{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

محمد خوش چهره تشریح کرد :

دیروز دلار در ساعاتی از روز خود را تا ۴۱۰۰ تومان هم بالا برد.

روندی که در ماه‌های اخیر با نوسان‌هایی ادامه داشته و باعث شده است از ابتدای سال‌جاری تاکنون نرخ دلار امریکا نزدیک به 17 درصد افزایش یابد. درحالی که در فروردین ماه امسال هردلار امریکا 3493 تومان قیمت داشت دیروز این نرخ به 4086 تومان رسید. افزایش نرخ ارز البته بازار طلا را نیز تکان داد. درشرایطی که اونس طلای جهانی بدون تغییر باقی مانده بود رشد نرخ دلار باعث شد تا تمام انواع سکه با افزایش قیمت مواجه شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، دیروز سکه تمام طرح جدید با رشد 10 هزار تومانی به یک میلیون و 140 هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم با رشد 10 هزار و 800 تومانی به یک میلیون و 167 هزار و 600 تومان، نیم سکه با 4 هزار تومان رشد به 609 هزار تومان و ربع سکه نیز با 4 هزار تومان افزایش به 326 هزار تومان رسید. هرگرم طلای 18 عیار نیز 612 تومان بالا رفت و 114 هزار و 37 تومان

 به فروش رسید.

حال این سؤال مهم پیش می‌آید که دلایل نوسان نرخ ارز در ماه‌های اخیر و تشدید آن در هفته‌های اخیر چیست؟ این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی نیز طی هفته‌های اخیربه موضوع انتظارات به‌عنوان مهم‌ترین دلیل افزایش نرخ ارز اشاره و اظهار امیدواری کرده است که در آینده نزدیک این روند صعودی متوقف و تعادل به بازار بازگردد. درمیان اقتصاددانان نیز تحلیل‌های گوناگونی وجود دارد. برخی از آنها اعتقاد دارند که پایین نگه‌داشتن مصنوعی نرخ ارز توسط دولت‌ها همواره باعث فاصله نرخ واقعی و اسمی ارز شده و اکنون ارز به دنبال نرخ واقعی خود است. عده‌ای نیز این افزایش را خواست دولت می‌دانند که برای افزایش صادرات و کاهش واردات اعمال شده است.

این درحالی است که محمد خوش چهره اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران  معتقد است که در تحلیل عوامل اثرگذار در رشد نرخ ارز نباید تنها به بخشی از عوامل توجه کرد چراکه عوامل متعددی در آن دخیل است و در برهه اخیر عوامل غیراقتصادی نقش پررنگ تری پیدا کرده است. این اقتصاددان در ابتدای دولت نهم و زمانی که دلار در محدوده 900 تومان قرارداشت به دولت وقت هشدار داد که بازی با نرخ ارز به بهای کسب درآمد ریالی بیشتر خطرناک است و به ضرر اقتصاد ملی تمام می‌شود، اتفاقی که به فاصله چند سال‌ رخ داد و با رشد چند درصدی ارز تورم چند ده درصدی نیز میهمان ایرانی‌ها شد.

اکنون او خطاب به مدیریت کلان اقتصادی خواستار هشیاری و عقلانیت بیشتر، نظارت فعالانه و مدیریت مسئولانه تر بازار ارز شده است. به گفته این استاد دانشگاه هم‌اکنون تقاضاهای پنهان و البته کلانی درحال ورود به بازار است که مشاهده نمی‌شود. این غلط است که مبنای رهگیری و تشخیص تقاضای بالفعل و بالقوه صرفاً از طریق کارگزاران محدودی به نام صرافی‌ها انجام شود. بنابراین اینکه در صرافی‌ها تقاضای اضافه‌ای دیده نمی‌شود تنها مربوط به متقاضیان به نسبت خرد می‌شود درحالی که برخی از تقاضاهای بزرگ با مشاهده افزایش نرخ ارز و به منظور سودجویی وارد بازار شده است. به گفته او سفرهای خارجی تنها تقاضای موجود در بازار نیست و تقاضاهای پنهان دیگری وجود دارد که به سادگی دیده نمی‌شود.

نکته دیگری که خوش چهره به آن اشاره و به دولت گوشزد می‌کند این است که ممکن است برخی از عوامل و جریان‌هایی که بدون ملاحظه منافع ملی برای اختلال در اقتصاد و بویژه با حوزه ارز به تقاضای غیرواقعی ارز دامن بزنند و دولت را ناکارآمد جلوه دهند. وی همچنین هشدار می‌دهد که نباید دیو خفته‌ تقاضایی که ریشه در حجم بالای نقدینگی سرگردان، انگیزه سوداگری و در نهایت نگران از کاهش ارزش دارایی‌های ریالی خود، باردیگر بیدار شود چرا که همه ضرر می‌کنند نه تنها دولت بلکه تک تک ایرانی‌ها و حتی کسانی که با نیت کسب سود دارایی خود را به ارز تبدیل کرده‌اند نیز متضرر می‌شوند چراکه پس از این اتفاق افزایش تورم تمام دارایی آنها را می‌بلعد.

نباید به ارز تک وجهی نگاه کرد

به گفته خوش چهره اگر در تحلیل بازار ارز تنها به یک دسته از دلایل توجه شود، نخستین انحراف درتشخیص این پدیده رخ می‌دهد. چون که عوامل متعددی در نرخ ارز مؤثر است که با هم‌افزایی یکدیگر باعث رشد نرخ ارز می‌شوند. درواقع کسانی که تک نگاری می‌کنند و پدیده ارز را تک وجهی نگاه می‌کنند اگر در درون دولت باشند به زیان سیاست‌های اقتصادی کلان تمام می‌شود و اگر در رفتارهای فردی تجلی پیدا کند باعث زیان فردی می‌شود.

وی ادامه داد: به طور عمده نرخ ارز به‌عنوان یک ابزار سیاستی تجاری تلقی می‌شود و اگرچه در سایر بخش‌ها مانند قیمت تمام شده کالا و خدمت تأثیر می‌گذارد ولی جای اصلی آن در تجارت است. وی تأکید کرد: با وجود این طرف دیگر نرخ ارز با ارزش پول ملی ارتباط دارد که بشدت حساس است. این درحالی است که حفظ ارزش پول ملی جزو وظایف ذاتی بانک مرکزی است که باید اساس تصمیم‌گیری باشد. بنابراین این موضوع که برخی از کشورها برای افزایش صادرات عمدی ارزش پول ملی خود را کاهش می‌دهند ناصحیح است و چنین اقدامی تنها در مواجهه با ارز سایر کشورها اجرایی می‌شود.

 اشتباه‌هایی که در بازار ارز انجام شد

این اقتصاددان گفت: درحالی که درگذشته ریشه ارزش پول ملی در میزان ذخایرطلا بود ولی بعد از مطرح شدن پیمان «برتون وودزاین» تولیدناخالص داخلی و ملی کشورهاست که جای طلا را گرفته است. هرچند که در ایران به دلیل تولید نفت بخشی از تولیدناخالص داخلی با نفت پر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ارز از دوطریق تقاضا و عرضه مدیریت می‌شود، افزود: در دولت  گذشته اشتباهی که انجام شد این بود که مدیریت ارز با تأکید  روی عرضه انجام می‌شد و درآن سال‌ها از تزریق سکه و ارز به بازار خبر می‌داد. درحالی که مدیریت تقاضا تأثیر مطلوب‌تری دارد.

خوش چهره تصریح کرد: علاوه براین در دهه‌های گذشته در قوه مجریه و مقننه این تمایل وجود داشته است که با افزایش نرخ ارز ریال بیشتری به دست بیاورند تا صرف هزینه‌های عمومی دولت مانند بهداشت، درمان و این اواخر یارانه نقدی کنند. درحالی که این افزایش درنهایت با تورم تأثیر معکوسی بر اقتصاد خواهد داشت. در بهمن سال 1390 خوش چهره   در خصوص التهابات بازار ارز و طلا گفته بود: وظیفه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور است که همسویی تحریم‌ها و بسترسازی‌ها را با اقدامات و سیاست‌های داخلی کشف و عیان کند و متعاقباً برخوردهای لازم را صورت دهند. به گفته وی نواقص مدیریت کلان اقتصادی از سوی مسئولان دولت، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در جای خود، اما نقص اصلی را باید در مجلسی جست‌وجو کرد که ضعیف است و نخواسته یا نتوانسته مسئولانه با این مسائل برخورد کند. آن قدر فضا تعجب‌برانگیز است که شائبه تعمدی بودن برخی سیاست‌های اقتصادی در جهت دامن زدن به فضای سوداگری را تداعی می‌کند.

زمانی که باید نگران شد

این استاد دانشگاه هشدار داد: اگر نرخ ارز مدیریت و بر بازار نظارت دقیقی نشود ارزش پول ملی در سراشیبی سقوط قرار می‌گیرد و آثار زیانباری برای اقتصاد به همراه خواهد داشت. به گفته وی در اقتصاد ایران جریان‌هایی به نام نقدینگی سرگردان و نیت‌های سوداگری و رکود وجود دارد که می‌تواند خطرآفرین باشد. حتی برخی از شرکت‌ها حاضرند که دارایی‌های خود را به ارز تبدیل کنند تا پس از مدتی با افزایش نرخ ارز سود بیشتری به دست بیاورند. درحالی که نمی‌دانند همین افزایش نرخ‌ها به تورم تبدیل شده و سود و دارایی آنها را در بلندمدت از بین می‌برد.

وی اظهارکرد: هم‌اکنون رشد حدود 20 درصدی نرخ ارز در سال‌جاری و رسیدن آن به نرخ 4 هزار تومان جای نگرانی زیادی ندارد ولی درصورتی که نرخ از این محدوده‌ها بگذرد و باعث داغ شدن بازار شود نگرانی‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین نباید بازار ارز به جایی برسد که مردم برای حفظ دارایی‌های خود آن را به ارز تبدیل کنند.همان اتفاقی که در چند سال گذشته و در دولت قبل افتاد و بنیان‌های اقتصاد را با مشکل مواجه کرد. دولت قبل تصور می‌کرد با افزایش حدود 50 درصدی می‌تواند علاوه براین که به خواسته‌های خود می‌رسد بازار را نیز مدیریت کند اما در فرصت کوتاهی نرخ ارز تا 300 درصد هم افزایش یافت. وی ادامه داد: بنابراین باید جلوی بیدار شدن دیو سوداگری و تقاضای غیرواقعی را در بازار ارز گرفت.

ارسال نظر

 • دردمند
  ۲۳ ۱

  هیچ اعتقادی به حفظ ارزش ریال و احیای ارزش ریال وجود ندارد . وای به حال کشوری که مسئولان اقتصادیش به پول ملی ارزش و اعتقادی نداشته باشند

 • اقتصاددان گمنام
  ۲۴ ۵

  از اين مثلا اقتصاداناني كه ميگويند ارزش پول ملي بايد كاهش پيدا كند تا صادرات بهتر شود، بايد ارزش دلار با تورم پايين بياد و امثالهم سوالي دارم، الان ونزوئلا كه تورم ٥٠٠ درصدي دارد و هر روز ارزش پولش پايين ميايد يعني به بزرگترين و بهترين صادركننده دنيا تبديل شده است؟ اگر حرف اين افراد درست بود الان تمام كشورهاي جهان بجاي تقويت پول ملي يا منطقه اي مثل يورو، در صدد كم كردن ارزش آن بودند! كاهش ارزش پول ملي براي صادرات فقط در فرض تامين بيشتر مواد اوليه از داخل (مثل چين) باعث عدم ايجاد تورم فزاينده ميشود و گرنه بعد از مدتي تورم ناشي از افزايش قيمت مواد اوليه وارداتي اول به توليد كننده و سپس مصرف كننده انتقال ميابد و اين وسط فقط مردم قشر متوسط و ضعيف هستند كه بيشتر فقير ميشوند زيرا هيچوقت درآمد آنان به اندازه تورم افزايش نمي يابد! كاهش ارزش پول ملي براي افزايش صادرات فقط در موقعي جواب ميدهد كه تورم پايين و كاملا كنترل شده اي در ٣-٢ وجود داشته باشد و آنهم تا سطح مشخصي نه اينكه هميشه و بصورت پيوسته و افراطي ارزش پول ملي كاهش پيدا كند! مغالطه ديگري كه ميكنند اينست كه بايد به اندازه تورم هر سال دلار گران بشود! چرا؟ بازهم با افزايش نرخ دلار به بهانه حمايت از توليد، صادرات و تورم دلار گران بشود و تورم بالا برود و دوباره به بهانه افزايش تورم دلار گران بشود تا آخر! اين يعني دور باطل كه بازنده آن فقط مردم هستند و بس! كسي كه دارايي او امروز ١٠ ميباشد و با ثروتمند جامعه كه دارايي او ١٠٠ است، ٩٠ واحد فاصله دارد ولي بعد از تورم ٢٠ درصدي فرد ضعيف ١٢ و ثروتمند ١٢٠ واحد دارايي دارد كه اختلاف آن ميشود ١٠٨! يعني هر روز دارد اختلاف دارايي و طبقاتي افراد جامعه بيشتر ميشود! بعدا مگر ارزش پول ملي فقط به تورم بستگي دارد كه هميشه بايد كم ارزش بشود؟ آيا برجام نبايد هيچگونه گشايش سياسي و اقتصادي براي كشور و تقويت پول ملي داشته باشد؟ آيا بعد از برجام دلار گران شد يا ارزان؟ بله بعد از افت ١٠٠ توماني، دوباره گرانتر از قبل شد!

  همه اينها نشان دهنده يك چيز است، نه كمبود دلاري در بانك مركزي هست و نه جناح مقابل گرانش كرده بلكه اين خود بانك مركزي هست كه براي كسب ريال بيشتر و پوشش كسري بودجه امسال و سال آينده دست به گران كردن دلار كرده آنهم بدون توجه به عواقب تورمي و سرنوشت مردم حالا با هر بهانه يا توجيحي. دولت يازدهم تنها يك دستاورد داشت كه آنهم كم كردن تورم با سياست هاي پولي انقباضي و البته ركود بود اما از تورم و فساد آن بهتر بود كه البته از سال ٩٥ به بهانه خروج از ركود و رشد اقتصادي و اشتغال با چند برابر كردن نقدينگي و رشد پايه پولي و سياست هاي نابجا انبساطي افراطي مثل كم كردن يكباره و زياد نرخ سود بانكي دارد آن دستاورد را از دست ميدهد و حالا هم با گران كردن دلار. اشتباه پشت اشتباه! اين وسط هم عده اي رانتي و سودجو هم با در اختيار قرار داشتن رابطه و تريبون و روزنامه هر روز در مدح و ستايش افزايش تورم و نرخ دلار و تاثير مثبت آن در اقتصاد قلم فرسايي ميكنند اما دولت بايد بداند در انتخابات به احتمال زياد با سردي بسيار زياد در حدي كه ممكن است جناح رقيب با يك آلترناتيو خوب برنده شود دست به گريبان است... در بك كلام دم صندوق راي جواب خواهيد داد والسلام!

 • ناشناس
  ۱۰ ۵

  عده ای بی وجدان که با خرید و فروش ارز سودهای کلان کسب میکنند و از پایین آمدن ارزش پول ملی کشورشان خوشحال میشوند و مثل خفاش خون مردم را می خورند ،اما بدانید که به امید خدا نوبت فلاکت و ضرر شما هم می رسه

 • ایران
  ۱۱ ۱

  دلار و یورو گران باعث تورم و فقر می شود

 • صداقت
  ۱۵ ۱

  گرانی دلار و یورو توسط خود دولت است که کسری بودجه و بانک های خود را جبران کنند

 • ناشناس
  ۸ ۰

  والله خجالت دارد بازی بارزق وروزی مردم بسه...

 • علی
  ۵ ۱

  حمایت از صادرات با کاهش ارزش پول ملی زمانی صحت دارد که ما 100 درصد مواد خام اولیه را در کشور خود تولید کنیم. آیا چنین است؟

 • كارشناس اقتصادي
  ۲ ۵

  دو سياستي كه بايستي توسط بانك مركزي اجرا شود:
  1- يكسان سازي نرخ ارز ظرف 6 ماه
  2- افزايش نرخ دلار يكسان سازي شده به نرخ حداقل 5800 تومان
  در غير اينصورت فاتحه اقتصاد و اشتغال را با مافياي رانت، واردات و فساد بايد خواند.

 • عصبانی
  ۲ ۰

  این آقایان سرمایه و اندوخته خودشان به دلار است و به همین خاطر نگران ریال نیستند که ارزش اندوخته شان پایین بیاید برعکس با گرانتر کردن دلار ثروتمند تر میشوند.......

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با٣٠هزار دلار در خارج چه ماشينى ميتوان خريد و در داخل ايران چه ماشينى حالا بگرد دنبال پرتغال فروش !!!!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری