کد خبر 270403

هاشمی: خروج آمریکا از برجام را به فرصت تبدیل کنیم

رییس شورای شهر تهران، اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را در خروج از برجام، یک فضاسازی تبلیغاتی برای تحت تاثیر قرار دادن فضای داخل ایران دانست و ضمن دعوت از مردم و مسئولان به خویشتنداری، گفت: می توانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، حسن هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه گفت: خروج آمریکا از برجام نشان داد که از قضا، برجام توافقی کارآمد و به سود منافع ملی ایران بوده است. البته نفع ایران در ضرر دیگران نیست، ولی در قاموس ترامپ، جایی برای توافق «برد -برد» وجود ندارد.
وی اضافه کرد: طبیعی است که چنین فردی منفعت ایران از برجام را تحمل نکند، اما با خروج آمریکا از برجام هنوز 5 قدرت بین المللی با پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل متحد در معاهده با ایران مانده اند و در مقابل ، این اقدام ترامپ ، آمریکا را در جهان منفعل و منزوی می کند. 
رییس شورای شهر تهران افزود: در توفیق دیپلماسی ایران در سال های اخیر تردیدی وجود ندارد و برای عبور از این مرحله نیز نباید واکنش های احساسی و شتابزده داشته باشیم، بلکه همان طور که رهبر معظم انقلاب امروز (چهارشنبه) تاکید کردند بنا بر اصل بی اعتمادی، با به کارگیری دیپلماسی هوشمندانه و عقلانی، تضمین لازم را در مورد برجام، از اروپایی ها بگیریم.
وی گفت: با انتشار جزئیات برنامه ایالات متحده در خصوص برجام روشن شده است که ترامپ برخلاف ژست تبلیغاتی خود، تا شش ماه آینده اقدام عملی برای بازگردان تحریمها انجام نمی دهد و در این فاصله ایران مطابق مکانیزم پیش بینی شده در برجام، می تواند به کمیته شورای امنیت شکایت کند.
محسن هاشمی در خصوص مذاکره با دولت های اروپایی نیز گفت، اگر ما تحت تاثیر اقدام تبلیغاتی آمریکا قرار نگیریم، می توانیم در مذاکرات، بجای امتیاز دادن، امتیاز بگیریم.
وی در خاتمه با اشاره به تجربیات موفق جمهوری اسلامی در مواجهه با چالشهای بزرگتر در تاریخ 40 سال گذشته ، گفت : یک نتیجه برجام اثبات حقانیت جمهوری اسلامی در پایبندی به مقررات بین المللی و شکستن اجماع جهانی علیه خود و شکل گیری ائتلاف فراگیری از مدافعین این توافق علیه آمریکاست که باید با خویشتنداری، این تهدید را تبدیل به فرصت کنیم. 
رئیس شورای شهر تهران نظر و دیدگاه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را درباره ترامپ یادآور شد و افزود: ایشان پیشتر عدم پایبندی رییس جمهوری فعلی آمریکا به برجام را پیش بینی کرده بودند و در همان اوایل روی کار آمدن این فرد گفته بودند 'ترامپ چهره‌ای خطرناک و قلدر است که به اصول پایبند نیست و قواعد و مقررات را به راحتی به زیر پا می‌گذارد'.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر