کد خبر 153276

بازار کار از ابتدای دولت روحانی تا بهار امسال چه تغییراتی کرد؟

ابراهیم علیزاده در شماره ۱۹۷ هفته‌نامه تجارت‌فردا به بررسی بازار کار از ابتدای دولت یازدهم تا بهار امسال پرداخته که ۵ نکته قابل توجه آن را در زیر می‌توانید بخوانید:

1.بالاتر بودن نرخ بیکاری زنان نسبت به مردان، بالاتر بودن نرخ بیکاری در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی و فزونی نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال از دیگر گروه‌های سنی سه ویژگی تغییر نکرده بازار کار در دوران فعالیت دولت یازدهم است. ویژگی‌هایی که پیش از آن هم در بازار کار ایران وجود داشتند.

2.شاید مهمترین پیام بررسی نرخ مشارکت و جمعیت فعال در بازار کار بهار امسال ورود 1.2 میلیون نفر به این بازار، طی تنها یک سال باشد. البته اگر این وضعیت در مقایسه با سال آغازین دوران فعالیت دولت یازدهم بررسی شود رقم آن به بیش از 2.3 میلیون نفر می‌رسد. با این حال نرخ مشارکت اقتصادی طی بهار امسال نسبت به بهار سال 92 تنها 0.2 درصد رشد داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تجارت فردا، 3. موضوع قابل توجه بهبود نرخ مشارکت اقتصادی زنان در این دوره و افت این وضعیت در گروه مردان است. این پیام در کنار آن بهبود نسبت نرخ بیکاری زنان به مردان در مجموع چشم‌انداز تقریبا بهتری را برای اشتغال زنان به وجود آورده است. در همین حال نرخ مشارکت اقتصادی در مناطق شهری و روستایی نیز طی سه سال اخیر بهبود یافته است.

4. از آن 1.2 میلیون نفر تازه‌واردان به جمعیت فعال کشور از بهار پارسال تا بهار امسال معادل 700 هزار نفر به جمعیت شاغلان و 500 هزار نفر به جمعیت بیکاران کشور اضافه شده است. در واقع به نظر می‌رسد معادل حدود 60 درصد تازه‌واردها به شغلی دست پیدا کرده‌اند. 

5.بررسی سهم بخش‌های مختلف از بازار کار نشان می‌دهد از بهار سال 92 تا بهار امسال در حالی که سهم کشاورزی و صنعت کاهش یافته اما سهم خدمات افزایش قابل توجهی یافته است. در واقع به نظر می‌رسد همزمان با ورود تازه واردها به بازار کار دایره مشاغل خدماتی روبه‌فزونی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر