کد خبر 507204

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد ۲۸ آبان در ستاد اقتصادی دولت و با پیگیری‌های معاون معدنی سابق وزارت صمت به تصویب رسید. ماده ۱۰ این آیین نامه به خریداران شمش، اسلب و ورق گرم تاکید می‌کند محصول خود را طبق برنامه اعلامی وزارت صمت در بورس کالا عرضه کنند. همچنین ماده ۱۱ نیز به واحدهای تولیدکننده اشاره دارد که در صورت عدم عرضه محصولات خود، سهمیه مواد اولیه آن‌ها تعلیق می‌شود.

بررسی‌های اقتصادآنلاین از روند معاملات اسلب و ورق استحصال شده از آن حاکی از عدم رعایت شیوه‌نامه فولاد‌ است. از زمان تصویب این شیوه‌نامه تا به امروز، بیش از یک میلیون تن اسلب در بورس کالا توسط سه شرکت تولیدکننده عرضه شده است. از این میزان عرضه، ۶۱۰ هزار و ۸۱۰ تن اسلب معامله شده‌است. با این وجود معاملات بورس کالا نشان می‌دهد که تنها ۷۱ هزار و ۶۰۰ تن ورق گرم از سوی شرکت‌های خریدار اسلب عرضه شده‌است.

شرکت‌های فولاد اصفهان، گیلان، قطعات فولادی، کاویان و ذوب آهن بویین زهرا عرضه‌کننده ورق گرم در این مدت بوده‌اند. همچنین دو شرکت نورد و لوله اهواز و فولاد اکسین تا به امروز در بورس کالا ورق عرضه‌ نکرده‌اند. لازم به ذکر است که فولاد اکسین به دلیل تامین پروژه‌های ملی از عرضه در بورس کالا معاف است. ورق‌های گرم عرضه‌ شده در بورس به استثنای ورق‌های عرضه شده از سوی فولاد مبارکه است؛ چرا که مبارکه اسلب خود را از بورس کالا تهیه نمی‌کند.

یک منبع آگاه در وزارت صمت به اقتصادآنلاین گفت که وزارتخانه در نامه‌ای به بورس کالا خواستار تعلیق کد بورسی شرکت‌های متخلف شده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که در عرضه ورق گرم روز دوشنبه 27 بهمن، این شرکت‌ها حضور داشته باشند که این اتفاق نیفتاده است. تعلیق کد بورسی شرکت‌ها و عدم دریافت مواد اولیه، شاید به ظاهر ایده درستی باشد ولی به افزایش قیمت ورق در بورس و بازار آزاد خواهد انجامید. به نظر می‌رسد شیوه‌نامه فولاد نه تنها از ضمانت اجرایی برخوردار نیست بلکه به نقل از یک منبع آگاه اجرای آن هم منتفی است

نبود یک سیستم منسجم در وزارت صمت، رانت‌های میلیاردی در حوزه ورق را به همراه داشته و نیازمند اتخاذ تدابیر جدی است.

حجم ویدیو: 8.29M | مدت زمان ویدیو: 00:02:58
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  0شماتون روشن

 • حسین
  ۰ ۰

  تمام این جریان آب گل آلود سیاسی و مرگ بر آمریکا و جریان هسته ای .... برای همینه که پول ها ی صادرات غیر نفتی گم بشه ... فولاد گم بشه... و ...
  پیدا کنید پرتغال فروش را..‌!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دکل نفتی دراین کشور گم میشه ، خیلی جای نگرانی نیست خون سرد باشید مواظب مرزهای خروجی به سمت تورنتو باشید !!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خوب خدا را شکر ، وقتی وزارت صمت نیست همینه؟

 • حسین
  ۰ ۰

  باسلام .گم نشده حتما موش خورده براساس داستانی درکتابهای درس قدیم

 • پیرعلی(بازنشسته)
  ۰ ۰

  مال خودشونه بباش بش داده

پربازدیدترین ویدیو ها