رکوردشکنی‌های دلار و سکه در نوروز

بازار ارز و سکه در ایام تعطیلات نوروز هم از تحولات دست برنداشت تاجایی که دلار برای نخستین بار به ۵۱۰۰ تومان و سکه به بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.

رکوردشکنی‌های دلار و سکه در نوروز

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سال جدید برای بازار ارز و سکه دستخوش نوسانات زیادی بود. البته تحولات ارز و سکه از اواخر سال گذشته آغاز شد؛ تحولاتی که تقریبا بی‌سابقه بود.

با وجود اینکه برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که پس از شروع سال جدید با کاهش تقاضا، بازار ارز با ثبات بیشتری همراه شود اما عملا اینگونه نشد.

در نخستین روز کاری سال جدید، یعنی پنجم فروردین دلار با عبور از ۵۰۰۰ تومان، همه را غافلگیر کرد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که تحرک چندانی در بازار وجود نداشت و بازار در شرایط نیمه تعطیل قرار داشت اما دلالان در بازار حضور پر رنگی داشتند و قیمت در بازار غیر رسمی به ۵۰۰۰ تومان رسید.

مانند سال گذشته دلار با دو نرخ در بازار قابل مشاهده بود؛ یکی دلار بانکی با قیمت حدود ۴۸۰۰ تومان و دیگری دلار آزاد با قیمت بیش از ۵۰۰۰ تومان. این نرخ برای دلار یک رکورد به حساب می آید و در تاریخ دلار بالاترین قیمت برای این نوع ارز تعیین کننده در بازار داخلی بوده است.

در میانه‌های تعطیلات روند صعودی نرخ دلار ادامه داشت و به ۵۱۰۰ تومان رسید و در انتهای تعطیلات اندکی کاهش یافت و روی ۵۰۸۰ تومان ایستاد.

این وضعیت تقریبا بی‌سابقه در مورد بازار سکه هم اتفاق افتاد. جهش بیش از ۱۰۰ هزار تومانی برای بازار سکه غیر قابل پیش‌بینی بود. قیمت سکه تمام در اواخر سال گذشته در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود و در میانه‌های تعطیلات به یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید تا حباب سکه که پیش از این هم وجود داشت، بزرگتر شود که افزایش قیمت دلار یکی از عوامل تاثیرگذار در بازار طلا و سکه است.

در این بازه زمانی قیمت یورو از ثبات بیشتری برخوردار بود. این نوع ارز که مانند دلار در اواخر سال گذشته کمیاب شده بود در ایام نوروز به ۶۱۰۰ تومان رسید، یعنی حدود ۱۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

در ایام عید این تحولات در شرایطی رقم خورد که بسیاری از صرافی‌ها تعطیل بودند و بیشتر حضور دلالان و دستفروشان در بازار محسوس بود و همین باعث شد که دلال بازی مجدد قوت بگیرد.

در اسفند گذشته دو نرخی شدن دلار و یورو یکی از نکات بارز بود. یکی نرخ بانکی و دیگری نرخ آزاد که برای دلار حدود ۳۰۰ تومان و برای یورو حدود ۴۰۰ تومان تفاوت قیمت آن بود. اتفاقی که به دلال بازی و سود آوری عده‌ای منجر شد. کسانی که دلار و یورو را در صف‌های طولانی با قیمت بانکی خریداری می‌کردند و با قیمت آزاد می فروختند البته این روند در اواخر سال متوقف شد و این دو ارز در بازار آزاد تقریبا یکسان شد.

باید دید با پایان یافتن تعطیلات و بازگشت شرایط بازار به حالت عادی و فعال شدن صرافی‌ها، چه اتفاقاتی در بازار رخ خواهد داد و عرضه و تقاضا و سیاست‌های بانک مرکزی بازار را به چه سمت و سویی می‌برد. 

ارسال نظر
ارسال نظر