کد خبر 319756

آخرین تحولات نیما؛

عرضه ۵.۷میلیارد یورو در بازار ثانویه/ ۷۰۰میلیون یورو بدون مشتری ماند

بررسی جزییات عملکرد بازار ثانویه نشان میدهد، از نیمه مرداد ماه حدود ۵.۷ میلیارد یورو ارز صادراتی در بازار ثانویه تزریق شده و حدود۵ میلیارد یورو نیز در اخیتار واردکنندگان قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس گزارش عملکرد سامانه نیما مجموع معاملات فروش ارز صادراتی از نیمه مرداد ماه حدود 5.7 میلیارد یورو بوده است. همچنین تاکنون 4.99 میلیارد یورو نیز از طرف صرافان به واردکنندگان فروخته شده است. همچنین 700 میلیون یورو نیز تا کنون به فروش نرسیده است.

13970914102710581160680710

بر اساس آمار 8 ماهه گمرک، حدود 27.8 میلیارد یورو صادرات غیرنفتی داشتیم که از این مبلغ فقط 5 و هفت دهم میلیارد یورو به سامانه "نیما" وارد شده است یعنی حدود 27 درصد ارز حاصل از صادرات. البته با توجه به اینکه صادرکنندگان 3 ماه فرصت دارند ارز حاصل را به کشور برگردانند به نظر میرسد این رقم تغییر کند این درحالی است که بخشی از صادرات هم به عراق و افغانستان به صورت ریالی است.

 

گفتنی است، در آخرین روز کاری سامانه نیما، 64 میلیون یورو، به بازار ثانویه تزریق شده و قیمت فروش ارز به صرافان نیز حدود 9500 تومان بوده است.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۰

  ما مدام این اخبارو میبینیم که انقدر یورو بدون مشتری ماند..این یعنی مازاد داریم.پس باید قیمت بیاد پایین ولی نمیاد...از طرف دیگه از خیلی از واردکننده ها و کسانی که مصرف ارزی دارن میشنویم که تهیه ارز از بازار ثانویه و نیما براشون مقدور نیست.

  • ناشناس
   ۱ ۲

   شما وقتی اجناس رو به نرخ دلار 20 هزار تومنی بهت میفروشند، به راحتی می تونی بفهمی که اینها جفنگیاته که اینها به هم می بافند.