کد خبر 293436

سرپرست حجاج ایرانی:

امیدوارم راه برای حج عمره باز شود

سرپرست حجاج ایرانی با تشکر از زحمات راهنمایان حج گفت: حاجیان امسال هیچ دغدغه‌ و نگرانی ندارند. امیدواریم راه برای حج عمره هم باز شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در همایش راهنمایان حجاج با بیان اینکه خدمتگزاری به مردم در اسلام جایگاه رفیعی دارد، اظهار کرد: در آموزه های اسلام، خدمت به خلق ارزش بالاتری از سایر عبادات فردی و مستحبی دارد و مقداری که از خدمت به مردم تمجید شده، از نماز و روزه مستحبی تمجید نشده است.

وی در ادامه افزود: رسول خدا(ص) در پاسخ به این پرسش که بهترین فرد چه کسی است، نمی‌فرمایند کسی که نماز مستحبی بخواند و روزه مستحبی بگیرد بلکه می فرمایند بهترین فرد کسی است که خیرش بیشتر به مردم برسد. پیامبر(ص) نمی‌خواهد نماز مستحبی را کم ارزش جلوه دهد. این عبادات جنبه فردی دارد ولی اسلام به عبادات اجتماعی اهمیت بیشتری می دهد در مقایسه با عبادات مستحبی، حل مشکلات مردم ارزش بالاتری دارد.

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه ارزش خدمت به مردم در سرزمین وحی بالاتر است، تصریح کرد: امام صادق(ع) فرمود که «ثواب حل گرفتاری یک مومن از ده طواف بهتر است.» آن حضرت همچنین از رسول خدا نقل می‌کنند که «ثواب حل گرفتاری مومن از ثواب یک ماه روضه و اعتکاف بیشتر است.» همیشه اسلام در توصیه به نوع‌دوستی و خدمت به مردم شده است چرا که اسلام دینی اجتماعی بوده و دنبال حل مشکلات جامعه است. ما همیشه از خداوند طلب کمک می کنیم ولی پیامبر (ص) فرمودند که « خداوند همیشه در خدمت مردم مومن است تا زمانی که آنها به برادر دینی خود کمک کنند.»

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر خاطرنشان کرد: پیامبر همچنین می‌فرمایند که «اگر کسی مومنی را خوشحال کند، من را خوشحال کرده و کسی که من را خوشحال کند، خداوند را خوشحال کرده است.» شما راهنمایان که به حجاج کمک کرده و آنها را به مقصد می‌رسانید و آنان از کمک شما خوشحال می‌شوند، در واقع پیامبر و خدا را خوشحال کرده‌اید.

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: شما راهنمایان حجاج و افرادی که در حمل ونقل، تغذیه، ستاد و بعثه مشغول خدمت به حجاج هستند، طبق روایات معادل هفتاد طواف ثواب کسب می کنید. امیدوارم خداوند این توفیق را از شما نگیرد زیرا لحظه لحظه خدمت به مردم مورد عنایت خداوند است.

وی گفت: به یاد دارید سال گذشته چقدر مردم را از حج ترساندند؛ اگر حج تعطیل می‌شد دیگر معلوم نبود چند سال دیگر حج دوباره برقرار می‌شد. شما همت کردید و به حج آمدید و مردم هم همت کردند و این سد شکسته شد به گونه‌ای که حاجیان امسال هیچ دغدغه‌ و نگرانی ندارند. امیدواریم راه برای حج عمره هم باز شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در پایان بیان کرد: امیدوارم ایام تشریق هم به خوبی برگزار شود و حجاج به سلامت به کشور بازگردند و لبخند رضایت را بر لبان رهبر معظم انقلاب، مردم وحجاج مشاهده کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر