کد خبر 310043

بازار سیاه "قرص برنج" در کشور

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو از بازار سیاه و قاچاق قرص برنج در کشور خبر داد و گفت: متاسفانه بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور، قرص برنج در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۷ منجر به ۳۰۸ مورد مرگ در هموطنان شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، یسنا به‌منش همزمان با هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها درباره مسمومیت با قرص برنج (فسفید آلومینیوم)، گفت: استفاده صحیح، علمی و منطقی از سموم دفع آفات برای مصارف کشاورزی، باعث افزایش کمی و کیفی محصولات از طریق نابودی آفات شده و نقش بسیار مهمی در راستای تأمین غذای مورد نیاز انسان دارد. البته باید توجه کرد که استفاده نادرست از این سموم می‌تواند منجر به بروز انواع مسمومیت‌های حاد و مزمن در انسان و یا بروز آلودگی‌های زیست محیطی و نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری مفید شود.

وی افزود: یک گروه از عوامل دفع آفات که به علت اثر بخشی زیاد و قیمت ارزان به عنوان جونده‌کش در برخی از کشورهای جهان، از جمله ایران مورد استفاده قرارگرفته‌اند، فسفیدهای فلزی مانند فسفید آلومینیوم، فسفید روی، فسفید کلسیم و فسفید منیزیوم هستند. فسفیدهای فلزی به عنوان عوامل آفت کش، معمولا به اشکال مختلفی مانند قرص، پودر، بلانکت و طعمه تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اثر تماس این ترکیبات با رطوبت موجود در هوا یا محصولات کشاورزی و یا اسید معده (در صورت مصرف خوراکی) گاز فسفین آزاد می‌شود که گازی بسیار سمی است. این گاز حتی در غلظت‌های پایین کشنده بوده و به همین دلیل فسفید آلومینیوم برای کنترل و از بین بردن حشرات و آفات انباری محصولاتی مانند برنج و غلات در سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌منش ادامه داد: فسفید آلومینیوم در کشور ما از سالیان قبل برای مصارف کشاورزی جهت نگهداری و حفظ محصولاتی مانند برنج از آسیب ایجاد شده توسط آفات انباری در مصارف صنعتی و مصارف خانگی مورد استفاده بوده است. بر همین اساس قرص آفت‌کش حاوی فسفید آلومینیوم در کشور ما، به ویژه در نواحی شمالی کشور تحت عنوان " قرص برنج" معروف است. این فرآورده با نام تجاری Phostoxin®  و به شکل قرص‌های به وزن سه گرم و به رنگ‌های سفید، خاکستری و قهوه‌ای حاوی ماده موثره فسفید آلومینیوم و سایر ترکیبات شامل اوره بوده و در اثر تماس با آب یا اسید، گاز فسفین، آمونیاک و دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو همچنین گفت: متاسفانه به دلیل عواملی چون سمیت بالا، میزان کشندگی زیاد و سهولت در دسترسی به قرص برنج، از چند سال گذشته آمار نسبتا بالایی از مسمومیت‌های مرتبط با این سم در کشور به ویژه در برخی استان‌ها مانند تهران، گیلان، مازندران، لرستان و کرمانشاه گزارش شده است. بر همین اساس اقداماتی جهت ممنوعیت واردات و محدودیت در فروش قرص برنج توسط سازمان‌ها و نهادهای مسوول در کشور انجام شد؛  به‌طوریکه از سال ۱۳۸۴ فسفید آلومینیوم به شکل قرص از فهرست سموم کشاورزی مجاز کشور حذف و هر گونه واردات، توزیع و فروش آن ممنوع اعلام شد. همچنین هرگونه کاربرد کشاورزی این سم تنها به صورت محدود، در سایر انواع فرمولاسیون‌ها و تحت نظارت کارشناسان ذی‌صلاح و تنها بعد از اخذ مجوزهای لازم می‌تواند استفاده شود.

بازار سیاه برای قرص برنج/ ممنوعیت عرضه قرص برنج در عطاری‌ها و فروشگاه‌ها

به‌منش افزود: متاسفانه به علت تمایل کشاورزان به مصرف این سم جهت نگهداری محصولات به‌ویژه در مصارف خانگی یا نیمه صنعتی، قاچاق این فرآورده از کشورهای همسایه و بازار سیاه این سم در کشور وجود دارد؛  به‌طوریکه در بسیاری از موارد، فروش این سم در بازار سیاه و غیرقانونی گزارش شده است. البته بعد از اینکه قرص برنج در لیست کالاهای قاچاق قرار گرفت، خرید و فروش، توزیع و نگهداری آن غیر قانونی اعلام شد و مراحل اقدامات قضایی آن در حال انجام است. بنابراین فروشگاه‌های عرضه‌کننده سموم دفع آفات نباتی و خصوصا عطاری‌ها به هیچ عنوان مجاز به تهیه و ارائه فرم قرص گرد سم فسفید آلومینیوم یا قرص برنج نیستند.

وی تاکید کرد: البته فرآورده‌های دورکننده آفات برنج و دیگر غلات که جهت مصارف خانگی طراحی و تولید می‌شوند، اکثرا حاوی عصاره سیر، تالک و نمک طعام بوده و  ممکن است با نام قرص سیر یا قرص برنج معرفی شوند، اما از آنجایی که فاقد ماده سمی فسفید آلومینیوم هستند، کاملا بی‌خطر بوده و به صورت قانونی به فروش می‌رسند. این قرص‌ها که به عنوان قرص برنج با منشاء گیاهی شناخته می‌شوند، فاقد اثرات سمی و کشنده برای انسان بوده و مصرف آن در انسان بی‌خطر محسوب می‌شود.

به‌منش با بیان اینکه مسمومیت‌های حاد کشنده ناشی از فسفیدهای فلزی بیشتر از کشورهای هند، سریلانکا، ایران، عراق، مراکش، عربستان، پاکستان و اردن گزارش شده‌اند، گفت: میزان بروز مسمومیت‌­های کشنده با این سم در سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا کمتر است. ارزان بودن، در دسترس بودن، عدم وجود قوانین سختگیرانه در توزیع و خرید و فروش این سم و عدم آگاهی افراد جامعه از میزان سمیت بالای این آفت‌کش از جمله  عوامل شیوع بالای این نوع مسمومیت محسوب می‌شود.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو ادامه داد: در کشور ما نیز مطالعات حاکی از شیوع نسبتا بالای مسمومیت‌های حاد ناشی از قرص برنج حاوی فسفید آلومینیوم بوده است. برخی از مطالعات انجام شده در زمینه بررسی این نوع مسمومیت که در مراکز دانشگاهی و سازمان پزشکی قانونی کشور انجام گرفته حاکی از آن است که در سالیان اخیر مسمومیت ناشی از فسفید آلومینیوم به عنوان یکی از مهم‌ترین علل مسمومیت‌های حاد، منجر به فوت در برخی از استان‌های کشور است.

وی افزود: این مسمومیت‌ها بیشتر در رده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال بوده و بیشتر آنها به قصد خودکشی بوده‌اند. بر اساس آمار به دست آمده از بیمارستان‌های مرجع مسمومیت کشور، در شش ماه نخست سال ۱۳۹۷، از میان ۵۳ هزار و ۸۰۰ مراجعه مسمومیت به بیمارستان‌ها، ۶۳۳ مورد مربوط به مسمومیت با قرص برنج بوده است. بیشترین گزارش مسمومیت مربوط به شهر تهران با ۲۲۸ مراجعه به دو بیمارستان لقمان و بهارلو بوده است. بعد از تهران استان لرستان با ۵۸ مراجعه، مشهد، بابل و ارومیه بین ۴۳ تا ۴۷ مراجعه و دیگر شهرها کمتر از ۳۰ مورد مراجعه ناشی از مسمومیت با قرص برنج داشته‌اند.

۲۹ درصد کل مرگ‌های ناشی از مسمومیت به دلیل مصرف قرص برنج است

به‌منش با بیان اینکه متاسفانه بر اساس گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی کشور مرگ‌های ناشی از مسمومیت با قرص برنج در سال جاری ۳۰.۵ درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش یافته‌اند. مرگ در مردان دو برابر زنان بوده و نیمی از مرگ و میرها ناشی از سموم دفع آفات، به دلیل تماس با قرص برنج بوده است. این درحالی است که ۲۹ درصد از کل مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت‌ها بدون درنظر گرفتن مرگ ناشی از مواد مخدر و محرک‌ها، در اثر مسمومیت با قرص برنج بوده‌اند.  

قرص برنج پادزهر ندارد

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی - علامتی هستند. از لحاظ زمان بروز علایم و نشانه‌های بالینی مسمومیت، بعد از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علایم و نشانه‌های سمیت بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ظاهر می‌شوند و مرگ در مدت کمتر از شش ساعت ممکن است رخ دهد.

علائم مسمومیت با قرص برنج

به‌منش درباره علائم بالینی مسمومیت با قرص برنج، گفت: شایع‌ترین علایم و نشانه‌های بالینی عبارتند از بی‌اشتهایی، بی‌قراری، تحریک‌پذیری، گیجی، سرگیجه، لرزش، دوبینی، عدم تعادل، تنگی نفس، دردهای شکمی، تهوع، استفراغ، در پاره‌ای موارد استفراغ و یا مدفوع سیاه رنگ، تعریق، ضعف و بیحالی، افت شدید فشار خون، کاهش برون‌ده قلبی، اختلال در ضربان قلب، خیز ریوی، سیانوز، اختلالات و آسیب‌های کلیوی، زردی، بزرگی کبد و طحال، فلج روده‌ای، تشنج و کاهش رفلکس‌ها، نشانگان زجر تنفسی حاد، آسیب کبدی، اختلالات خونی، اختلالات الکترولیتی، اختلال در تعادل اسید - باز و شوک. در ضمن ممکن است بوی سیر و یا ماهی گندیده از تنفس بیمار استشمام شود. بیشتر مرگ‌ومیرها در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولا ناشی از ایست قلبی است. مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است.

پرهیز از نگهداری قرص برنج در منازل

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه نگهداری نامناسب این ترکیب در شرایط نامناسب و مکان‌های مرطوب، با افزایش احتمال آزادسازی گاز سمی فسفین از قرص‌ها همراه است، استنشاق گاز سمی متصاعد شده از این آفت کش نیز می‌تواند در انسان کشنده باشد. همچنین در مواردی بروز مسمومیت‌های اتفاقی در کودکان و بزرگسالان در کشور در اثر استنشاق گاز سمی فسفین متصاعد شده از قرص برنج  که در منزل مسکونی نگهداری شده بود، وجود دارد. بر این اساس باید از نگهداری این فرآورده در خانه جدا خودداری کرد. با توجه به سمیت بالا، غیرقانونی بودن خرید و فروش و کاربرد خانگی قرص برنج در کشور، مهم‌ترین گام جهت پیشگیری از بروز مسمومیت‌های کشنده با این آفت‌کش، افزایش آگاهی عموم مردم جامعه از خطرات این سم و خودداری از هر گونه خرید، نگهداری و بکارگیری آن در جهت مصارف خانگی است.

به‌منش به چند نکته مهم تاکید کرد و گفت: سم فسفید آلومینیوم یا همان قرص برنج یک کالای قاچاق است. بنابراین عرضه آن توسط فروشنده‌های سم و عطاری‌ها ممنوع و دارای مجازات است. خرید، فروش، توزیع و ارائه قرص برنج در عطاری‌ها و سم فروشی‌ها ممنوع و عاملین این امر مشمول مجازات هستند. همچنین باید از نگهداری محصولات خطرناک مانند سم قرص برنج در منزل، آشپزخانه و کمد اجتناب کرد. زیرا گاز حاصل از این سم کشنده است. در عین حال برای پیشگیری از آفت‌زدگی غلات و حبوبات در منزل، به جای استفاده از قرص برنج که بسیار سمی و کشنده است، از سیر که کاملا بی خطر است، می‌توان استفاده کرد. گزارش‌ها در سال‌های گذشته حاکی از مرگ سه نفر از اعضای یک خانواده، در اثر استنشاق تدریجی گاز حاصل از قرص برنج داخل کیسه‌های برنجی بوده است که در گوشه اتاق نگهداری می‌کردند. در عین حال توصیه می‌کنم که در صورت مسمومیت اتفاقی یا تعمدی با قرص برنج، مصدوم باید بدون اتلاف وقت به بیمارستان منتقل شود.

وی همچنین گفت: بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۷، بیش از نیمی از آمار مرگ ناشی از مسمومیت با سموم مختلف در اثر قرص برنج بوده است. متاسفانه به رغم حذف سم قرص برنج از فهرست سموم رسمی کشور و ممنوعیت عرضه قرص برنج، این سم توسط قاچاقچیان به کشور وارد و توزیع می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور، قرص برنج در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۷ منجر به ۳۰۸ مورد مرگ در هموطنان‌مان شده است. همچنین در سال ۱۳۹۶ نزدیک به ۱۱۰۰مورد مسمومیت با قرص برنج بروز کرده است که عمدتا در استان‌های تهران و لرستان رخ داده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • اعظم
  ۶۸ ۱۷

  چجورمیتونم سفارش بدم

  • ناشناس
   ۳۹ ۶

   سلام منم قرص برنج میخوام این شمارمه کسی تونست جور کنه بهم پیام بده هزینشم مشکلی نیس هرچی باشه

  • ناشناس
   ۲۲ ۷

   بچه ها ی ورق ف
   قرس خواب بخوری بخدا میرد تو کما

  • علی
   ۱۷ ۳

   قرص برنج میخام ازکجا پیدا کنم

 • بهار
  ۴۳ ۹

  من هم میخوام قرص برنج...میشه برام بفرستید

  • ناشناس
   ۳۸ ۵

   چجور میشه خرید

  • ایرج
   ۱۳۱ ۱۷

   آقا من سراغ دارم هرکی خواست پیام بده به ایمیلم در خدمتم

  • محمد
   ۱۱ ۷

   لطفا بگید من از زندگیم سیر شدم من ۱۳ سالمه که میخوام بمیرم لطفا بگید کجا هست لطفا من نمی خوام زندگی کنم

 • ناشناس
  ۲۵ ۲

  منم قرص برنج میخوام

 • صفری
  ۱۲ ۲

  قرص برنج

  • محمد
   ۵ ۲

   سلام قرص برنج برای آفات خواستم

 • ناشناس
  ۱۳ ۲

  من میخوام چطورسفارش بدم

  • ناشناس
   ۱۳ ۲

   منم میخوام چطور سفارش بدم

 • ناشناس
  ۱۶ ۳

  من میخام تو رو خدا بگین

  • احمد
   ۱۶ ۳

   منم میخوام جان مادرتون بگید چجوری بخرم

  • ناشناس
   ۱۷ ۳

   منم قرص برنج میخوام چجوری میشه خرید

 • عاطفه شاهمیری
  ۹ ۳

  ن

 • میثم
  ۸ ۱

  منم میخوام چجوری سفارش بدم

 • ناشناس
  ۴ ۱

  منم قرص برنج میخام خدایی برا منم بگین از کجا بخرم

 • مژگان
  ۵ ۱

  منم

 • الما
  ۶ ۰

  منم میخام قرص برنج از کجا بخرم

 • مریم بابامحمدی
  ۵ ۰

  منم میخوام چطور باید تهیه کنم ؟

 • فاطی
  ۶ ۱

  چطور میشه سفارش داد

 • سمیرا
  ۱۴ ۱

  منم قرص برنج میخوام چه جوری سفارش بدم

 • الما اکبری
  ۲ ۱

  سلام من به قرص برنج احتیاج دارم ولی نمیدونم کجا بگیرم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  یعنی میتونید برام بفرستین

 • Mohammad
  ۸ ۰

  من ميخواااام هزينشم هررررچقد باشه پرداخت ميكنم

 • احسان
  ۸ ۳

  با اینهمه خریدار دست به نق

  مگه میشه از. فروشش دل کند

  • ناشناس
   ۶ ۰

   خداییی منم میخام پولشم درجا پرداخت میکنم فقط چطوربخرم

  • نرگس
   ۲ ۱

   قرص برنج

  • باران
   ۱ ۱

   منم‌میخام جان‌مادرتون بگبن اکجا تهیه کنم

 • ناشناس
  ۴ ۰

  خب چطور بخریم چقدر پول بدیم کافیه بگین تا بخریم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  منم لازم دارم لطفا اگه كسي داره بگه پولش هر چي ميخواي من ميدم مرسي

 • فاطی
  ۷ ۰

  تروخدا منم میخام جون هرکی دوس دارید چجوری سفارش بدم

 • سحر
  ۳ ۰

  منم میخام.یکی بگه از کجا بخریم

 • ناشناس
  ۳ ۴

  میشه بگین ازکجا بایدخرید؟

 • مرگ
  ۱ ۱

  من قرص برنج میخام از کجا تهیه کنم لطفا بگوید

 • وحید
  ۵ ۰

  خیلی خسته شدم میخوام بمیرم

 • خودم هستم
  ۷۱ ۶

  داداش یکی از دوستای من سراغ داره خواستید کافیه بگید درخدمتن

  • Mohammad
   ۱ ۰

   قرص میخوام

  • ناشناس
   ۱ ۰

   منم میخام از کجا تهیه کنم

  • ناشناس
   ۲ ۰

   منم میخوام

  • .
   ۲ ۰

   من میخوام

  • اذین
   ۲ ۰

   خب منم لازم دارم چطور میشه سفارش داد

  • ناشناس
   ۲ ۰

   منم می خوام

  • امیر
   ۳ ۰

   سلام قرص برنج میخوام کی داره ازش میخرم

  • ناشناس
   ۲ ۰

   سلام منم میخوام

  • ناشناس
   ۱ ۰

   سلام من قرص برنج میخوام

  • ناشناس
   ۲ ۰

   منم قرص برنج میخوام ازکجا باید تهیه کنم

  • محمد امین
   ۳ ۰

   کجا داره

  • ناشناس
   ۳ ۱

   شماره بذارید

  • احمد
   ۱ ۰

   قرص برنج میخوام

  • ناشناس
   ۱ ۰

   تروخداااا بهم بگید چجور بخرم

  • ناشناس
   ۱ ۰

   من میخوام چه جوری جور میکنی

  • آرزو
   ۴ ۱

   آقا من و دوست پسرم همو می‌خوایم اما بهم نمی‌رسیم می‌خوایم خودکشی کنیم ماام می‌خوایم از کی بگیریم

  • فرشته
   ۱ ۰

   یه قرص برنج برای دفع افات کیسه برنج میخوام

  • فاطمه
   ۰ ۰

   من میخام تو رو خدا

  • ناشناس
   ۰ ۰

   چطوری باید سفارش داد

  • امیر
   ۰ ۰

   داداش من میخام چه جوری تهیه کنم؟

 • تنها
  ۱ ۰

  من هم میخوام قرص برنج چطوری میتونم بگیرم؟..

 • تنها
  ۱ ۰

  چطوری قرص برنج بگیرم...؟

 • تنها
  ۱ ۰

  من چطوری قرص برنج بگیرم احتیاج دارم بخدا..

  • مهسا
   ۰ ۰

   ترو خدا نیاز دارم لطفن چطوری سفارش بدم

 • نعمت
  ۳ ۱

  قرص برنج میخوام میشه بگین از کجا گیر بیارم لطفا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  منم قرص برنج میخوام چحوری بایدتهیه کنم؟

 • zahra
  ۲ ۰

  منم به قرص برنج نیاز دارم تروخدا بگین از کجا باید تهیه کنم

 • ناشناس
  ۱ ۱

  من قرص برنج میخام لطفا بفرستید

  • زهرا
   ۳ ۰

   چه جوری باید سفارس بدم

  • nazi
   ۰ ۰

   واقعا ازکجا میشه پیدا کرد

 • سحر
  ۴ ۰

  من قرص میخواهم هرچقدر هزینه اش باش

 • فرزاد فتوحب
  ۳ ۰

  قرص برنج میخام

 • سحر
  ۲ ۰

  ایرانشهر

 • حمید
  ۰ ۱

  داری برام بفرستی ایلامم

  • نازی
   ۱ ۲

   من هم میخوام باید از کجا تهیه کنم
   با وجود اینکه خواهرم با این قرص به زندگیش پایان داد

 • امير
  ۴ ۱

  سفارش

 • ناشناس
  ۰ ۱

  منم قرص برنج میخوام چطوری تهیه کنم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قرص برنج میخام

 • Morvarid siyah
  ۱ ۲

  از کجا باید تهییه کنم
  منم قرص برنج میخوام

 • مریم
  ۴ ۰

  تیاز دارن

 • ناشناس
  ۵ ۰

  منم می خوام از کجا تهیه کنم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چطور میشه قرص برنج تهیه کرد۰

 • سایدا
  ۲ ۱

  توروخدا برام بفرسین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چطور میتونم تهیه کنم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من قرص لازم دارم

 • مرگ
  ۲ ۰

  تا چند روز بدستم میرسه؟

  • فاطمه
   ۰ ۰

   منم میخوام لطفا برام شماره کارت بفرستین

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سفارش قرص

 • ل ق
  ۰ ۰

  چطور میشه خرید؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  منم میخوام چطور میشه سفارش داد

  • sahar
   ۱ ۰

   منم میخوام هرچه سریع ترراهنمایی کنین چطورتهیه کنم

 • هادی
  ۱ ۰

  میخوام خودکشی کنم

 • علی اصغر
  ۱ ۰

  میخام قرص برنج بخرم اما نمیدونم از کجا

 • امیرجفتکار
  ۰ ۰

  باسلام من قرص برنج لازم دارم برای افت برنج هام چطوری تهیه کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

 • نفس
  ۰ ۰

  منم میخام

 • طاهر
  ۳ ۱

  سلام من قرص برنج نیازدارم لطفااگرمیتونیدکمکم کنیدکه تهیه کنم

 • Hamid
  ۲ ۰

  چطور تهیه کنین اگه کسی میدونه راهنمایی کنه

 • خشایار
  ۱ ۰

  قرص برنج میخام کمک کنید از کجا تهیه کنم

 • خشایار
  ۰ ۰

  سلام قرص برنج یا سیا نور از کجا تهیه کنم

  • شنو
   ۰ ۰

   قرص برنج

 • Me🖤
  ۰ ۱

  منم قرص میخوام چیکار کنم تورو خدا جواب بدید

  • ناشناس
   ۱ ۰

   توروخدا از کجا پیدا میکنین ب منم بگین

  • شقایق رحیمی
   ۰ ۰

   قرص برنج میخوام

 • فریبا
  ۰ ۰

  منم از قرص برنج میخام

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام منم میخوام

 • محمد
  ۰ ۰

  من قرص برنج میخوام هزینشم هیچ مشکلی نداره

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام منم میخوام

  • ناشناس
   ۰ ۰

   منم میخوام تو رو خدا بفرستین پولشم میدم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  قرص برنج میخام چجوری باید بگیرم

  • ناشناس
   ۱ ۰

   لطفا شماره ای بزارید

 • الی
  ۰ ۰

  کسی میتونه جور کنه؟ هزینش هرچقدر باشه میدم

 • نا شناس
  ۰ ۰

  سلام آقای من خودم هستم منم میخوام تو ساریم چی کار کنم

 • علی
  ۱ ۱

  قرص برنج میخوام

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سلام قرص برنج میخوام

 • دریامرادی
  ۱ ۰

  قرض برنج‌میخوام

 • ارمین
  ۱ ۰

  منم قرص برنج میخوام

 • ناشناس
  ۱ ۲

  منم میخوام میشه بگید از کجا باید تهیه کرد فقط زود تر جوابمو بدین

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من قرص برنج میخوام

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای که متن میذاری بگوکجاگیرمیاد...

 • مریم
  ۱ ۰

  منم میخام چجوری تهیه اش کنیم

 • هانیه
  ۰ ۰

  چجوری میشه تهیه کرد جواب بدین لطفا

 • ررویا
  ۱ ۱

  سلام منم قرص برنج میخوام خواهش میکنم اگه هست به منم بگین

 • عمران
  ۱ ۰

  منم میخام

  • من
   ۰ ۰

   پیدا کردین؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  منم میخوام میشه بگین چیکار کنم

 • سارا
  ۰ ۰

  من قرص برنج میخام

 • لیلا
  ۰ ۰

  قرص برنج میخوام

 • لیلا
  ۰ ۰

  سلام قرث قرص برنج میخوام تا‌کی میرسه به دستم

 • حدیثه
  ۱ ۰

  من قرص برنج میخوام چجور سفار شش بدم؟؟؟

 • بهار
  ۰ ۰

  منم میخوام چجوری تهیه کنم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  توروخدا کجا میتونم گیر بیارم؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چطور باید سفارش داد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چطوري بايدسفارش بدممم؟؟؟؟

 • م
  ۱ ۱

  ببخشید قرص برنج میخواستم قیمتش چنده

  • ندا
   ۰ ۰

   سلام ببخشید چجوری میتونم سفارش بدم قرص برنج

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام من قرص برنج میخواستم لطفا اگه دارید برام بفرستید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سلام کی قرص برنج سراغ داره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام منم قرص برنج میخواستم چه جوری باید سفارش بدم

 • ناشناس
  ۰ ۰

   سلام منم ميخوام کی قرص برنج داره

 • ایسان
  ۲ ۰

  قرص برنج ازکجاتهیه کنم

 • نسترن
  ۰ ۰

  قرص برنج میخوام

 • نسترنن
  ۲ ۰

  اگه ممکنه راهنمایی کنید از کجا تهیه کنم

  • آرزو
   ۰ ۰

   منم میخوام

 • مهتا
  ۰ ۰

  من قرص برنج میخام لطفا هرکی دارخ بفرستههه

 • ساحل
  ۰ ۰

  سلام من قرص برنج میخوام لطفا بگین باید چی کار کنم وجند قیمت هست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام ببخشید چجوری میتونم سفارش بدم قرص برنج

 • دخی
  ۰ ۰

  سلام قرص برنج گیر نمیاد چجوری خریداری کنم

 • خسته
  ۰ ۰

  منم میخوام،چجوری سفارش بدم؟

 • خسته
  ۰ ۰

  منم میخوام،چجوری سفارش بدم؟

 • خسته
  ۱ ۰

  آقا من گفته بودم میخوام،ولی حالا پشیمون شدم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من قرص برنج میخوام چطوری میتونم تهیه کنم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من قرص برنج می‌خوام
  میشه برام ارسال کنین

 • لیلا
  ۰ ۱

  قرص برنج میخوام تو رو جان مادرتون بفرستین برام

 • حنا
  ۰ ۰

  منم میخام خاهش میکنم

  • امين
   ۰ ۰

   سلام من ميخوام كسى سراغ داره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از کجا میتونم به راحتی قرص برنج تهیه کنم

 • مهران پیری
  ۰ ۰

  قرص برنج میخوام چه طوری میتونم سفارش بدم

  • علی
   ۰ ۰

   من قرص برنج مخام از کجا باید گیر بیارم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  توروخدا هرکسی میدونه چطوری باید قرص برنج تهیه کنم بگه

 • زهره
  ۱ ۰

  سلام چطوری قرص برنج را بخرم؟ بدجور لازم دارم

 • سارا
  ۰ ۰

  من قرص برج میخوام

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام منم قرص برنج میخوام باید طوری تهیه کنم 🙏

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قرص برنج رو از کجا تهیه کنم

  • آرام
   ۰ ۰

   سلام منم قرص میخام میشه بگین چطور تهیه کنم؟

 • ناشناس
  ۵ ۰

  سلام توروخدا هر کی میتونه قرص برنج برام تهیه کنه پولشا بهش میدم توروخدا فقط کمکم کنید

 • hamid
  ۰ ۰

  با اینکه هیچی مصرف نمیکنم ولی زنم همش بهم شک داره هر چند وقت یه بار هم ازم کیت اعتیاد میگیره ولی منفی در میاد.خلاصه سرتون رو درد نیارم میخوام خودمو خلاص کنم چون اینجور زندگی دیگه فایده نداره خدا خودت میدونی من بی گناهم ولی از سر تقصیراتم بگذر.هر داره قرص برنج بهم بده بخدا ثوابه

 • زهرا
  ۲ ۰

  من خسته ام زندگی دیگه نمیتونم زندگی کنم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  چجوری میتونم تهیش کنم

 • الهه
  ۱ ۱

  سلام من قرص برنج میخوام اگ کسی داره بهم خبر بده

 • ناشناس
  ۲ ۰

  قرص برنج میخام تورو خدا کمکم کنین
  چجوری سفارش بدم؟؟؟؟؟؟؟
  تورو خدا بگین

 • آزیتا محمدی
  ۱ ۱

  درخواست خرید یک جعبه قرص برنج دارم باتشکر

 • فاطمه اسحاقی
  ۲ ۰

  من قرص برنج میخوام ازکجابایدبگیرم

  • سحر
   ۰ ۰

   سلام خسته نباشید قرص برنج میخواستم خودم نمیتونم تهیه کنم هزینش مشکلی نیست

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام ت رو خدا من قرص برنج نیاز دارم می خوام

 • فاطمه
  ۰ ۰

  سلاام منم قرص برنج رو میخواام...چجوری با چه شماره ای باید تماس بگیرم و سفارش بدم؟؟؟زودتر بهم خبربدین

  • کوثر
   ۱ ۰

   سلام من قرص برنج میخوام،چحوری باید بگیرم؟

 • نصرین
  ۰ ۰

  قرص برنج میخوام

 • ناشناس
  ۱ ۰

  میشه لطفا بگین از کجاا میشه تهیه کرد قرص برنج توی سیرجان برای افات میخوام اما متاسفانه موفق ب خریدش نمیشم چون فک میکنن واسه خودکشیه اگه میشه لطفا بگن از کجا میتونم سفارش بدم یا از همین سیرجان بخرم ممنون میشم هرچ زودتر بگین

 • Sadeghe
  ۱ ۰

  سلام از همین قرص میخواهم چطور باید سفارش بدهیم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  من قرص برنج میخوام از کجا گیرم میاد

 • زیبا
  ۱ ۰

  ازکجاتهیه کنم

 • فرشته
  ۰ ۰

  قرص برنج

 • رضا
  ۱ ۰

  قرص برنج میخام چیجوری پیدا کنم

 • شادی
  ۱ ۰

  لطفا بگین از کجا تهیه کنیم

 • سمیه
  ۱ ۰

  تور خدا بگین ارکجا تهیه کنم لازم دارم

 • علی آقا قالبی
  ۱ ۰

  یکی میخوام برام بفرستید زود

 • علی رضا
  ۲ ۰

  واقعا متاسفم ....این شد راه حل؟فکر کردی بقیه خوش هستند؟نه بخدا ولی خودتو عین سگ بکشی هیچ چیزو عوض نمیکنه اگر ذره ای فکر خانوادت هستی بیخیالش شو

 • ناشناس
  ۱ ۰

  منم میخوام هرچ زوتر بهتر منم نیاز دارم کجا تهیه کنم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خریدارم به هر قیمتی

  • ناشناس
   ۱ ۰

   منم میخوام

 • HELIW
  ۱ ۰

  چجور باید سفارش بدم؟

  • مینا
   ۲ ۱

   کجا باید تهیه کنیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چجوری باید تهیه کنم یکی میشه کمکم کنه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام چجوری باید بگیریم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کجا باید سفارش داد؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام منم میخام چ جوری سفارش بدم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  منم میخوام ترو خدا هر کی پیدا کرد به منم بده

 • Sahar
  ۲ ۰

  توروخدا یکی بگه چه جوری باید بخرم خسته شدم بگید لطفا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  زود باشید می خوام امار ببرم بالا خسته شدم دیگه بسته

 • کوثر
  ۴ ۰

  تاکی ب دستم میرسه و قیمتش چقده ممنون برام بفرستین

 • ناشناس
  ۴ ۰

  من قرض برنج میخوام لطفابفرستید

 • زهرا نیساری
  ۱ ۰

  قیمت اش

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من میخام قرص کجا بیام