کد خبر 167882

معاون نظارتی بانک مرکزی خبر داد؛

معرفی ۱۲۴ نفر از معامله‌گران ارز به سازمان مالیاتی

معاون نظارتی بانک مرکزی از معرفی ۱۲۴ نفر از معامله‌گران ارز به سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت: برخی در نظام ارزی کشور اخلال ایجاد می‌کنند و مالیات هم نمی‌پردازند.

فرشاد حیدری گفت: بر اساس قانون، هر نوع خرید و فروش و انتقال ارز اگر از مجرای قانونی انجام نشود، مصداق قاچاق محسوب شده و به همین خاطر، حتماً باید با آن برخورد قانونی صورت گیرد؛ این در شرایطی است که تعدادی از خریداران و فروشندگان عمده ارز، برای رفع نیاز و واردات کالا خرید و فروش ارز انجام نمی‌دهند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا وسیما، معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: افراد معرفی‌شده به سازمان امور مالیاتی اگر در فضای کسب و کار قانونی برای واردات کالا و مصارف مورد نیاز کار می‌کردند، مشمول مالیات نخواهند بود؛ ولی اگر اقدامشان سوداگرانه تشخیص داده شود؛ ضمن اینکه از بابت کار قاچاق با آنها برخورد قانونی صورت می‌گیرد باید مالیات درآمد حاصله را نیز بپردازند.

وی تصریح کرد: اگر این افراد اسنادی دال بر اینکه کارشان متعارف بوده، ارائه دهند از نظر ما اشکالی در کار آنها مترتب نیست؛ اما اشکال اساسی این است که با خرید و فروش و ایجاد التهاب در بازار ارز، هم در نظام ارزی کشور اخلال ایجاد می‌کنند و هم مالیات نمی‌پردازند.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: ۵۰۰ نفر از صرافیهایی که مجوز خود را تمدید نکرده اند یا صنوف غیر مرتبط که به فعالیت ارزی می پردازند جهت اقدامات قانونی به فرماندهی نیروی انتظامی معرفی شدند؛  این کار مصداق قاچاق ارز محسوب می‌شود و باید با آنها رسیدگی قانونی صورت بگیرد .

وی با بیان اینکه بانک مرکزی تعدادی از خریداران و فروشندگان عمده ارز را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده است، در پاسخ به این سوال که چه نظارتی بر دلالانی که در کنار خیابان به خرید و فروش ارز می‌پردازند دارید؟ گفت: دلالها عمدتا واسطه همین اشخاص هستند؛ زیرا ارقام رد و بدل‌شده کوچک نیست و دلال نمی‌تواند با پول مختصری که در معابر و خیابانها رد و بدل می‌شود، کارهای عمده انجام دهد .

حیدری گفت: با توجه به التهاب بازار ارز از اول آبان فعالیتهای ما در رصد خریداران عمده ارز بیشتر شده است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • کارشناس اقتصادی اجتماعی
  ۶ ۰

  پس شما می فرمایید 124 نفر در این مملکت می تواند تکلیف 80 میلیون مردم ایران را تعیین و تکلیف کنند و بانک مرکزی با فروش 4 میلیون بشکه نفت قادر به مبارزه و مقابله با این گروه نیست؟؟ واقعا جای تاسف دارد.. مملکتی که دارای بزرگترین منابع ثروت نفت و گاز در دنیا است به این راحتی دستاویز 124 نفر شود.. شرم آور است

 • ناشناس
  ۷ ۲

  نگذارید رشوه بدهند و در بروند اینها به کشور و هم وطنشان دارند خیانت میکنند

 • مهدي
  ۶ ۱

  به نظر بنده دولت بايد ازشون ماليات سنگين بگيره تا ديگه كسي هوس دلالبازي به سرش نزنه ... وقتي يه كارمند با حقوق چندرغازش، مالياتش رو هر ماه نقداً پرداخت ميكنه اين دلالان كه يه شبه صاحب پولهاي بادآورده ميشن چرا نبايد ماليات بدن ؟

 • حقگو
  ۲ ۰

  لطفا این خبر را محو و حذف نکنید یه ده روزی بزارید بالای سایت

 • ناشناس
  ۴ ۰

  دمتون گرم ... حقشونه
  تا اينا باشن ديگه دنبال مفتخوري نباشن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  از نظر مالیات فقط شرکت ها بررسی میشن و اشخاص حقوقی مالیات بر درآمد نمیدن به همین خاطر من شرکت هایی رو سراغ دارم که تراکنش مالی رو با حساب شخصی یکی از سهامدارا انجام میدن تا مالیات ندن. کلا اداره مالیات در برسی حساب افراد حقیقی خیلی ضعیف بوده که باید واقعا درست بشه

 • ايراني
  ۱ ۰

  به نظر بنده اينا شلاق هم كمشون هست ... ماليات كه چيزي نيست