کد خبر 205550

ورود نوزادان معلول به این دنیا ممنوع!

به عقیده رئیس کلینیک سلامت مادر،‌جنین و نوزاد مرکز ابن‌سینا، مشاوره‌های ژنتیکی امروز امکان تولد نوزاد معلول را به صفر رسانده‌اند.

همه زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند آرزو دارند صاحب فرزند شوند و مهم‌تر از آن فرزندی سالم به دنیا آورند. اما کدام زوج است که صد درصد مطمئن باشند، فرزندی که حاصل ازدواج‌شان است طبیعی و کاملاً سالم خواهد بود؟ تولد نوزاد معلول همواره یکی از کابوس‌های پدران و مادران است که متأسفانه بعد از تولد چنین نوزادی چاره‌ای ندارند جز این که یک عمر بسوزند و بسازند. اما آیا تولد نوزاد معلول واقعاً اجتناب‌پذیر است؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، دکترسعیدرضا غفاری با اشاره به اینکه سالانه بیش از 30 هزار نوزاد معلول در کشور متولد می‌شود،  می‌گوید: با فراهم کردن بستر مناسب از حدود 70 درصد تولد نوزادان معلول در کشور می‌توانیم جلوگیری کنیم یعنی با اقدام مناسب این رقم به 10 هزار نفر در سال کاهش پیدا می‌کند، برای رسیدن به این هدف معلولیت‌هایی که قابل پیشگیری هستند باید شناسایی شوند، حدود نیمی از معلولیت‌ها علت ژنتیکی دارند و نیم دیگر هم علل غیرژنتیکی؛ مانند علل محیطی ناشی از آلودگی‌های شیمیایی، مصرف دارو، عفونت‌های مختلف یا بیماری‌هایی که مادر به آن مبتلا است.

سقط جنین تنها چاره کار نیست

سقط جنین معمولاً یکی از راه‌هایی است که برای جلوگیری از تولد نوزاد معلول به مادر پیشنهاد می‌شود اما آیا به تنهایی می‌تواند آمار بالای تولد این نوزادان را تا اندازه قابل توجهی کاهش دهد؟

به گفته این متخصص ژنتیک پزشکی، در زمینه موارد غیرژنتیکی با مراقبت‌های قبل، در هنگام و بعد از بارداری می‌توان از تولد نوزاد معلول جلوگیری کرد، در سال گذشته موارد سقط قانونی جنین به دلیل معلولیت افزایش داشت ولی تنها سقط جنین چاره کار نیست زیرا تولد این چنین نوزادانی بسیار زیاد است، از طرفی سقط هم عواقبی برای بدن مادر دارد، مشکلات روحی هم که همه اعضای خانواده را به نوعی درگیر می‌کند نباید فراموش کنیم. برخی ملاحظات اخلاقی، شرعی و قانونی هم در این مسیر وجود دارد مثلاً مواردی مانند ناشنوایی، نابینایی و برخی سرطان‌ها که در سنین بعد از تولد ظهور می‌کنند از آن دسته هستند. گفتنی است تنها حدود 1200 مورد ختم قانونی بارداری برای جلوگیری از تولد فرزندان معلول در سال صورت می‌گیرد که با توجه به آمار تولد نوزادان معلول بسیار کم و ناچیز است پس باید دنبال راه‌های دیگری باشیم.

او روش‌های گوناگونی را برای کاهش آمار معلولان در کشور مؤثر می‌داند که یکی از مهم‌ترین آنها مشاوره ژنتیک است، اما اگر پس از انجام مشاوره ژنتیک به دلیل وجود عشق و علاقه زیاد باز هم دختر و پسر با هم ازدواج کردند می‌توانند با بهره‌گیری از متخصصان امر قبل از لانه گزینی و بارداری، پیشگیری‌های لازم را انجام دهند.

نباید این نکته را فراموش کنیم که بهتر است به جای پیشگیری ثانویه، پیشگیری‌های اولیه را مدنظر قرار دهیم. برای مثال دقیقاً قبل از لانه‌گزینی، جنین سالم انتخاب شود. شروع این فرآیند از طریق مراجعه به مشاوران ژنتیک مورد تأیید وزارت بهداشت یا سازمان بهزیستی که در تمام کشور وجود دارد قابل انجام است، چنانچه زوجین نیاز به آزمایش ژنتیک داشته باشند باید حتماً در این خصوص به آزمایشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مراجعه کنند.

رئیس کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا در زمینه پیشگیری ثانویه می‌گوید: این نوع پیشگیری در دوران بارداری است، امروزه در بسیاری از موارد معلولیت‌ها توسط سونوگرافی یا از طریق بررسی‌های ژنتیکی قابل تشخیص هستند.

حدود 7 هزار بیماری ژنتیکی وجود دارد که با مراقبت‌های لازم می‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد، آمار تولد نوزادان مبتلا به بیماری‌هایی مانند تالاسمی، هموفیلی و سندروم داون از طریق پیشگیری‌های آگاهانه تا اندازه قابل توجهی در کشور کاهش پیدا کرده است. در واقع بالا رفتن سطح آگاهی بروز معلولیت را کاهش می‌دهد.

امروزه در مشاوره مدرن دیگر به زوج‌ها گفته نمی‌شود که ازدواج نکنید زیرا بعد از ازدواج هر زوجی می‌تواند فرزندی سالم به دنیا آورد.

دکترغفاری در خاتمه توصیه می‌کند: اگر خویشاوند هستید و خود یا یکی از نزدیکان شما مبتلا به بیماری ژنتیکی، سقط مکرر یا مشکلات ناباروری است حتماً به مشاور ژنتیک مراجعه کنید، مراجعه به مشاور ژنتیک الزاماً به انجام آزمایش ختم نمی‌شود و در صورت لزوم دستور انجام آزمایش داده می‌شود، نگران هزینه‌ها نباشید زیرا تولد فرزندی معلول هزینه‌هایی چندین برابر ایجاد می‌کند و این هزینه‌ها فقط مادی نیستند، هزینه‌های روحی بالایی هم تک تک اعضای خانواده در نتیجه ناآگاهی باید بپردازند که تا سال‌ها آنها را درگیر می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر