کد خبر 262735

سهم ۲۰درصدی ایمیدرو از صادرات سال قبل

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در ۱۱ ماهه پارسال به هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید که ۲۰ درصد کل صادرات کشور و نزدیک به پنج تا ۶ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مهدی کرباسیان افزود: در 11 ماهه پارسال در زنجیره فولاد 34 درصد رشد صادرات نسبت به مدت مشابه سال 1395 ثبت شد.

کرباسیان ادامه داد: پیش از توافق هسته ای برجام، بیشتر صادرات کشور به خارج با واسطه و حتی با پرداخت حق دلالی (پورسانت) صورت می گرفت اما پس از برجام، صادرات کشور به اروپا و سایر نقاط جهان به صورت مستقیم آغاز شد.

وی تصریح کرد: پارسال بیش از هشت میلیون تن فولاد صادر شد که بخشی از آن به اروپا و حتی کانادا بود.

رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: یکی از اقدام های مطلوب بخش معدن و صنایع معدنی در سال 1396 مطرح شدن این بخش در چرخه اقتصاد بود، به طوری که افراد و سرمایه گذارانی که تاکنون به این بخش نمی آمدند، ورود کردند و درآمد مناسبی به دست آوردند.

** استقبال از سرمایه گذاری بخش خصوصی

کرباسیان تاکید کرد سیاست جدید ما استقبال و حمایت از بخش خصوصی در مناطقی است که توان سرمایه گذاری دارد اما در جاهایی که این بخش کمتر ورود می کند یا جایی که سرمایه گذار اهل نباشد، مکلفیم سرمایه گذاری کنیم.

وی ادامه داد: هدف دیگر این است که طرح های نیمه تمام را با سرعت بیشتر و با زمان بندی مناسب پایان دهیم تا هزینه ها کاهش یابد.

وی درباره بحث ایمنی محیط زیست در ایمیدرو اضافه کرد: پارسال در این حوزه اقدام های خوبی صورت گرفت. به عنوان مثال در معدن مهدی آباد، به سبب توجه به محیط زیست جانوری، افزایش زاد و ولد حیات وحش را شاهد بودیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری