کد خبر 203101

پژویان در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

آینده روشنی برای قیمت ارز نخواهیم داشت/ اقتصاد ایران همچنان متکی به نفت

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی گفت: با توجه به شرایط قیمت نفت و وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد، تک نرخی کردن ارز کار بسیار دشواری است.

اقتصاد آنلاین - طاهره رضوی؛ جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار داشت: دولت در ابتدا باید ساختار اقتصاد را اصلاح کند که اقتصاد به جای رفتن به سمت تجارت که این موضوع صدها سال است که اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد، تبدیل به یک اقتصاد تولیدی شود تا منابع را داشته باشد و بتواند اصلاحات دیگر را انجام دهد.

وی افزود: اصلاحاتی که در واقع مهم هستند و به اصلاحات ساختاری کمک می‌کنند، یکی نظام مالیاتی و دیگری تامین اجتماعی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی تصریح کرد: با توجه به شرایط قیمت نفت و وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد، تکنرخی کردن ارز کار بسیار دشواری است.

پژویان عنوان کرد: بیشتر نوساناتی که ایجاد می‌شود کار را دشوار می‌کند؛ وگرنه می‌توان با یک قیمت بالایی نزدیک بازار آزاد قیمت رسمی را اعلام کرد، اما نوساناتی که در قیمت نفت و درآمد کشور رخ می‌دهد، این کار را دشوار می‌کند.

وی متذکر شد: با شرایط کنونی اقتصاد کشور که متاسفانه اقتصادی است که متکی به نفت است و بخش تولید و صنعت کاملا دور از یک کشور نه‌تنها توسعه‌یافته، بلکه حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه است، آینده روشنی برای بحث قیمت ارز نخواهیم داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • میهن
  ۰ ۰

  دولت برای برگرداندن اعتماد مردم باید نرخ ارز را کاهش دهد و ارزش پول ملی کشور عزیزمان را حفظ کند نه اینکه در طی شش ماه یورو رو از 3900 به 4300 برساند این یعنی دستکاری علنی در نرخ ارز و سلب اعتماد مردم

 • پورىا
  ۱ ۰

  شما لطفا جلوی دستکاری در نرخ ارز و افزایش هر روزه قیمت یورو رو بگیرید بعد مشخص می شه که شما خودتون جز منفعت طلبان و سو استفاده کنندگان ارز نیستید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یعنی چی؟یعنی دلار به زودی گرون میشه؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هرگونه صحبت از ارز واکنش انگیزه افزایش وتخریب بازار مخصوصا از طریق رانت خوران خواهد شد،

 • ناشناس
  ۶ ۰

  وابستگی به نفت تا وقتی نفت هست ادامه خواهد داشت.

 • جنگجو
  ۸ ۱

  شما تو شورای رقابت چه گلی زدی به سرت که حالا راجع به تک نرخی دلار حرف میزنی.
  کارشناس ارشد علامه طباطبایی

 • ناشناس
  ۱ ۲

  تولیدی های کوچک و متوسط و بخش خصوصی بویسله دولت سرکوب و ضعیف شده اند

 • محمدی
  ۶ ۴

  در کشورهای پیشرفته فقط یک نرخ ارز و آن هم بدون دخالت دولت و با توجه به حجم ارز ملی آن کشور تعیین می شود ، بنابر این شایسته است که در ایران نیز ارز دولتی حذف تا رانتهای ارزی که به غارت خزانه کشور و بیت المال ، به هر عنوان ، مشغولند حذف شوند و قیمت ارز بدون دخالت دولت ، بالا رود و در قیمت واقعی خود ، با توجه به حجم ریال قرار گیرد تا تولید و صادرات و اشتغال ، افزایش و در مقابل ، واردات و قاچاق و سفرهای خارجی کاهش یابد . حتی در قرآن ، سوره بقره و آیه ۲۱۹ آمده که سود و زیان هر چیزی را مقایسه کنید و بعد انتخاب کنید ، یعنی از آنجا که ارزانی ارز ، زیان فراوانی دارد و گرانی آن سود زیادی برای اقتصاد دارد پس قطعا" باید ارز دولتی قطع و دولت در بازار ارز دخالت نکند .

 • saman
  ۴ ۰

  يادمه شما استاد محترم دوره ريس جمهور قبل جز افرادي بودين كه طرح هدفمندي رو اماده كردين و مدام ميگفتيد با هدف مندي هم چيز درست ميشه از شما خواهش دارم شاگردايي مثل خودتون پرورش ندين حالا خواهش نميخواد در موارد ديگه هم اظهار نظر كنيد.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری