کد خبر 260872

نامه ایران در اعتراض به عربستان به سازمان ملل

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان ضمن اعتراض به اتهامات بی‌اساس عربستان درباره نقش ایران در حمله موشکی به یمن، از جامعه بین‌الملل خواست مقابل این اقدام ریاض بایستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به اتهام‌های عربستان، مبنی بر دخالت و نقش ایران در حمله موشکی‌ حوثی‌های یمن به ریاض، اعتراض کرد.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت ملل متحد با اعتراض به این اتهامات و با اشاره به تهدیدات سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان عنوان  کرد که این اتهام‌ها و تهدیدها "برخلاف منشور ملل متحد در ممنوعیت تهدید به توسل به زور است".

خوشرو، با اشاره به محاصره کامل یمن توسط نیروهای عربستان، ادعای قاچاق موشک های بالستیک را به این کشور، یک ادعای بی اساس خوانده  و افزوده است که هدف اتهام‌های واردشده از سوی مقام‌های  عربستان، انحراف افکار عمومی از جنایات خود در یمن است.

سفیر ایران همچنین قویا از رژیم سعودی خواسته است تا بلافاصله به سیاست های بی ثبات کننده خود در منطقه خاتمه دهد و از جمله دخالت نظامی خود که به قحطی در یمن منجر شده است، پایان دهد.

وی همچنین در این نامه از تمام  طرفهای درگیر در یمن درخواست کرده تا راههای دیپلماتیک حل و فصل مسالمت آمیز بحران را در این کشور دنبال کنند.

به گزارش فارس، خوشرو در ادامه نامه خود آورده است: در عین حال، فاجعه بار است که سه عضو دائم شورای امنیت که از ادعاهای عربستان علیه ایران حمایت می کنند، کسانی هستند که میلیاردها دلار از سلاح های مرگبار و پیشرفته را به عربستان سعودی می فروشند که به طور منظم برضد غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی در یمن به کار می رود.

سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل در پایان نامه خود از جامعه بین المللی خواسته است تا علیه این اتهامات گمراه کننده رژیم سعودی بر ضد دیگر کشورها بایستند و رهبران رژیم سعودی را به خاطر اعمال جنایتکارانه خود مسئول بشناسند و راه را برای ایجاد آتش بس، تضمین تحویل کمک های انساندوستانه و پزشکی به مردم یمن و بازگرداندن صلح و ثبات در این کشور از طریق گفتگوی یمنی-یمنی و بدون پیش شرط هموار کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر