کد خبر 284956

درخشش صنعت آشپزخانه با حمایت دولت

فعالان صنعت آشپزخانه و تولیدکنندگان تجهیزات آن معتقدند: در صورت حمایت دولت و تامین خواسته های آنان، توانایی افزایش تولید و اشتغالزایی به ویژه در شرایط کنونی اقتصادی را دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، از سه شنبه این هفته (نوزدهم تیرماه) شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه در تهران گشایش یافت. 
این نمایشگاه با هدف افزایش بازده تولید کارخانه ها و واحدهای تولیدی، معرفی بازارهای صادراتی، شناسایی مشکلات، رفع موانع و ضعف های موجود، ایجاد فضای رقابتی سالم برای ارتقای کیفیت تولید، برقراری ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان، تبادل فکر، فناوری و محصول با شرکت کنندگان داخلی و خارجی و آشنایی با محصولات، نوآوری ها و ظرفیت های موجود این صنعت برگزار شد، اما گفت وگو با حاضران در نمایشگاه، حال و روز خوشی را در این صنعت نشان نمی دهد.
فعالان این صنعت امیدوارند با رفع تدریجی مشکلات مانند کمبود مواد اولیه تولید، وثیقه های سنگین ملکی، کمبود سرمایه در گردش، مالیات بر ارزش افزوده، تامین اجتماعی، کمبود ارز رسمی برای واردات مواد اولیه و غیره، بتوان بار دیگر رونق را به این صنعت بازگرداند. 
برخی می گویند در صورت حمایت واقعی از سوی دولت، حتی به افزایش ظرفیت تولید و اشتغالزایی بیشتر قادرند.

** لزوم تمرکز بر صنایع مزیت دار 
در همین پیوند، یک مدیر شرکت تولیدکننده تجهیزات آشپزخانه گفت: برای برخی تولیدات داخلی، حتی کد مربوطه در وزارت صنعت تعریف نشده که این نقیصه بویژه در زمان حضور در نمایشگاه های خارجی مشکل ساز می شود.
«محمدرضا عباسی دستجردی» افزود: به این ترتیب، در زمان حضور در نمایشگاه های بین المللی، وقتی خارجی ها می خواهند با یک جست وجوی ساده اینترنتی به ماهیت شرکت ما پی ببرند، با مشکل روبه رو می شوند.
وی که شرکتش تولیدکننده هود، اجاق گاز و سینک است، سهولت بیشتر در اعطای وام و تسهیلات به شرکت های نوپا و اشخاصی را خواستار شد که سرمایه ملکی زیادی ندارند. 
«بانک ها برای اعطای هر 100 میلیارد ریال وام 130 میلیارد ریال وثیقه ملکی مطالبه می کنند که تامین چنین وثیقه ای برای شرکت های جدیدالتاسیس که از سوی جوانان راه اندازی شده است، مقدور نیست.»
این تولیدکننده اضافه کرد: امروز شاهد افت اعتماد به ایرانی ها در سطح بین الملل هستیم و نقل و انتقالات پولی و بانکی نیز با مشکل مواجه است.
وی یادآور شد: بطور مثال دریافت 30 تا 50 درصد ارزش کالا به عنوان بیعانه و سند زدن باقی مانده آن در زمان ارسال کالا، یک عرف صادراتی بین المللی است، اما در این زمینه به ایرانی ها اعتماد نمی کنند.
عباسی اظهار داشت: این شرکت در سال های گذشته 15 درصد تولید خود را به عراق، ارمنستان و آذربایجان صادر می کرد، اما به دلیل همین مساله این بازارها را از دست داد.
وی همچنین از باقی ماندن دستکم شش ماهه بارها و مواد اولیه تولید در گمرک و تخصیص نیافتن ارز 4200 تومانی با گذشت چند ماه از درخواست، به عنوان دیگر مشکلات تولید این صنف در کشور یاد کرد.
این فعال اقتصادی ادامه داد: هود، اجاق گاز و سینک نیاز به فناوری پیچیده ای ندارد و خط تولید آن را نیز خودمان راه اندازی کردیم.
«با اختصاص ماهانه 15 درصد سود شرکت به تحقیق و توسعه، نوآوری در کار، بالا بردن بهره وری و برخورد علمی با موضوع فروش و بازاریابی، توانستیم تولید رقابتی داشته باشیم.»
وی خواستار آن شد که دولت بر صنایع مزیت دار کشور تمرکز کرده و از پراکندگی بپرهیزد.
مدیرعامل این شرکت تولیدی به آلمان و آمریکا اشاره کرد که به ترتیب در 18 و 23 صنعت جهانی فعال و سرآمدند و ادامه داد: ایران در 103 صنعت فعال است اما فقط در چند صنعت از جمله زعفران، پسته و فرش رتبه های برتر جهانی را در اختیار دارد.

** مشکل تامین مواد اولیه
مدیر بازرگانی یک شرکت تولیدکننده تجهیزات پخت، نگهداری و خطوط سلف سرویس نیز گفت: امروز تامین مواد اولیه به یکی از معضلات اصلی فعالان این صنف تبدیل شده است.
به گفته «پژمان بصیری»، حدود سه ماه است برای دریافت ارز رسمی 4200 تومانی برای واردات ورق استیل درخواست داده ایم، ماده ای که در اولویت نخست تخصیص ارز نیز قرار دارد، اما این مهم تاکنون میسر نشده است.
وی ادامه داد: همچنین تامین مواد اولیه از بازار داخل نیز با دو مشکل اساسی نبود جنس در بازار یا عرضه آن با قیمت گران تر مواجه است؛ این در حالی است که مشتریان کالاهای نهایی ساخته شده، از قیمت های جدید و بالا استقبال نمی کنند.
بصیری خاطرنشان کرد شرکت متبوعش به افزایش قیمت کالاهای نهایی تولیدی خود اقدام کرده، اما این افزایش به نسبت افزایش قیمت مواد اولیه و رشد نرخ دستمزدها نبوده است و با این روند، حجم سرمایه شرکت هر روز رو به تحلیل است.
وی با بیان اینکه شرکت تاکنون در برابر تغییرات مقاومت کرده و تعدیل نیرو نداشته است، هشدار داد: در صورت تداوم این روند، با خطر تعطیلی مواجه می شویم.
این مدیر بازرگانی گفت: این شرکت سال های گذشته به آلمان، انگلیس، استرالیا و روسیه صادرات داشت، اما با افزایش کرایه حمل در ماه های گذشته، دیگر صرفه اقتصادی ندارد.
وی تاکید کرد «وضعیت فروش هیچ تعریفی ندارد» و افزود: با امید به آینده و همچنین جلوگیری از توقف تولید و پرسنل و کارگرانی که به این شرکت امید بسته اند، تاکنون با حاشیه سود بسیار اندک و در مواردی با ضرر به تولید ادامه داده ایم.

** حمایت واقعی، خواست تولیدکنندگان
همچنین یک تولیدکننده هود و گاز دیگر که در نمایشگاه حاضر شده است، گفت: بی ثباتی نرخ ارز و ثابت نبودن قیمت ها، مهمترین مشکلات این شرکت در موضوع تولید است؛ امروز در شرایطی که برای محصولاتمان متقاضی وجود دارد، اما قادر به تامین جنس از بازار نیستیم.
«علی خورشید سوار» مهمترین خواسته خود از دولت را «حمایت واقعی از تولید» برشمرد و اظهار داشت: برای افزایش تولید و اشتغالزایی به افزایش سرمایه در گردش شرکت با نرخ سود مناسب نیازمندیم.
وی که عنوان کارآفرین برتر استان البرز در سال 1392 را نیز در اختیار دارد، افزود: 90 درصد فرآیند تولید در این شرکت داخلی است و فقط 10 درصد آن که شامل واردات مدارهای الکترونیکی مورد نیاز است، از چین وارد می شود.
خورشیدسوار خاطرنشان کرد: در سال های گذشته و پس از اجرای برجام، به واردات ماشین آلات مورد نیاز از کشورهای چین و ایتالیا اقدام کرده ایم و تامین قطعات مورد نیاز در این دوره راحت تر شده بود؛ با این حال اکنون تامین قطعات مورد نیاز از طریق یک واسطه و با 10 درصد هزینه بیشتر انجام می شود.
تولیدکننده هود و گاز یادآور شد: به دلیل بوروکراسی زیاد، تاکنون برای دریافت ارز 4200 تومانی درخواست نداده ایم و به همین دلیل تامین ارز از بازار آزاد و با صرف هزینه های بیشتر انجام می شود.
وی ادامه داد: بازار داخلی هود و گاز، یک بازار رقابتی است و به همین دلیل تاکنون نتوانسته ایم افزایش قیمتی در محصولات خود داشته باشیم.
این تولیدکننده، همچنین از مالیات بر ارزش افزوده و جریمه های تامین اجتماعی به عنوان سایر مشکلات اساسی شرکت متبوعش یاد کرد.
 در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع آشپزخانه، حمام، سونا و استخر 230 شرکت داخلی و خارجی حضور دارند.
187 شرکت داخلی و 43 شرکت خارجی از چین، تایوان، کانادا، ایتالیا، انگلیس، آلمان، مجارستان، ترکیه، ارمنستان، فنلاند، اسپانیا، پرتغال و هنگ کنگ آخرین دستاوردهای خود را در این نمایشگاه عرضه کرده اند.
این نمایشگاه تا ساعت 18 امروز (جمعه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان است.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر