کد خبر 227276

در جلسه امروز اردکانیان با مجلسی‌ها چه گذشت؟

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد که افتخار تابعیت ایران را دارد و تابعیت هیچ کشوری را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به ارائه توضیحاتی درباره جلسه صبح امروز این فراکسیون با اردکانیان وزیر پیشنهادی نیرو به شرح زیر پرداخت.

وزیر پیشنهادی نیرو درباره طرح ابهاماتی در خصوص دو تابعیتی بودنش گفت: حدود ۱۰ سال قبل به دانشگاه صنعتی شریف برگشتم که از من خواسته شد دفتری در سازمان ملل برای مطالعات آب تاسیس کنم که این کار را با مشورت همه مسئولان کشور انجام داده و همواره توصیه‌های مقام معظم رهبری به اینجانب نیز را سرمشق فعالیت‌هایم قرار دادم و افتخار می‌کنم که در این چارچوب کار می کنم.

وی تاکید کرد: بنده در دوران تحصیل و تحصیلات تکمیلی و همکاری و کار در موسسه آب سازمان ملل فقط و فقط افتخار تابعیت ایران را داشته، دارم و خواهم داشت و تابعیت هیچ کشوری را نپذیرفته و نخواهم پذیرفت.

اردکانیان در ادامه درباره مسائل مطرح شده در خصوص مشکلات آب،‌ مدیریت و نحوه توزیع آب در سراسر کشور گفت: ما نه تنها در کشور، بلکه در اغلب مناطق دنیا کمبود آب نداریم خداوند به اندازه نعمت‌های خود به بندگانش عنایت می‌کند. مشکل در نوع مدیریت آب است که باید آن را بازتعریف کنیم.

وی توضیح داد: در این باره تنها وزارت نیرو متولی مدیریت آب نیست. باید همه مصرف کننده‌های آب در مدیریت آن مشارکت داشته باشند. همچنین نباید تغییر اقلیم و شرایط آب و هوایی ما را از پرداختن به مدیریت آن غافل کند.

اردکانیان همچنین موضوع فاضلاب را یکی از مباحث و منابع مهم در تامین آب دانست و گفت: بنده موفق شدم مجوز تنها موسسه تحقیقاتی قنات را از مجمع عمومی سازمان ملل برای ایران بگیرم. معتقدم قنات نقش مهمی در تامین آب کشور دارد.

وی همچنین وجود نیروهای انسانی متعهد، متخصص و نخبه در کشور را به عنوان یکی از منابع مهم قابل بهره‌گیری در مدیریت انرژی دانست و گفت که باید در عمل مدیریت آب میزان تقاضا را مدیریت کنیم که در حال حاضر مدیریت تقاضا هم تراز تولید آب است.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به درک بسیار بالای مردم از شرایط کشور از لحاظ میزان منابع آبی، برقی و انرژی گفت: این درک مردم از اهمیت منابع آبی و انرژی بسیار مهم است.

وی همچنین موضوع حقابه‌های مرزی و توزیع عادلانه آب را نیز دارای اهمیت زیادی خواند و گفت که ما در این زمینه برنامه داریم. افتخار دارم که نام خود را در عملیاتی سازی موافقتنامه هیرمند ثبت کنم.

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد که اگر به مدیریت مصرف در حوزه کشاورزی و آب شرب پرداخته نشود، مشکل حل نخواهد شد. قطعا تولید آب و استمحال آب مشکل گشا نخواهد بود.  در این راه ضمن اصلاح ساختار مدیریتی باید از همه مردم مشارکت در مدیریت آب را خواستار باشیم.

اردکانیان مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور را به لحاظ تامین آب دارای اهمیت زیادی دانست و آن را مرتبط با حوزه امنیت ملی کشور خواند و افزود: درخواستم از نمایندگان محترم این است که در محافل عمومی به طور مکرر بحث جنگ، بحران و کمبود آب را مطرح نکنند که این به مصلحت ما نیست. قطعا طرح اینگونه مسائل عواقب خوبی به جای نخواهد گذاشت.

وی شرایط آبی کشور را شرایط خوبی توصیف کرد و اظهار کرد: باید به جای طرح اینگونه مسائل، به بهره‌برداری بهینه آب و مشارکت مردم در مدیریت آن بپردازیم. ما در حوزه تامین آب بالادست و هم پایین دست نسبت به سایر کشورهای دنیا هستیم که این نشان دهنده شرایط خوبی است. اکنون زمانی است که باید روی الگوی مصرف کار کنیم.

در این جلسه اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی سوالاتی درباره چگونگی رفع مشکل آب، نحوه مدیریت و توزیع آب و همچنین برنامه‌های اردکانیان در حوزه انتقال آب، توازن و تعادل توزیع آب بین استان‌ها مطرح کردند.

همچنین نمایندگان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آب شرب به ویژه آب استانی از ناتوانی برخی مدیران استانی در حوزه آب گلایه داشته و خواستار ارائه توضیحات اردکانی درباره سیاست‌های در خصوص سدسازی و نحوه ادامه آن و چگونگی افزایش بهره‌وری آب شدند.

برنامه این وزارتخانه در ارتباط با حوزه فاضلاب و برگرداندن آن به چرخه مصرف و همچنین راهکارهایش برای تولید برق به روش‌های نوین و تضمین خرید برق از مراکز بخش خصوصی که اقدام به سرمایه گذاری در حوزه برق کرده‌اند، از دیگر مواردی بود که از اردکانیان در جلسه پرسیده شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر