در ادامه درگیری‌های تجاری بین آمریکا و چین

چین روند دوری از دلار را تسریع می‌کند

اطلاعات وزارت خزانه داری آمریکا نشان می‌دهد چین برای سومین ماه پیاپی دارایی‌های خود از بدهی دولت آمریکا را پایین آورده و در اواخر ماه اوت به ۱.۷ میلیون دلار رسانده است که پایین ترین رقم از مارس ۲۰۱۷ را نشان می دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پکن احتمالاً روند متنوع کردن ذخایر ارز خارجی خود و دور شدن از سرمایه‌های دلار آمریکا را در پاسخ به تحریم های احتمالی واشنگتن تسریع می‌کند.

 اطلاعات وزارت خزانه داری آمریکا نشان می‌دهد چین برای سومین ماه پیاپی دارایی‌های خود از بدهی دولت آمریکا را پایین آورده و در اواخر ماه اوت به 1.7 میلیون دلار رسانده است که پایین ترین رقم از مارس 2017 را نشان می دهد.

 سازمان دولتی ارز خارجی چین در جدیدترین گزارش سالانه خود اعلام کرد سرمایه های دلار آمریکا 58 درصد از ذخایر این کشور را در 2015 تشکیل میداده که نسبت به سال قبل از آن بدون تغییر بوده است. این بدان معناست که سرمایه‌های دلار آمریکا حدود 1.8 تریلیون دلار از کل ذخایر چین را که حدود 3.14 تریلیون دلار است تشکیل می‌دهند.

 در این بین متخصصان عقیده دارند چین احتمالاً روند دوری از دلار را تسریع می‌کند. خرید اوراق بهادار دولتی ژاپن توسط چین در سال جاری میلادی به بالاترین رقم طی سه سال و نیم گذشته یعنی 1.46 تریلیون ین (13.82 میلیارد دلار) رسیده است. این رقم 3.6 برابر بیشتر از سال گذشته است.

 تحلیلگران عقیده دارند پکن می‌تواند دارایی های خود از اوراق خزانه داری آمریکا را 20 درصد کاهش داده و به 800 میلیارد دلار برساند. اگر دسترسی چین به دلار آمریکا محدود شود، بر سرمایه‌گذاری خارجی این کشور تاثیر گذاشته و باعث نوسان بیشتر نرخ برابری یوان در کوتاه مدت می شود.

 در این بین برخی محققان عقیده دارند نقش دلار به عنوان ارز اصلی در پرداخت های بین المللی رو به کاهش است.

 ادامه درگیریهای تجاری بین آمریکا و چین و تحریم شرکای بزرگ تجاری پکن باعث شده چین اقدامات بیشتری در جهت رفع وابستگی به دلار انجام دهد. بانک مرکزی چین به طور منظم سهم دارایی‌های خود از خزانه داری آمریکا را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر