کد خبر 506232

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد ۲۸ آبان در ستاد اقتصادی دولت و با پیگیری‌های معاون معدنی سابق وزارت صمت به تصویب رسید. ماده ۱۰ این آیین نامه به خریداران شمش، اسلب و ورق گرم تاکید می‌کند محصول خود را طبق برنامه اعلامی وزارت صمت در بورس کالا عرضه کنند. همچنین ماده ۱۱ نیز به واحدهای تولیدکننده اشاره دارد که در صورت عدم عرضه محصولات خود، سهمیه مواد اولیه آن‌ها تعلیق می‌شود.

بررسی‌های اقتصادآنلاین از روند معاملات اسلب و ورق استحصال شده از آن حاکی از عدم رعایت شیوه‌نامه فولاد‌ است. از زمان تصویب این شیوه‌نامه تا به امروز، بیش از یک میلیون تن اسلب در بورس کالا توسط سه شرکت تولیدکننده عرضه شده است. از این میزان عرضه، ۶۱۰ هزار و ۸۱۰ تن اسلب معامله شده‌است. با این وجود معاملات بورس کالا نشان می‌دهد که تنها ۷۱ هزار و ۶۰۰ تن ورق گرم از سوی شرکت‌های خریدار اسلب عرضه شده‌است.

شرکت‌های فولاد اصفهان، گیلان، قطعات فولادی، کاویان و ذوب آهن بویین زهرا عرضه‌کننده ورق گرم در این مدت بوده‌اند. همچنین دو شرکت نورد و لوله اهواز و فولاد اکسین تا به امروز در بورس کالا ورق عرضه‌ نکرده‌اند. لازم به ذکر است که فولاد اکسین به دلیل تامین پروژه‌های ملی از عرضه در بورس کالا معاف است. ورق‌های گرم عرضه‌ شده در بورس به استثنای ورق‌های عرضه شده از سوی فولاد مبارکه است؛ چرا که مبارکه اسلب خود را از بورس کالا تهیه نمی‌کند.

یک منبع آگاه در وزارت صمت به اقتصادآنلاین گفت که وزارتخانه در نامه‌ای به بورس کالا خواستار تعلیق کد بورسی شرکت‌های متخلف شده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که در عرضه ورق گرم روز دوشنبه 27 بهمن، این شرکت‌ها حضور داشته باشند که این اتفاق نیفتاده است. تعلیق کد بورسی شرکت‌ها و عدم دریافت مواد اولیه، شاید به ظاهر ایده درستی باشد ولی به افزایش قیمت ورق در بورس و بازار آزاد خواهد انجامید. به نظر می‌رسد شیوه‌نامه فولاد نه تنها از ضمانت اجرایی برخوردار نیست بلکه به نقل از یک منبع آگاه اجرای آن هم منتفی است

نبود یک سیستم منسجم در وزارت صمت، رانت‌های میلیاردی در حوزه ورق را به همراه داشته و نیازمند اتخاذ تدابیر جدی است.

حجم ویدیو: 8.29M | مدت زمان ویدیو: 00:02:58
ارسال نظر

 • email@gmail.com
  ۲ ۰

  صلوات بعدی رو بلندتر برفست ... الللللللللللللللللللللههههههههههههههههههههم صل علی ...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چیزی که تو ایران عادیه همین گم شدن هاست.
  حق کارگر هم گم میشه..سه هزار میلیارد تومان گم میشه .دکل نفت گم میشه...وهزاران چیز دیگه.....دیگه عادت کردیم به گم شدن ها

 • یحیی نجمی مسئولین خودشان دزد هستند و دزدی را اشاعه میدهند
  ۰ ۰

  مسئولین خودشان دزد هستند و تعجب اینکه کسی هم به آنها کاری ندارد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کسی کل نفتی دزدیدهی دزدیده همون فردی

 • بردیا
  ۰ ۰

  شرکتهایه تولیدی فولاددرکشورفقط مکانی شده برایه رانتهایه بسیاربسیاربزرگ برایه آقازاده هابازحمت هزاران کارگرحداقل بگیرثروتهایه میلیاردی به جیب میزنندودرچشم بهم زدنی سرمایه راهمچون خاوری وشیخ اسلامی میزنندبه چاک این کشورفقط جایگاه مفسدان اقتصادیست که پول منوامثال مابه یغمابرده میشودودرکشورهایه جهانخواری چون آمریکامصرف میشود

 • مسعود مرادی
  ۰ ۰

  بخدا از این همه بی کفایتی مسولان دلمان بهم میخوره .همه شدن دزد .مسو لین شده اند سر دسته دزدها

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خودشون دزدن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حتمن زیر صندلی یا مبله پیدامیشه

پربازدیدترین ویدیو ها