{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 399975

وزیر صمت اعلام کرد؛

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت جایگاه عمان در سیاست‌های خارجی ایران گفت: ما عمان را به عنوان یک موقعیت منطقه ای برای توسعه روابط با کشورهای عربی و کشورهای شمال افریقا می دانیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین؛ رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن تجارت امروز در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان با برشمردن زمینه‌های همکاری دو کشور از طریق کریدور شمال ـ جنوب بیان کرد: امیدواریم با همکاری‌های مشترکی که میان بخش خصوصی دو کشور شکل می‌گیرد، روابط تجاری از سطح کنونی بیشتر شود.

ضرورت ارتقاء حجم تجارت به 5میلیارد دلار

رحمانی افزود: حجم مبادلات تجاری ایران و عمان در شرایط کنونی یک میلیارد دلار است و این اعدام و ارقام به هیچ عنوان، شایسته دو کشور نیست و قابلیت ارتقاء تا سقف 5 میلیارد دلار را دارد.

او با تاکید بر اینکه عمان از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران برخوردار است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تدابیر مقام معظم رهبری و با اعتقاد به اهمیت توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه، سرزمین‌های اسلامی و به ویژه کشور عمان، گام‌های جدی برخواهد داشت.

به گفته رحمانی، طی سال‌های اخیر روابط تجاری ایران و عمان تحت نظارت و تلاش‌های تجار ایرانی و نیز حمایت‌ها و پشتیبانی‌های وزیر تجارت عمان رو به افزایش بوده اما حجم فعلی تبادلات تجاری دو کشور متناسب با توانمندی‌های آنها نیست.

وی همچنین خواستار حل مشکلات بندری و دریایی، تسهیل صدور ویزا برای تجار ایرانی و نقل و انتقال پول و مبادلات بانکی شد و تصریح کرد: در جلسه‌ای که وزیر تجارت عمان با رئیس کل بانک مرکزی خواهد داشت، امیدواریم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

وزیر صمت در این راستا پیشنهاد کرد: باید کمیته مشترک پیگیری مصوبات این کمیسیون تشکیل شود چرا که ایران با دارا بودن ظرفیت‌های کم‌نظیر در عرصه صنعتی، کشاورزی، صنایع تبدیلی و خدمات فنی و مهندسی، فرصت‌های مناسبی را جهت توسعه روابط با عمان دارد و از سوی دیگر، عمان نیز می‌تواند روابط مناسبی را در حوزه‌های متقابل برای تجار ایرانی رقم بزند.

رحمانی خاطرنشان کرد: ما کشور عمان را نه به عنوان یک فرصت برای تجارت بلکه به عنوان جایگاه ویژه آن در منطقه می‌شناسیم و معتقدیم می‌توان در جهت توسعه روابط با کشورهای عربی، همسایگان و شمال آفریقا در سایه همکاری با عمان حرکت کنیم.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه کریدور شمال ـ جنوب برای ارتباط کشورهای حاشیه دریای خزر و آسیای میانه با جنوب ایران، کشورهای حاشیه‌ خلیج‌فارس و مناطق آفریقایی، ظرفیت بسیار مناسبی را دارد، گفت: در تلاش هستیم تا بتوانیم سطح روابط تجاری را از طریق کریدور شمال به جنوب افزایش دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از امکانات سرمایه‌گذاری برای تولید مشترک و ارسال کالا به بازارهای هدف میان ایران و عمان به عنوان یکی از فرصت‌های همکاری یاد کرد و گفت: مانعی برای گسترش روابط تجاری ایران و عمان وجود ندارد و مناطق آزاد ایران می‌توانند در کنار شهرک‌های صنعتی همکاری‌های مشترکی را میان دو کشور داشته باشند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری