{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 347824

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

یک عضو اتاق بازرگانی با تاکید بر تک نرخی شدن ارز تصریح کرد: برای برطرف کردن مشکلاتی که نرخ ارز در طول ماه‌های گذشته برای اقتصاد ایران به وجود آورده، تک نرخی شدن بهترین و تنها راهکار موجود در این رابطه است.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ فریال مستوفی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به مشکلات نرخ ارز در سال گذشته اظهار کرد: در طول ماه‌های گذشته تا کنون نرخ ارز یکی از اصلی‌ترین چالش‌های موجود در اقتصاد ایران شده و همین مساله کار را برای فعالان اقتصادی دشوار کرده است.

وی ادامه داد: مسائلی همچون فساد و رانت و مشکلات به وجود آمده برای تجار از جمله مشکلاتی هستند که نرخ ارز در طول ماه‌های گذشته به وجود آورده است.

وی با بیان این‌که مشکل دو نرخی بودن ارز در سال‌های گذشته امروز به چند نرخی شدن رسیده، گفت: برای عبور از این مشکل باید به سمت ارز تک‌نرخی حرکت کنیم و پس از آن دولت با یک برنامه‌ریزی دقیق تأمین ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی را در اختیار بگیرد، اما این‌که توقع داشته باشیم یک ارز با نرخ بالا و یک ارز با قیمت پایین عرضه شود و در این رابطه فسادی به وجود نیاید، قطعاً از واقعیت‌ها به دور است.

او ادامه داد: همچنین در ماه‌های گذشته چگونگی تعیین نرخ ارز و نحوه تعامل صادرکنندگان و واردکنندگان با دولت یکی از اصلی‌ترین مسائلی بوده که میان بخش خصوصی و قوه مجریه اختلاف نظر به وجود آورده است.

به گفته مستوفی، بخش خصوصی در زمینه بازار ارز می‌تواند کمک حال دولت باشد، البته در صورتی که فضا برای یک تعامل جدی میان دولت و بخش خصوصی فراهم شود؛ آن زمان می‌توان انتظار داشت دو طرف به اهداف خود بیش از گذشته نزدیک شوند.

این فعال بخش خصوصی بالا رفتن تعامل میان بخش خصوصی و دولت را از الزامات دور جدید اتاق بازرگانی مطرح کرد و افزود: در دوره جدید فعالان بخش خصوصی با تجربه برای ورود به اتاق اعلام آمادگی کرده‌اند و دولت نیز در فضای فعلی راهی جز بالا بردن تعامل با بخش خصوصی ندارد.

ارسال نظر

 • جعفر
  ۰ ۰

  سالها هست میگن ارز باید تک نرخی بشه اگر تک نرخی بشه بیشتر مشکلات اقتصادی و رانت و غیره ... حل میشه
  وقتی 300 تومن بود هم همین رو میگفتن شد 1000 تومن
  وقتی 1000 تومن بود هم همین رو میگفتن شد 3000 تومن
  وقتی 3000 تومن بود هم همین رو میگفتن شد 13000 تومن

  و فقط کمر ملت هست که با گرون شدن دلار داره میشکنه

 • محمدی
  ۰ ۰

  ارز رانتی و دولتی را حذف کنید تا ارز تک نرخی شود و قیمت واقعی آن بدست آید و سود سپرده بانکی که رباست را صفر و قرض الحسنه کنید ، آنگاه دولت اقدام به فروش ارز و سکه طلا به قیمت روز کند و بدهی خود را به بانک مرکزی دهد تا سوزانده شود و حجم ریال و قیمتها کاهش یابد ، یارانه دهکهای اول تا پنجم را نیز سه برابر کنید ، دخالت دولت در اقتصاد و پرداخت یارانه به بنزین و غیرو و پرداخت سود سپرده بانکی ، باعث رانت پروری و گرانی شده است .

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری