کد خبر 244787

کیفیت هوای اهواز و اصفهان برای همه افراد ناسالم شد

طبق آخرین شاخص دستگاههای سنجش کیفیت هوای مرکز کنترل و پایش محیط زیست، ساکنان مراکز ۸ استان کشور طی ۲۴ساعت گذشته هوای ناسالم استنشاق کرده‌اند و اهواز اصفهان در این میان آلوده‌ترین کیفیت هوا را داشته‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان‌شهرها و مراکز استانها در 24 ساعت گذشته منتهی به ظهر امروز (چهارشنبه 20 تیرماه) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و آلاینده‌های جوی در مرکز استانهای  خوزستان(اهواز)، اصفهان(اصفهان)، کردستان (سنندج)، قم(قم) ، سیستان و بلوچستان(زاهدان)، بوشهر(بوشهر) مرکزی(اراک) تهران(تهران) بیشتر از حد انتظار وجود داشته و به همین اساس اهواز با شاخص 163 و اصفهان 156 در شرایط  ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.

شاخص ذرات معلق در سنندج 143، قم 139، زاهدان116، بوشهر 111، اراک 106 و تهران 102 اعلام شده که بیانگر شرایط ناسالم برای گروههای حساس است و بیماران قلبی و ریوی در چنین شرایطی باید از تردد غیر ضروری در مراکز شهرهای اعلام شده جداً خودداری کنند.

همچنین طبق گزارشهای به‌دست‌ آمده 10 مرکز استان، شرایط مناسب‌تری را داشتند و کیفیت هوای آنها در شرایط سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها به‌سبب وزش باد موقتی و عدم وارونگی دما هوای بهتری را استنشاق کردند.

اما کیفیت هوای 6 مرکز استان کشور در شرایط پاک قرار گرفت که رشت با شاخص 21 پاک‌ترین مرکز استان کشور نام گرفت؛ همچنین امروز شهرکرد با 12 درجه بالای صفر خنک‌ترین و اهواز با 48 درجه بالای صفر گرم‌ترین نقاط کشور بودند.

بنابر تمهیدات اندیشیده ‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر