افت عرضه ارز در نیما از ابتدای امسال

فروش ارز حاصل از صادرات در سه ماه و ۵روز اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۶.۳درصد و میزان تخصیص ارز برای واردات ۵۵درصد کاهش یافته اما میزان فروش و تخصیص ارز در نیما در چند هفته اخیر روند افزایشی داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، بررسی میزان خرید و فروش ارز در سامانه نیما نشان می‌دهد میزان معاملات در این سامانه در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

در سال 98 در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب یک میلیارد و 272 میلیون یورو ، 2 میلیارد و 150 میلیون یورو و یک میلیارد و 241 میلیون یورو بوده است. در 5 روز اول تیر ماه هم میزان فروش ارز حاصل از صادرات 345 میلیون یورو بوده است. در مجموع در سه ماه و 5 روز اول سال 98 بالغ بر 5 میلیارد و 9 میلیون یورو ارز حاصل از صادرات تزریق شده و 4 میلیارد و 477 میلیون یورو برای واردات تخصیص داده شده است.

در 3 ماه و 5 روز اول سال جاری در مجموع 3 میلیارد و 186 میلیون یورو ارز حاصل از صادرات غیرنفتی عرضه شده که 531 میلیون یورو در فروردین، یک میلیارد و 230 میلیون یورو در اردیبهشت ماه، یک میلیارد و 89 میلیون یورو در خرداد و 335 میلیون یورو در 5 روز اول تیر ماه به فروش رسیده است.

میزان خرید تخصیص ارز برای واردات هم در 3 ماه  5 روز اول سال جاری معادل 2 میلیارد و 14 میلیون یورو بوده است.

بنابراین فروش ارز حاصل از صادرات در سه ماه و 5 روز اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 36.3 درصد و میزان تخصیص ارز برای واردات 55 درصد کاهش یافته است.

میزان صادرات در سه ماهه اول امسال 43.9 درصد و میزان واردات 26.7 درصد کاهش یافته است. در واقع میزان تامین ارز حاصل برای واردات افت بسیار بیشتری نسبت به افت میزان واردات بوده است. البته نحوه تامین و تخصیص ارز یک فرایند زمان‌بر است و نمی‌توان میزان تامین ارز در یک ماه را معادل با میزان صادرات و واردات در همان ماه مقایسه کرد.

ارقام جدول زیر که از سامانه نیما به دست آمده نشان می‌دهد روند فروش ارز حاصل از صادرات که در فروردین با افت شدیدی مواجه شده در اردیبهشت و خرداد بهبود پیدا کرده و در 5 روز اول تیر ماه هم به حجم قابل قبولی رسیده است.

به نظر می‌رسد در صورت ادامه روند افزایشی عرضه ارز در سامانه نیما قیمت ارز در روزها و هفته‌های آینده کاهش یابد.

ارقام به میلیون یورو

نیما

بیشتر بخوانید
ارسال نظر