{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 400281

در گفت‌وگو با یک کارشناس اقتصادی مطرح شد:

یک کارشناس اقتصادی گفت: تداوم پرداخت ارز ۴۲۰۰تومانی در سال ۹۹ نمی‌تواند مطلوب اقتصاد باشد زیرا عددی غیرواقعی است.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ هادی حق‌شناس در گفت‌‎وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: هدف دولت و مجلس از استمرار پرداخت ارز 4200تومانی برای واردات کالاهای اساسی در سال 99 این است که کالاهای اساسی با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده برسد.

وی با بیان اینکه دو راه برای رسیدن به این هدف وجود دارد؛ ادامه داد: یکی اینکه به واردکننده‌ها ارز 4200تومانی پرداخت شود و بر همین مبنا هم کالاها را در کشور توزیع کنند. یک راه دیگر این است که به واردکننده به قیمت روز ارز واگذار شود اما وقتی کالا وارد شد دولت آن کالاها را از واردکننده بخرد اما خودش با سیستم توزیعی که وجود دارد با قیمت پایین‌تر عرضه بکند.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: آنچه در اقتصاد ایران ما را مکررا دچار مشکل کرده این است که هرجا قیمت چند نرخی شد بستر رانت و فساد در آن ایجاد شد و هزاران بازرس و پرونده برای نظارت بیشتر شکل گرفت. مزایا و معایب این دو گزینه که قیمت ارز واقعی بشود و یا همان 4200تومان باقی بماند باید در مجلس مورد بحث قرار بگیرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با توجه به اینکه پیش از این هم تجربه ارز 4200تومانی را داشتیم و اولین بار نیست که این اتفاق می‌افتد باید براساس اطلاعات موجود به یک تصمیم واقع بینانه رسید اما نباید فراموش کرد که در هر حال حاضر قیمت واقعی ارز بهتر از قیمت غیرواقعی است.

وی در پایاین یادآور شد: عددی که بودجه با آن برای دلار بسته شده است عددی بین 4200تومان تا نرخ آزاد دلار است که عملا باعث می‌شود ما سه نرخ ارز در بودجه داشته باشیم و این طبیعی است که این سه نرخ نمی‌تواند مطلوب اقتصاد باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری