کد خبر 510809

برای ایجاد اشتغالزایی؛

بسته حمایتی زنجیره فلزات گرانبها تدوین شد

تدوین بسته حمایتی زنجیره فلزات گرانبها با هدف ایجاد ارزش افزوده و اشتغال‌زایی در دستور کار وزارت صنعت و سازمان توسعه معادن قرار گرفت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، در این زمینه، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای اهداف توسعه‌ای، اقدام به تدوین بسته حمایتی زنجیره فلزات گرانبها با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش خصوصی کرده است.

همچنین فرآیندهای توسعه ای این صنعت با راهبری ایمیدرو تهیه و جهت بررسی در اختیار دفتر ریاست جمهوری قرار گرفته است.

استراتژی توسعه صنعت گوهرسنگ ها با تمرکز بر "رونق تولید، اشتغالزایی و حضور پررنگ در تجارت جهانی" از سال 98 آغاز شده است. هم اکنون پیش نویس بسته سیاستی و حمایتی توسعه زنجیره فلزات گرانبها و گوهرسنگ ها در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ایمیدرو و بخش خصوصی در حال تدوین است که با تصویب این بسته حمایتی، موانع پیش روی صنعت فلزات گرانبها و گوهرسنگ ها در زمینه واردات، صادرات، قاچاق، تولید، معاملات زنجیره و معدن مرتفع خواهد شد.

* ایجاد کارگروه توسعه ای برای تحقق اهداف

در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و ذیل اهداف توسعه ای مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت سنگ های قیمتی با راه اندازی کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها از دی ماه سال 98 برای نخستین بار آغاز شده است.

"ایجاد بازارچه های گوهرسنگ ها"، "تسهیل صادرات"، "ایجاد آزمایشگاه های استاندارد و تخصصی گوهرسنگ ها"، "اکتشافات جدید غربالگری داده های اکتشافی گذشته" و " فعال کردن معادن و کوچک و متوسط گوهرسنگ ها" از مهم ترین موضوعاتی است که در کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها مورد بررسی قرار گرفت و برای آن فرایندهایی تعیین شد.

* کمیته های تخصصی

ایمیدرو با راه اندازی ستادی متشکل از کمیته‌های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار با عضویت انجمن‌های تخصصی این حوزه، برنامه ها را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش می کند. این مهم در حالی اجرا شده که صاحبنظران اقتصادی و نمایندگان انجمن‌های تخصصی و دانشگاهی حوزه گوهرسنگ ها در این ستاد حضور دارند.هم افزایی فوق، نمونه بارز همکاری دولت و بخش خصوصی در امور است.

* تعیین فرایندها صنعت گوهرسنگ

به منظور سهولت و رفع موانع تجارت در صنعت گوهر سنگها، فرایندهایی با هم اندیشی کارشناسان مرتبط نهاد های متولی و فعالان بخش خصوصی با راهبری ایمیدرو تدوین و جهت ابلاغ به دفتر ریاست جمهوری ارسال شده که در دست بررسی است.

از جمله این فرایندها می‌توان به فرایندهای صادرات و واردات قطعی و تجاری سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی خام و تراش خورده سوار نشده، ورود موقت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی جهت حضور در نمایشگاه موضوع ماده 50 قانون امور گمرکی و صدور موقت سنگهای قیمتی و نیمه‌قیمتی جهت شرکت در نمایشگاه اشاره کرد.

در حال حاضر در بازار 600 میلیارد دلاری جهانی جواهرات، سهم ایران کمتر از نیم درصد است. بنابر اهداف مورد توجه ایمیدرو در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی، دستیابی به سهم نیم درصدی تا سال 1405 و سهم یک درصدی تا سال 1410 هدف گذاری شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر