کد خبر 355921

ایمیدرو: دنبال رقابت با بخش خصوصی نیستیم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: استراتژی ما در ایمیدرو نه تنها رقابت با بخش خصوصی نیست بلکه به دنبال فراهم کردن شرایط برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش معدن هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: استراتژی ما در ایمیدرو نه تنها رقابت با بخش خصوصی نیست بلکه به دنبال فراهم کردن شرایط برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش معدن هستیم.

خداداد غریب پور شامگاه یکشنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه معدن فارس در شیراز افزود: قطعا ایمیدرو مانع سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش معدن نخواهد بود و بنا به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، ما موظفیم که  زمینه فعالیت را برای بخش خصوصی فراهم کنیم.

وی، سرمایه گذاری بر روی مواد معدنی و بخش معدن مقرون به صرفه و دارای ارزش افزوده بسیار بالا دانست و ادامه داد: بخش معدن در دنیا ارقام قابل توجهی دارد و درآمد حوزه محصولات معدنی در حدود هشت هزار میلیارد دلار است.  

او اظهار داشت: پارسال افزون بر ۹ میلیارد دلار از مجموع حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بود که این رقم قابل توجهی است که افزون بر ۲۰ درصد صادرات کشور را شامل می شود.

وی گفت: در بعد اشتغال هم بیش از ۷۰۰ هزار نفر به شکل مستقیم در بخش معدن و صنایع معدنی مشغول هستند که این مساله بیانگر ضرورت توجه به این بخش است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در بخش معدن ما خالق تکنولوژی نیز هستیم و مهندسان ما توانسته اند در بعد تولید دانش فنی عملکرد خوبی داشته باشند.

غریب پور، اکتشاف را حلقه اول و سنگ بنای توسعه بخش معدن دانست و بیان کرد: قبل از هر اقدامی ابتدا باید بدانیم چه نوع مواد معدنی، چه میزان و در کجا داریم.

وی گفت: در بحث اکتشاف معادن، ایمیدرو مصمم است و هیچ مشکلی در زمینه همکاری با سازمان زمین شناسی برای مطالعات زمین شناختی نداریم و در استان فارس هم به طور خاص آماده هستیم تا بدون محدودیت در امر اکتشاف همکاری کنیم.

او اضافه کرد: برخی از واحدهای تولیدی ما از جمله ذوب آهن پاسارگاد شیراز فاقد معدن هستند و ما مشکل تامین سنگ آهن برای این مجموعه را داریم و بنابراین اصرار داریم که کار اکتشاف معادن در کشور انجام شود و قطعا پهنه هایی را هم در استان فارس به این امر اکتشاف اختصاص خواهیم داد.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ادامه داد: همچنین امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال رونق تولید نامگذاری شده، پروژه احیا و فعال سازی معادن کوچک که اکثرا کانی های غیر فلزی هستند را در دستور کار داریم.

غریب پور افزود: انتظار است که در استان فارس هم که اکثر معادن آن غیر فلزی هستند، بحث احیا و فعال سازی معادن کوچک در جهت حمایت از تولید و رونق تولید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در منطقه ویژه لامرد نیز زیرساخت ها را آماده کرده ایم و در حال اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به این منطقه هستیم و اقدامات خوبی نیز در تامین برق و جاده در حال انجام است و هر کمکی که در این منطقه نیاز باشد انجام خواهیم داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر