکوم کردن قتل مولانا سمیع الحق بدست افراد ناشناس گفت قاتلان شناسایی و مجازات خواهند شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر