کد خبر 294535

پشت پرده آلودگی هوا تهران در چند روز اخیر

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به اینکه علت آلودگی هوای چند روز اخیر تهران افزایش موقتی غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون است، گفت: هنگامی که گرد و غباربر می‌خیزد غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حسین شهبازی  با اشاره به اینکه علت آلودگی هوای تهران در چند روز اخیر گرد و غبار است، اظهار کرد: بخشی از این گرد و غبار منشا داخلی و بخشی دیگر منشا خارجی دارد. گرد و غباری که به سمت تهران می‌آید معمولا از سمت جنوب و جنوب غرب کشور است.

وی با اشاره به اینکه طی چند روز اخیر غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون در پایتخت افزایش یافت، تصریح کرد: ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون نسبت به ذرات معلق کمتر از۲.۵ اندازه بزرگتری دارد و هنگامی که گرد و غبار برمی‌خیزد غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون افزایش پیدا می‌کند.

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: منبع تولید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون خودروها و موتورسیکلت‌ها هستند البته بخشی از گرد و غبار را ذرات  معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تشکیل می‌دهد ولی بخش اصلی و بزرگتر آن ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون است و در صورت وزش باد و خیزش گرد و غبار ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون افزایش می‌یابد.

به گفته شهبازی سرعت باد طی امروز (۳۰ مرداد) حدود ۶ متر بر ثانیه است و امکان دارد که در بعضی ساعات وزش باد افزایش موقتی غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون را به دنبال داشته باشد و سبب ایجاد گرد و غبار در پایتخت شود.

وی در پایان تصریح کرد: طی امروز برای بعد ازظهر وزش باد با جهت غالب جنوب‌شرقی پیش‌بینی می‌شود و احتمال خیزش گرد و خاک وجود دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر