کد خبر 142187

نظام پرداخت‌ها عادلانه نیست

طیب نیا: منافذ پرداخت‌های نامتعارف مسدود می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه نظام پرداخت های ما عادلانه نیست، گفت: نسبت به شناسایی و مسدود کردن منافذ پرداخت های نامتعارف اقدام شده و ممانعت از تسهیلات قرض الحسنه و پرداخت های رفاهی و تعیین سقف پرداختی به مدیران از جمله این اقدامات است.

علی طیب نیا روز پنجشنبه در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی شادی و امید را مایه اصلی برای پیشرفت اقتصادی دانست و گفت: باید در پرتو نقد منطقی نقاط ضعف را شناسایی کرده و برای رفع این کاستی ها بکوشیم. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی با بیان اینکه شهیدان رجایی و باهنر در دوران کوتاه مدیریت خود الگوی موفقی از حکمرانی اسلامی کارآمد را به نمایش گذاشتند ، گفت: مردمی بودن، عدالت محور بودن و مدیریت جهادی ویژگی اصلی مدیریت این دولتمردان شهید بود.

طیب نیا با بیان اینکه وابستگی به نفت و دولتی بودن دو عارضه اقتصادی ما محسوب می شود، اظهار کرد: در 36 سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ما 3.1 درصد بود و ما نتوانستیم در وضعیت پایداری قرار گیریم و در هشت ساله منتهی به سال 92 که دوران وفور درآمدهای نفتی بود و قیمت نفت به 120 میلیارد دلار رسید نرخ رشد به 2.1 درصد محدود شد که نشان داد وابستگی به نفت ریشه اصلی کسادی در اقتصاد ایران است.

وی خاطرنشان کرد: شاخص های اقتصادی نشان می دهد یکی از پرنوسان ترین نرخ رشدها متعلق به ایران بوده و به دلیل وابستگی اقتصاد کشور به درامدهای نفتی به منفی شش درصد هم رسیده بود .

وزیر اقتصاد با بیان اینکه سهم ارتقای بهره وری، دانش و فناوری های جدید در اقتصاد ایران بسیار پایین بوده است ، خاطرنشان کرد: این در حالی است که دانش و فناوری نقشی بیش از 50 درصد در رشد جهانی دارد .

طیب نیا با بیان اینکه در نیمه دوم دهه 80 درآمدهای نفتی ما افزایش و به تبع آن نیز وابستگی ما هم به این درآمدها افزایش یافت و واردات از 20 میلیارد دلار به 80 میلیارد دلار رسید، اظهارداشت: در اوج وابستگی به نفت تحریم های بی سابقه تحمیل شد .

وی ادامه داد : تورم 45 درصدی، رشد اقتصادی منفی 6.8 درصدی، نوسانات شدید در بازار ارز و رسیدن نرخ ارز از یکهزار تومان به 3 هزار و 800 تومان باعث شد مقام معظم رهبری سیاست های اقتصاد مقاومتی را تصویب و ابلاغ کنند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اعلام اینکه به صورت تقریبی تمام پیشنهادات اقتصادی ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام پذیرفته، تصویب و ابلاغ شده است ، گفت: اجرای سیاست ها می تواند ما را از دوره رکود مستمر رها کرده و در مسیر رشد پایدار قرار دهد.

وی اظهارکرد: مهار تورم ، رشد اقتصادی مثبت سه درصد ، مثبت شدن رشد سرمایه گذاری و بهبود 34 رتبه ای جایگاه ایران در فضای کسب و کار نشانگر این است که این جنگ را هم ملت ایران با موفقیت پشت سرگذاشت.

طیب نیا خاطرنشان کرد: ما توانستیم تحریم های فصل هفت سازمان ملل را پشت سر بگذاریم در حالی که هیچ کشوری نتوانسته است از این تحریم ها کمر راست کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه تکانه های نفتی را با موفقیت پشت سر گذاشتیم ، اظهارکرد: آثار گشایش ها در حال ظاهر شدن است و تحریم ها کم کم در صحنه عمل لغو می شود.

وی با بیان اینکه عمل به تعهدات از طرف مقابل با وقفه انجام می پذیرد ، در عین حال گفت: رفع تحریم ها هزینه های مبادلاتی را به شدت برای ما کاهش داده است.

طیب نیا با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی مطالبه رهبری از دولت و همه نهادهاست، افزود: امروز ما برنامه عملیاتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی داریم و 12 برنامه ملی تصویب شده که هر کدام چندین پروژه دارد.

وی با بیان اینکه اهداف اقتصاد مقاومتی دست یافتنی است و باید در سال های برنامه ششم به رشد اقتصادی هشت درصدی برسیم، ادامه داد: امسال باید 7 هزار بنگاه متوسط و کوچک را از حالت بحرانی خارج کنیم .

وی با بیان اینکه برای اصلاح نظام بانکی برنامه عملیاتی جامعی را تدوین و 2 لایحه آماده تقدیم به مجلس کرده ایم ، گفت: نسبت به منطبق بودن عملیات بانکی بر عقود اسلامی تاکید داریم تا بتوانیم ربا را به طور کامل حذف کنیم.

طیب نیا از تدوین برنامه عملیاتی برای ارتقای سهم بازار سرمایه در تامین نقدینگی خبر داد و گفت: سهم این بازار در سال 93، 30 هزار میلیارد ریال بود که در سال 94 به بیش از 100 هزار میلیارد تومان رسید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی شب گذشته وارد تبریز شد و امروز در ائین تجید میثاق با شهدا شرکت ، با نماینده ولی فقیه در اذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز دیدار و در شورای اداری استان سخنرانی کرد .

با حضور وی همچنین 65 طرح عمرانی رفاهی آموزش و پرورش استان بهره برداری شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بی منفذ با منفذ هیچفرقی به حال فقرا نخواهد کرد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آیا فکری هم برای هم کردن تبعیض ها در پرداخت حقوق اندیشده شده است

 • همشهری
  ۰ ۰

  آرزو به دل ماندیم که اقتصاد ما کی شفاف سازی شده و در اختیار عموم مردم قرار گیرد.