{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 261229

یک نماینده کردهای ایزدی در پارلمان عراق اعلام کرد با گذشت سه سال از حمله داعش، هنوز از سرنوشت بیش از سه هزار و یکصد زن و دختر ایزدی اسیر شده بدست این گروهک تروریستی تکفیری خبری در دست نیست.

'فیان دخیل' روز یکشنبه به رسانه ها در کردستان عراق گفت: براساس توافقات صورت گرفته بین اقلیم کردستان عراق و دولت آلمان 500 تن از دختران و زنان ایزدی که از دست داعش آزاد شده اند برای طی دورهای روان درمانی و بازگشت به زندگی عادی به کشور آلمان اعزام می شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وی افزود: در مرحله اول این توافق یک هزار و 200 زن و دختر ایزدی روانه آلمان شده و بعد از طی دوره های ویژه درمانی به عراق بازگردانده شدند تا بار دیگر زندگی عادی خود را از سر بگیرند و در حال حاضر نیز دور دوم اعزام شروع شده است.

در ارتباط با سرنوشت زنان و دختران اسیر شده دست داعش نامبرده اظهار کرد: هنوز از سرنوشت سه هزار و 100 زن و دختر ایزدی که بدست داعش اسیر شده بودند هیچ اطلاعی نداریم و در تلاش برای یافتن آنها هستیم.

فیان دخیل در خصوص کمک دولت مرکزی عراق برای پیداکردن زنان و دختران ایزدی نیز اعلام کرد دولت عراق در سال گذشته سه میلیارد دینار (1200 دینار معادل یک دلار) برای بازخرید دختران و زنان ایزدی که در شهرهای دیگر پیدا می شوند اختصاص داد.

گروه تروریستی و تکفیری داعش در سال 2014 میلادی بعد از اشغال شهر سنجار که عمده ساکنان آن ایزدیها هستند با به اسارت گرفتن بیش از پنج هزار زن و دختر ایزدی آنها را در بازارهای موصل و سوریه بعنوان غنایم جنگی به فروش رساند.

همزمان با این اقدام داعش شماری از مفتیان عربستان سعودی نیز با صدور فتوا این اقدام را تایید و بر غنیمت جنگی بودن زنان و دختران ایزدی تاکید نمودند.

براساس گفته مسئولین ایزدی زنان و دختران ایزدی بعد از آزاد شدن بدلیل برخوردهای خشن و خشونت آمیز با مشکلات متعدد روحی و روانی برای بازگشت به زندگی عادی روبرو می شوند.

فیان دخیل نماینده ایزدی در پارلمان عراق تصریح کرد که شماری از زنان و دختران ایزدی بعد از از بین رفتن داعش به شهرهای دیگر عراق برده و فروخته شده اند که تلاشها برای بازگرداندن آنها ادامه دارد.

همزمان با اختصاص بودجه از سوی دولت مرکزی عراق برای بازگرداندن زنان و دختران ایزدی تشکیلات کردستان عراق نیز دفتری ویژه به این منظور تاسیس کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری