درخواست‌ آموزش‌ و‌ پرورش‌ برای‌ افزایش‌ حقوق‌ معلمان

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان قشر قانعی بوده و زیاده‌خواه نیستند و با حداقل‌ها زندگی می‌کنند، گفت: با این حال با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حقوق معلمان باید بیش از این باشد و دولت و مجلس باید در این خصوص به آموزش وپرورش کمک کند.

درخواست‌ آموزش‌ و‌ پرورش‌ برای‌ افزایش‌ حقوق‌ معلمان

مهدی نوید ادهم، درباره نقش سند تحول بنیادین در حفظ هویت در دانش‌آموزان و کاهش آسیب‌های اجتماعی در مدارس اظهار کرد: ویژگی‌های یک دانش‌آموز تراز انقلاب اسلامی در سند تحول بنیادین آمده است؛ اما آموزش و پرورشی که مسوولیت و مأموریت خود را صرفا دانش‌افزایی می‌داند نمی‌تواند حل کننده مشکلات باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: از سوی دیگر خانواده‌ها نیز تا زمانی که از آموزش و پرورش، آموزش را مطالبه کنند ما نمی‌توانیم در حل مشکلات اجتماعی سهیم باشیم. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک تغییر رویکرد در آموزش و پرورش به وجود بیاید و شاهد چرخش از نظام آموزشی به نهاد تعلیم و تربیتی باشیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه عوامل بیرونی نیز در این امر موثر هستند، اظهار کرد: به عنوان مثال باید خانواده‌ها همراهی کنند و وقتی به مدرسه مراجعه می‌کنند تنها به دنبال قبولی فرزندانشان در کنکور نباشند. زمانی که این موضوع به یک تقاضای اجتماعی تبدیل شود و همه ما شرایط را باور کنیم و بر روی کاهش آسیب‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توانیم شاهد تحولات مثبتی باشیم.

نویدادهم به نقش معلمان به هویت‌بخشی دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: باید وضعیت معلمان مورد توجه قرار بگیرد و شرایط به گونه‌ای نباشد که یک حقوق معلم دبستان از معلم دبیرستان کمتر باشد و وی مایل به حضور در مقطع ابتدایی نبوده و بخواهد در دبیرستان تدریس کند. این مساله نیازمند وضع قوانین مناسب و توجهات ویژه است.

وی با بیان اینکه معلمان باید آمادگی داشته باشند تا زمینه تربیت‌پذیری دانش‌آموزان را فراهم کنند، ادامه داد: معلم باید به نظر، خواسته، انتخاب و اندیشه دانش‌آموز احترام بگذارد و در فضایی که وی می‌پسندد به گفت‌وگو و تعامل پرداخته و در او اثر بگذارد.  این امر مهم زمانی اتفاق می‌افتد که معلم از محبویت لازم برخوردار باشد. معلم محبوب می‌تواند مقبول باشد. باید در انتخاب، توانمندی، آرامش درونی، حقوق  و معیشت معلم در آموزش وپرورش دقت شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به برخی مشکلات حوزه نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تخصص و شایستگی‌های معلمی متناسب با نیاز ما توزیع نشده و در برخی رشته‌ها شاهدتراکم معلم و در برخی دیگر شاهد کمبود هستیم. از سوی دیگر عدم توزیع متناسب با نیازهای منطقه‌ای باعث بروز مشکلاتی شده است و وزیر آموزش وپرورش برای حل آن، طرح پذیرش "از بوم برای بوم" را مطرح کرده است.

معلمی که آموزش نبیند نمی‌تواند معلم موفقی باشد

نویدادهم ادامه داد: به روز آوری اطلاعات معلمان نیز کار سخت و پیچیده‌ای است زیرا افراد در مقابل تغییر مقاوم هستند و احساس نیاز نمی‌کنند. در سال‌های اخیر به علت کمبود منابع مالی دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان محدود شده و اغلب دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان کتب جدیدالتألیف برگزار می‌شود،‌این مشکل باید با همراهی دستگاه‌های مربوطه حل و فصل شود. معلمی که آموزش نبیند نمی‌تواند معلم موفقی باشد.

وی افزود: از سوی دیگر معیشت معلمان دچار مشکلاتی است هرچند در این دولت تلاش شده تا حقوق معلمان افزایش یابد و رتبه‌بندی معلمان تا حدودی به اجرا در بیاید، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حقوق معلمان باید بیش از این باشد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان قشر قانعی هستند و زیاده‌خواه نیستند، گفت: معلم‌ها با حداقل‌ها زندگی می‌کنند و این فرهنگ معلمی در همه جای دنیاست و منحصر به ایران نیست. با این حال دولت و مجلس باید به آموزش و پرورش کمک کنند تا بتوانیم شاهد ارتقای جایگاه معلمان در کشور باشیم.

ارسال نظر

 • فرهنگی
  ۹ ۱

  باسلام.پدربنده سی سال دبیرریاضیات بوده والان هم حق تدریس هم سرکلاس هامیرود.ولی بازبااین حال حقوقش به دومیلیون هم نمیرسد.بنده هم فرهنگی درمقطع ابتدایی هستم. حقوق واقعا کم هست.یعنی فقط حقوق دیگه هیچ مزایا واضافه کاروغیره نیست.

 • ناشناس
  ۹ ۱

  بازهم هیچی نشده...رسانه ای شد...

 • م.پ
  ۲ ۱

  حقیقت اینه مدتهابعد به دلیل بی تؤجهی به أین قشر ضربه های اساسی آموزش و پرورش استان خواهد خورد معیشت سخت این قشر نشان ضعف مدیریت مالی آموزش و پرورش ایران شده در تمام کارها اول هستیم الا تغییر معیشت این قشر کار ساز چرا با کشورهای دیگه در امر توجه به تحول مالی و حقوقی رقابت نمی کنیم فقط بلدند روش های آموزش را غربی کنند هر روز روش های آموزشی غربی تر فاصله ها بیشتر و نارضایتی بیشتر نسل بعد از آموزش و پرورش به عنوان بدترین قشر یاد خواهد کرد وقتی که شکافهای اقتصادی این قشر با بقیه شدید شده دیگه توقع داشته بیخود است

 • چغندر بیگ
  ۱ ۱

  نوید ادهم جان ! شما معلم کلاس ندیده و کلاس نرفته ای !!! و با اینکه سالها تو شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی هستید از آنها هیچ - دقیقا هیچ - نمیدانید !!! من رفتم با هزار مشکلات از بهترین دانشگاه این مملکت فوق لیسانس ریاضی محض گرفتم و شاگردی بهترین استادان را کردم ولی فقط 70هزارتومان به حقوقم اضافه شد !!!!!! و من را از دوره متوسطه به راهنمایی فرستادند چون بله قربان گو نیستم و از این مسایل در آموزش و پرورش بسیار زیاد و عادی است شما هیچ وقت در صف کار عادی و معمولی انجام ندادی ! نمیدانی ! شما به کلیات واقفید آن کلیاتی نیز که به دست شما میرسد ، دستکاری شده و غیر صحیح یا دست کم پراشتباه است !آنقدر که من و امثال من به وضع شما واقفیم ، شما به اوضاع ما واقف نیستی ! باور کن ! مطمئنم ! مطمئن باش .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پس کارگرا چی.؟؟؟؟

 • لبو
  ۰ ۰

  برادر کارگر من شما مطمئن باش اگر اوضاع علم بهتر شود برای شما هم بهتر است توضیحش مفصل است اما این سخن کارشناسی شده است .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فكري براي بازنشسته ها بكنيد

آخرین خبر ها